جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ,22 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۱
گزارشی از قاچاقی جدید در شرق کشور؛
قاچاق پرندگان خیانتی است نابخشودنی/ از اسارت به جرم زیبایی تا انتقال انواع بیماری های دامی به کشور
 
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان سرباز گفت: ورود پرندگان زینتی بدون گذراندن مراحل قرنطینه ای از مرزهای شرقی، باعث انتشار بیماری های واگیر از جمله آنفلوانزای فود حاد پرندگان در کشور می شود.
به گزارش عصرهامون؛به نقل از پاپایا، قاچاق پرندگان زینتی و طوطی از مرزهای شرقی کشور پدیده ای است که در چندسال اخیر رشد چشمگیری یافته و برخی افراد سودجو به خاطر زیبایی خیره کننده و قابلیت های ویژه این جانوران، آنان را از راه های غیر قانونی وارد کشور کرده و در اختیار مردم قرار می دهند.
هر روزه بر تعداد افرادی که تقاضای نگهداری، زنده گیری از طبیعت و پرورش این گونه ها را دارند افزوده می شود، تقریبا تمامی پرندگان وارداتی از پاکستان به عنوان بزرگترین پرورش دهنده طوطی خاورمیانه وارد کشور می شود قاچاق بوده و در بسیاری از مواقع نه تنها مدت زیادی زنده نمی مانند بلکه باعث انتقال بیماری های زیادی به داخل کشور می شوند.
 
 

 
کشف 50 قطعه پرنده غیر مجاز در شهرستان سرباز
در همین رابطه عبدالحسین محبوبی در گفت و گو با خبرنگار پاپایا، با اشاره به کشف یک محموله پرندگان قاچاق در شهرستان سرباز، اظهار داشت: نیروهای یگان محیط زیست سرباز با همکاری مامورین نیروی انتظامی این شهرستان تعداد 50 قطعه طوطی را که بصورت قاچاق از مرز پاکستان وارد شده بود کشف و ضبط کردند.
وی افزود: ورود پرندگان زینتی بدون گذراندن مراحل قرنطینه ای از کشورهای مجاور، خود تهدیدی بر انتشار بیماری های واگیر از جمله آنفلوانزای فود حاد پرندگان می باشد.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان سرباز  با اشاره به معدوم سازی این پرندگان، بیان کرد: این تعداد پرنده پس از گذرندان مراحل قانونی و دستور قضایی بعلت مخاطرات بهداشتی با همکاری اداره محیط زیست شهرستان معدوم و بصورت بهداشتی دفن شدند.
 

 
لازم به ذکر است که بر اساس قانون جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک از گونه های غیربومی مشمول ضمیمه I کنوانسیون CITES معادل ۳۰ میلیون ریال و هر یک از گونه های غیربومی مشمول ضمیمه II کنوانسیون CITES معادل ۲۰ میلیون ریال تعیین شده است.
 

 
انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۱۰۱۵
مرجع : پاپایا


ارسال