پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ,13 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۳
به میزبانی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار:
برگزاری سومین نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی منطقه 8 کشور
 
سومین نشست شورای مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی منطقه 8 کشور، دوم و سوم بهمن ماه در دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار برگزار شد.
به گزارش عصرهامون به نقل از واحد اطلاعات و اخبار مدیریت برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار، در این نشست دو روزه که با حضور دکتر ایرجی کجوری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار گردید نشست های مختلف تخصصی جهت هم افزایی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی منطقه برگزار گردید.
در افتتاحیه این نشست که با حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های منطقه 8، رییس، مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری، معاون و مدیر برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار برگزار شد، دکتر محمود نصیری رییس دانشگاه ضمن خوش آمدگویی به مدعوین نشست بر اهمیت ادارات فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها و نقش اساسی آن در تربیت نسل جوان به عنوان پیشتازان مطالبه گری و توسعه کشور، تاکید کردند.
وی با اشاره به رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی و تسلیت فقدان این یار دیرین انقلاب به جامعه دانشگاهی، جانفشانی آتش نشانان فداکار در حادثه ساختمان پلاسکو را یادآور شدند و از جانفشانی این شهدای عزیز به عنوان یک درس بزرگ برای مدیران کشور و جامعه دانشگاهی یاد کردند.
در ادامه افتتاحیه، دکتر ایرجی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن بیان خیرمقدم به مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها و تقدیر از میزبانی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار، یکی از نقاط ضعف حوزه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و دانشگاه های تابعه را «اطلاع رسانی ضعیف» برشمرد و بر لزوم پرداختن بیش از پیش به مقوله فضای مجازی و انعکاس فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در شبکه های اجتماعی و سایت های خبری و رسانه های دیداری و شنیداری به عنوان «ترویج معروف» تاکید کرد.
در ادامه این نشست، جلسه تخصصی هم افزایی مدیران کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های منطقه با حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با محوریت «چرایی و چگونگی ارتقاء کارشناسان فرهنگی و اجتماعی منطقه و برگزاری کارگاه های آموزشی و تخصصی» تشکیل و پس از ارائه پیشنهادات متنوع مقرر شد ظرف مدت حداکثر یک ماه، دبیرخانه منطقه از میان پیشنهادات ارائه شده در این جلسه، مقدمات برگزاری سه کارگاه تخصصی ویژه کارشناسان را در سال جاری تحصیلی فراهم نماید.
در نشست عصر روز اول این گردهمایی علاوه بر اینکه در خصوص امکان سنجی انجام فعالیت های مشترک فرهنگی در سطح منطقه بحث و تبادل نظر صورت گرفت، اعضای حاضر در نشست به نقد سیاست بومی گزینی وزارت علوم در سطح دانشجویان پرداختند و در این زمینه ایرجی کجوری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ضن تایید بجا بودن این انتقاد و دغدغه، اضافه کرد: این سیاست توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و ابلاغ شده و سازمان سنجش کشور آن را اجرا می نماید و متاسفانه این سیاست که در حال تسری به اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه ها نیز هست، برخلاف مولفه های امنیت ملی، توسعه پایدار، حفظ تمامیت ارضی و عدالت اجتماعی است و تا جایی که به معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم مربوط باشد در تمام سطوح و با بهره گیری از همه ی ظرفیت ها، موضوع را پیگیری کرده و خواهد کرد.
در روز دوم این نشست، کارگاه تخصصی «پایش، آسیب شناسی و ارزیابی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های مناطق در جشنواره های ملی» جهت مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های منطقه برگزار گردید. در این کارگاه مجید عرفانیان مدرس کارگاه ضمن بیان تجربیات موفق در حوزه کانون های فرهنگی و هنری دانشگاه زابل از نقطه نظرات سایر مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های منطقه نیز جهت آسیب شناسی این فعالیت ها بهره جست.
در نشست دوم که ظهر یکشنبه در سالن اجتماعات فرخی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار با حضور حجت الاسلام و المسلمین خلیلی مدیرکل تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در جنوب شرق کشور (استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان) برگزار شد، زمینه های مشترک فعالیت ها در حوزه علوم قرآنی، سبک زندگی اسلامی، بسط و توسعه کرسی های آزاداندیشی، برگزاری جشنواره های فرهنگی، نمایشگاه های عفاف و حجاب، اعزام مشاور و مبلغان مذهبی به خوابگاه های دانشجویی، برگزاری اردوهای علمی و تخصصی، برگزاری دوره های جریان شناسی تکفیر و سلفی گری، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ در حوزه شبهه شناسی و ... مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد دبیرخانه منطقه 8 با هماهنگی وزارت علوم مقدمات انعقاد تفاهم نامه ای سه جانبه برای توسعه همکاری های فی مابین دفتر تبلیغات اسلامی، وزارت علوم و دبیرخانه منطقه را فراهم نماید.
لازم به ذکر است علاوه بر جلسات و نشست های فوق، در نشست مشترک مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر کردی مدیرعامل منطقه آزاد چابهار نیز مقدمات برقراری ارتباط فرهنگی فی مابین دو دستگاه فراهم گردید.
این نشست دو روزه ظهر یکشنبه 3 بهمن با برگزاری جلسه اختتامیه و قرائت جمع بندی جلسات توسط مرتضی پهلوانی مدیر برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه میزبان به پایان رسید.
گفتنی است علاوه بر حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های هرمزگان، شهید باهنر کرمان، صنعتی سیجان، جیرفت، زابل، سیستان و بلوچستان، ولایت ایرانشهر، دریانوردی و علوم دریایی چابهار و مجتمع آموزش عالی سراوان در این نشست حضور داشتند.

 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۱۶۰۹


ارسال