پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ,13 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
در سنوات اخیر تجویز و فروش دارو در برخی از عطاری های استان به وضوح مشاهده می شود و این درصورتی است که این کار غیر قانونی می باشد.
به گزارش عصر هامون، بدون شک طب سنتی و گیاهان دارویی خواص درمانی بسیاری را به افراد هدیه کرده اند و گیاهان دارویی توانسته اند به مقابله با برخی بیماری ها بپردازند، هم چنین در بسیاری از روایاتی که از بزرگان دینی و حکما نقل شده است خواص بسیاری برای برخی گیاهان شمرده شده است.
شکی نیست در طب سنتی خواص بسیاری برای درمان برخی از بیماری‌ها وجود دارد و گیاهان، غذاها و یا ترکیباتی از آنها می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر واقع شود.
از سویی برخی روایات از بزرگان دین و حکما باعث شده است، بعضی از انواع طبابت و گونه‌هایی از گیاهان، در نظر بسیاری از ما حکم نوشدارو را پیدا کند.
امروزه بسیاری از عطاری‌ها یا افرادی که هیچ گونه صلاحیتی ندارند، در طبابت دخالت می‌کنند و خود را در جایگاه پزشک و حکیم می‌بینند. از سویی، نقاط ضعف جامعه نشان گیری شده و اقلامی به عنوان گیاهان دارویی برای مداوای چاقی، لاغری، ترک اعتیاد، مشکلات جنسی و غیره ساخته شده که فقط طعم دهنده‌های گیاهی در آن است و این مواد کاملا شیمیایی است و در نهایت، گردش مالی بازار مشکوک و بی مسئولیت آن‌ها سر به بی‌نهایت گذاشته است. ‏
متاسفانه این روند به صورت تدریجی روندی رو به رشد به خود گرفته و دکان‌های عطاری در گوشه و کنار شهرهای کشور و خصوصا نقاط جمعیتی استان انجام می شود.
این دکان‌ها به مرور زمان به تجویز دارو و معاینه بیماران پرداخته‌اند و مدام در شبکه‌های اجتماعی و حتی در شبکه‌های رسمی، بر درستی و موثر بودن آنها تاکید می‌شود، بنا به دلایل غیر پزشکی و غیر علمی تریبون‌های زیادی هم در اختیار افرادی که در این تجارت سهم دارند، قرار گرفته است، در همین حال علیه پزشکی رسمی کشور تبلیغات گسترده‌ای به عمل آمده و اشتباه پزشکان به طور غلو آمیزی برجسته شده است تا بازار عطاری‌ها گرم‌تر و گرم‌تر شود، غافل از اینکه حتی اگر فرض بر درستی طب سنتی بگذاریم و داروهای گیاهی را درمان گر بدانیم، متاسفانه اکثریت کسانی که در این صنف مشغول خدمت شده اند، نه دانش طب سنتی را دارند و نه مسئولیتی در قبال بیماران را به گردن می‌گیرند.
تاکنون چندین واحد از عطاری های متخلف سطح استان تعزیر شده اند
مسئول واحد قاچاق معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این خصوص گفت: تیم مشترکی در زمان های مختلف از عطاری های استان بازرسی می کنند.
غلامی در گفت و گو با عصر هامون افزود: در سنوات اخیر چندین واحد عطاری به دلیل تخلف تعزیر شده اند اما متاسفانه امکان ارائه آمار وجود ندارد.
وی ادامه داد: اینکه بگوییم عطاری یک یا چند گیاه دارویی را به مردم داده برای بیماری خاصی، این تخلف نیست چون از روی تجارب و مطالعات خود این کار را انجام می دهد.
وی خاطر نشان کرد: اگر عطاری داروی شیمیایی و کپسولهایی به اسم وجود پودر گیاه دارویی را برای بیماریی تجویز و عرضه کند کار خلافی انجام داده و باید پیگیری شود.
وی گفت: آماده دریافت گزارشات مردم جهت پیگیری این گونه تخلفات می باشیم.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۲۵۸۹


ارسال