دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ,15 October 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۲
تضعیف رسانه‌های محلی در سیستان و بلوچستان
فراموشی برگزاری اختتامیه جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های سیستان و بلوچستان
 
اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در حالی سال گذشته فراخوان شرکت در پنجمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های استان را منتشر کرد که با گذشت بیش از یک سال از ارسال آثار توسط خبرنگاران، خبری از برگزاری اختتامیه نیست.
به گزارش عصرهامون، اواخر پاییز سال گذشته ثبت‌نام جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های سیستان و بلوچستان برای نخستین بار از طریق سامانه متمرکز جشنواره‌های رسانه‌های سراسر کشور به نشانی "http://pressfestival.ir" آغاز شد که ابتدا مسئولان وقت دفتر مطبوعات اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زمان برگزاری اختتامیه و معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره  را پس از پایان نمایشگاه کتاب سال گذشته اعلام کردند.
اما نه تنها پس از پایان کار نمایشگاه کتاب این وعده محقق نشد، بلکه با پایان کار نمایشگاه کتاب امسال نیز هنوز این اتفاق نیفتاده است. برخی معتقدند این بی‌توجهی ادار‌ه‌کل ارشاد سیستان و بلوچستان به مطبوعات و خبرگزاری‌های محلی ناشی از فشارهای استانداری برای کوچک شمردن مطبوعات محلی در استان است.

اخراج خبرنگاران از جلسات از پیش دعوت شده
احتمال این ادعا وقتی نزدیک به واقعیت به نظر می‌رسد که رسانه‌های محلی سیستان و بلوچستان در دوره استانداری علی‌اوسط هاشمی همواره متحمل آماج توهین‌ها قرار گرفته‌اند؛ برای مثال می‌توان به اخراج چندین باره خبرنگاران از جلسات از پیش دعوت شده در استانداری سیستان و بلوچستان اشاره کرد.
درست سه‌شنبه گذشته استانداری سیستان و بلوچستان برای چندمین بار در سال جاری خبرنگاران را از یک جلسه از پیش دعوت شده اخراج کرد. خبرنگاران که به صورت رسمی برای شرکت در جلسه کمیسیون فاقدان شناسنامه استان دعوت شده بودند، وقتی شوکه شدند که دوباره از آنها خواسته شد تا جلسه را ترک کنند.
این نخستین باری نیست که در دوره استانداری علی‌اوسط هاشمی خبرنگاران از جلسات از پیش دعوت شده اخراج می‌شوند، در سفر آبان‌ماه سفیر پاکستان به سیستان و بلوچستان نیز با وجود دعوت قبلی از خبرنگاران برای شرکت در جلسه دیدار استاندار و سفیر این کشور، تنها 2 خبرنگار رسانه دولتی اجازه ورود به جلسه را یافتند و مابقی خبرنگاران از جلسه اخراج شدند.
پیش از این نیز خبرنگاران استان پس از دقایقی از شروع کارگاه آموزشی انتخابات ویژه فرمانداران و بخشداران سیستان و بلوچستان که آبان‌ماه امسال با حضور مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور در زاهدان برگزار شد، از جلسه اخراج شدند.
اخراج دسته‌جمعی خبرنگاران از پیش دعوت شده به جلسه فرماندار بلوچستان پاکستان  با استاندار سیستان و بلوچستان در اسفند 92 که با دستور شخص علی‌اوسط هاشمی صورت گرفت، نیز از دیگر توهین‌های استاندار سیاسی سیستان و بلوچستان به رسانه‌ها محسوب می‌شود.
توهین به رسانه‌ها در سیستان و بلوچستان به همین ختم نمی‌شود؛ بهمن‌ماه امسال در جریان وقوع سیل در منطقه بلوچستان زمانی که خبرنگار تسنیم برای بررسی آخرین وضعیت مردم سیل‌زده با استاندار تماس گرفت، وی در اقدامی کم‌سابقه به رسانه‌ها حمله کرد و گفت: "رسانه‌ها کاسه داغ‌تر از آش مردم نشوند".

فراموشی برگزاری اختتامیه جشنواره مطبوعات توسط ارشاد
با این وجود، برخی برگزار نشدن مراسم پایانی جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های محلی سیستان و بلوچستان را به این ماجراها ربط می‌دهند؛ جشنواره‌ای که برگزاری آن تاکنون در هیچ دولتی با این تاخیر مواجه نبوده است.
هر چند حسین مسگرانی، مدیرکل ارشاد سیستان و بلوچستان در تیرماه امسال و در آستانه روز قلم در نشست با مدیران، مسئولان و سردبیران خبرگزاری‌ها و نشریات محلی سراسر استان به آنها قول داد که این جشنواره را به زودی برگزار کند، اما این جشنواره هنوز به پایان نرسیده است.
وی در این نشست گفته بود که جشنواره مطبوعات محلی از برنامه‌های مهم این اداره با همکاری خانه مطبوعات و نشریات محلی استان است که باید تدابیر و برنامه‌ریزی لازم برای اجرای آن در سال جاری اندیشیده شود. اما این وعده مدیرکل ارشاد نه تنها تاکنون عملی نشده که متاسفانه لینک مربوط به این جشنواره در اقدامی کم‌سابقه از خروجی سامانه متمرکز جشنواره‌های رسانه‌های سراسر کشور حذف شده است.
برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که پس بازنشستگی مسئول و کارشناس سابق دفتر مطبوعات و خبرگزاری‌های ارشاد استان، مدیر جدید این بخش تمایلی برای تکمیل جشنواره نداشته و قصد دارد فراخوان جدیدی برای جشنواره تازه منتشر کند.
از طرفی تعویق بیش از حد در اختتامیه جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های استان در شرایطی رغم خورده که اداره‌کل ارشاد سیستان و بلوچستان تاکنون جشنواره‌های فرهنگی زیادی نظیر تئاتر، پوشاک سنتی، فیلم فجر و شعر برگزار کرده که برخی از این جشنواره‌ها در کمتر از 2 سال اخیر، دوبار برگزار شده اما در این مدت حتی یک دوره جشنواره مطبوعاتی که آثار آن به دبیرخانه ارسال شده، برگزار نشده است.
خانه مطبوعات سیستان و بلوچستان نیز که انتخابات آن در سال جاری تاکنون 3 بار بهدلیل دخالتهای معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد تعویق افتاده و همچنان روال دقیق برگزاری آن مشخص نیست، هنوز واکنش رسمی به این موضوع نشان نداده است.
اعضای هیئت مدیره خانه مطبوعات استان تاکید دارند که معاونت امور مطبوعاتی وزارت ارشاد مقصر تاخیر در برگزاری این انتخابات است، چرا که یک بار به سبب دستور اجباری برای تغییر اساسنامه استانی خانه مطبوعات، انتخابات را لغو کرده و یک بار نیز به بهانه اینترنتی کردن مانع برگزاری انتخابات شده است.
به نظر می‌رسد عدم هم‌صدایی رسانه‌های سیستان و بلوچستان و عدم برخورداری از یک مجمع واحد جهت پیگیری مطالبات آنها، موجب بروز مشکلات متعدد و عدم پیگیری جهت حل این مشکلات شده و خانه مطبوعات هم به عنوان یک تشکل صنفی به دلیل قوانین محدود کننده‌ای که جهت عضویت در آن از جانب معاونت مطبوعاتی تعیین شده، نتوانسته به مرجعی برای حل مشکلات اصحاب رسانه استان تبدیل شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۲۵۲۴


ارسال