يکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ ,23 January 2022
1
Share/Save/Bookmark
۰
در حالی مردم شمال سیستان و بلوچستان مدت هاست با خشکسالی و شرایط سخت دست و پنجه نرم می کنند که مقامات افغانستان می گویند: مقامات ایرانی در مذاکرات رسمی به طور کتبی اذعان کردند که حق‌آبه از هیرمند را دریافت کرده‌اند.
 به گزارش عصرهامون، رودخانه هیرمند یکی از مهم‌ترین رودخانه‌ها و منابع آبی شرق و جنوب شرق کشور به‌شمار می‌آید، اما متأسفانه با وجود این منبع بزرگ آبی شهرستان های حوزه سیستان به‌علت سیاست‌های نادرست کشور افغانستان با کم‌آبی روبه‌رو شده و گلایه های مردم منطقه را در پی داشته است.

حسن روحانی نیز در سفر فرودین ماه 93 خود به استان سیستان و بلوچستان و  با بیان این که رییس جمهوری افغانستان قول داد قراردادی را که در این زمینه داریم به طور دقیق اجرا کند، گفت: حق آبه از رودخانه هیرمند حق ماست و قراردادهایی که در این زمینه داریم باید عمل شود.

علی ای حال روحانی در حالی در سیستان و بلوچستان گفته بود که راه حل نخست مشکل کمبود آب را دیپلماسی آب است که عملا تا کنون دولتمردان در عرصه بین المللی و مذاکرات با افغانستان توفیقی به دست نیاورده اند موید این ادعا هم صحبت های وزیر انرژی و آب افغانستان است.

«علی احمد عثمانی» وزیر انرژی و آب افغانستان در گفت‌وگویی اعلام کرد که دولت افغانستان درباره آب‌های مرزی این کشور بر اساس اصول و قوانین بین‌المللی مذاکره می‌کند.

وزیر کابینه اشرف غنی با تأکید بر این که دولت افغانستان در ارتباط با آب‌های مرزی افغانستان بر اساس اصول و قوانین بین‌المللی مذاکره می‌کند نیز تصریح کرد: دولت افغانستان از گذشته تا کنون نشان داده که به اصول بین‌المللی و معاهده‌های انجام شده پایبند است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این که در 15 سال گذشته پس از سقوط طالبان در ارتباط با معاهده هیرمند مذاکراتی با ایران از سوی وزارت انرژی و آب افغانستان صورت گرفته، دولت افغانستان و ایران سال گذشته مذاکرات جدی‌تری را در ارتباط با اجرای این معاهده داشتند.
 
عثمانی ادامه داد: در این مذاکرات دوستان ایرانی ما بطور کتبی اذعان کردند که حق‌آبه از هیرمند را دریافت کرده‌اند.
وزیر انرژی و آب افغانستان اظهار داشت: اجرای معاهده هیرمند نشان دهنده این است که دولت افغانستان به معاهده‌های انجام شده و اصول بین‌المللی متعهد است.

وی در ادامه تأکید کرد: ایران حق افغانستان را در ارتباط با آبهای داخلی این کشور نیز به رسمیت بشناسد.

این صحبت های عجیب وزیر انرژی و آب افغانستان در حالی است که تاکنون هیچکدام از مسئولین دولتی در این خصوص واکنشی نشان نداده اند.


انتهای پیام//
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۲۴۹۴


ارسال