چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ,20 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۳
زاهدانی ها از کمبود سوخت می سوزند:
وقتی دولت در مسیر منافع دلالان گام بر می دارد/ رونمایی از تخلف مالی در توزیع گاز مایع
 
در حالی مردم کلان شهر زاهدان این روزها با مشکل صف های طولانی گاز دست و پنجه نرم می کنند که برخی از مسئولین تلاش می کنند اوضاع را مساعد جلوه دهند.
به گزارش عصرهامون، صف های طولانی برای رسیدن به سیلندر گاز تجربه مشترک قریب به اتفاق مردم کلان شهر زاهدان است، شهروندانی که سالهاست از داشتن گاز شهری محروم هستند و این روزها به دست آوردن یک کپسول گاز در زمستان به رویایی دست نیافتنی برای شهروندان زاهدانی تبدیل شده است.
توزیع نامناسب سیلندر گاز در شهر زاهدان مدت هاست که مورد انتقاد قرار دارد اما مسئولین نه تنها این مورد را قبول نمی کنند بلکه در سلسله مصاحبه های خود از ذخیره مناسب گاز در شهر زاهدان خبر می دهند.
این ادعای دولتمردان که شرایط گاز در شهر زاهدان مناسب است در منظر مردم زاهدان که همه روزه صف های طویل گاز را تجربه می کنند بیشتر به یک شوخی شبیه است.
همه ساله با سردی هوا سرویس دهی شرکت های گازرسانی استان مختل، بازار دلالان سیلندرهای گاز داغ و آمار نارضایتی و شکوائیه شهروندان را افزایش می دهد.
مسئولان سیستان و بلوچستان که تا کنون روش های مختلفی برای کنترل و مهار این مشکل از جمله سهمیه بندی و اعلام کالابرگ و اشتراک را طی سال های گذشته تجربه کرده اند اما هنوز توفیقی در خصوص تامین گاز مردم  در فصل زمستان حاصل نشده است، البته به تازگی آنها با اتهام زنی به دیگر سعی می کنند به نحوی از بار مسئولیت این سیستم فشل توزیع گاز شانه خالی کنند.
علی ای حال اما آن روی سکه حکایت دیگری دارد و آن اینکه هر چه بر طول صف های گاز در زاهدان افزوده می شود خزانه دلالان هم پر تر می شود و بازارشان داغتر!
 
سیلندرهای طلایی
کمبود گاز در فصول سرد سال همه ساله در زاهدان و سایر شهرهای استان پای دلالان را به بازار سیاه باز می کند و به عنوان یکی از فرصت های اشتغالزایی در این فصل سال محسوب می شود.
اما در حالی که مردم زاهدان با مشکل تهیه سیلندر گاز دست و پنجه نرم می کنند شبکه ای سازمان یافته بواسطه عدم نظارت دستگاه های اجرایی به شغل سیلندر فروشی روی آورده اند با خرید و ذخیره سازی سیلندرهای گاز در منازل خود از این راه سودی کلان به جیب می زنند.
در این بین اما منتظر ماندن در صف های طویل گاز از حوصله بسیاری از شهروندان خارج و به دلیل نزاع ها و درگیری های احتمالی باعث می شود بسیاری عطای صف را به لقایش بخشیده و گاز مورد نیاز خود را از همین دلالان و با قیمت های گزاف تهیه کنند!
اما نکته مبهم اینجاست که چگونه با وجود صف های طولانی گاز برای مردم، دلالان همیشه ذخیره گازی خوبی دارند و پاسخگوی شهروندان هستند، آنچه عیان اینکه گوشه ای از سیستم توزیع عجیب می لنگد!
اما از این ها که بگذریم نمی توان حقوق شهروندی مردم زاهدان که از قضا دولت هم بر آن تاکید دارد گذر کرد، رئیس شعبه بدوی تخصصی تعزیرات حکومتی مرکز استان سیستان وبلوچستان به زاهدانه گفت: با توجه به اینکه اصل بر توزیع اشتراکی می باشد و در این خصوص هزینه حمل پیش بینی شده و توسط رانندگان دریافت می شود لذا تعزیرات حکومتی بر توزیع اشتراکی درب منازل در جهت رفاه حال شهروندان و دفاع از حقوق آنان تاکید می کند.
موسی تنهای جهانتیغ ادامه داد: در صورتی که برخی از مسئولین بر توزیع گاز میدانی یا ایستگاهی نظر دارند باید نسبت به حذف هزینه حمل از قیمت تمام شده اقدام کنند و گرنه به عنوان گران فروش وفق مقررات و قوانین با آنها برخورد خواهد شد.
وی گفت: این مطالب عنوان شده در راستای اجرای بند سه صورتجلسه مورخ 3آبان امسال در کمیته سوخت شهرستان زاهدان می باشد که در محل فرمانداری شهرستان برگزار شده است.
این مسئول بیان کرد: در بند سوم این جلسه آمده با توجه به اینکه هزینه های توزیع گاز مایع تا درب منازل از شهروندان اخذ می گردد شرکت های پرسی، ایران گاز و الیاس گاز موظف به توزیع اشتراکی درب منازل می باشند.
وی هدف از تصویب این مصوبه را جلوگیری از عرضه خارج از شبکه گاز مایع و کوتاه کردن دست دلالان و دست فروشان عنوان کرد و افزود: برای تعزیرات حکومتی اجرای قانون و حمایت از مصرف کنندگان ملاک عمل است.
 
 
 
انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۱۰۵۶


ارسال