سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ,20 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۸
گزارشی از اهمیت حقوق شهروندی در یک شهر؛
جلساتی که دردی را درمان نمی کنند/معلولین ایرانشهر آزرده از نا مناسب سازی ها
 
معلولین شهرستان ایرانشهر از بی توجهی ها به حقوق شهروندیشان گلایه مند هستند.
به گزارش عصرهامون به نقل از پهره؛ برقراری حقوق شهروندی یکی از شعارهای مدرن عصر حاضر است که همه به نوعی با استفاده از این واژگان سعی در خوب جلوه دادن عملکرد خود هستند اما این که چقدر از این خودتعریفی ها با واقعیت اوضاع شهروندان بویژه معلولین هماهنگی دارد سوألی است که جز مبتلایان به این مشقات نخواهند توانست پاسخ منصفانه ای برای آن بازگو نمایند.
در ایرانشهر؛ جوان ترین شهر کشور 6 هزار و 700 نفر معلول جسمی و حرکتی تحت حمایت بهزیستی این شهرستان می باشند اما متأسفانه به اذعان شهروندان معلول و جانباز نیاز این قشر آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفته است.
هوشمند یکی از شهروندان معلول ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار پهره ضمن ابراز گلایه از روند کند توجه مسئولین به مصوبات جلساتی که برای مناسب سازی سطح شهر برگزار می شود گفت: علی رغم بازگو شدن مشکلات و پیشنهاد راه حل های کم هزینه متأسفانه توجه به نیاز و درخواست معلولین جدی گرفته نمی شود.
 وی  گفت: برای یک معلول ویلچری، نابینا، کم بینا و افرادی که با عصا در سطح شهر تردد می کنند پل هایی تعبیه نشده است و اگر در جایی این پل های ایجاد شده است یا دارای ارتفاع و یا دارای منفذ هایی است که در واقع به نوعی به کار افراد معلول نمی آید.
هوشمند ادامه داد: تشکر می کنیم از برخی اقدامات اولیه ای که در برخی از اماکن شهر اجرا شده اما متأسفانه این اقدامات کامل اجرا نشده است مثلا در بحث نصب تابلو برای پارک خودروهای معلولین به دلیل عدم خط کشی؛ افراد سالم به جای معلولین از این پارکینگ ها استفاده می کنند و هیچ عامل بازدارنده ایی برای این تخلف وجود ندارد.
 وی تصریح کرد: ادارات مناسب سازی نشده اند و امکان رسیدگی امور اداری برای معلولن میسر نیست و یا پل هایی که ساخته شده اند دارای ارتفاع هستند بطوریکه این ارتفاع 2 سانتی متری برای یک معلول مطابق با یک دیوار دو متری برای یک فرد سالم است که متأسفانه این تفاوت نگاه و قرار نگرفتن در جایگاه یک معلول موجب درک نشدن نیازهای این قشر شده است.
 رئیس اداره بهزیستی ایرانشهر نیز در گفت و گو با خبرنگار پهره گفت: از آن جا که شعار بهزیستی ایجاد فرصت برابر  برای همه است؛ مسئولین نیز باید خود را در جایگاه یک معلول فرض کنند و نیازهای این شهروندان را مطابق با واقعیت برطرف نمایند.
ابراهیم نرماشیری تعبیه شدن سطح شیب دار و دستگیره های مخصوص در ادارات، ادامه یافتن پیاده رو سازی ها برای افراد نابینا در سایر خیابان های شهر و ایجاد پل های مناسب  را از اهم درخواست های مکرر در جلسات عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به تردد معلولین برای پیگیری روند سلامتشان به مرکز استان متأسفانه اتوبوس های این محور فاقد بالابر هستند که امیدواریم طبق نطریه کارشناسان و پلیس راهور این نیاز مرتفع شود هر چند که این نیاز را در خصوص فرودگاه ایرانشهر نیز تعمیم می دهیم.
وی ادامه داد: از شهرداری و پلیس راهور ایرانشهر می خواهیم دو نیاز اصلی معلولین که ایجاد پل مناسب و ترسیم خطکشی برای خودروهای معلولین هست را با سرعت بیشتری در سطح شهر اجرا نمایند.
 انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۰۸۴۵
مرجع : پهره


ارسال