سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ,11 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۵
گزارش عصرهامون از بحران بهداشتی جاده ها؛
نبود سرویس بهداشتی روایت تکراری جاده های کشور/ توالت بین راهی، یکی از معضلات بزرگ گردشگری
 
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از کمبود و عدم ساماندهی سرویس های بهداشتی در سطح شهرها و اماکن بین راهی انتقاد و از متولیان امر خواستار رفع سریع‌تر این مشکل شد.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، سرویس بهداشتی بین راهی سال هاست که یکی از معضلات گردشگری ایران است به طوری که هر بار یکی از مسئولین با آغاز فصل سفر در کشور نوید ساخت سرویس بهداشتی را می دهد و این معضل همچنان به قوت خود باقی است.
علی ای حال ساخت سرویس بهداشتی اگرچه به ظاهر موضوعی پیش پا افتاده و ابتدایی به نظر می‌رسد اما نبود آن یکی از مهم‌ترین نقص‌های گردشگری در ایران است، هر چند تعداد انگشت شماری سرویس بهداشتی در جاده های کشور وجود دارد اما این تعداد نیز تنها نام سرویس را یدک می کشند و خبری از بهداشت در این سرویس ها نیست که باید مسئولین گردشگری هر چه سریعتر برای رفع این نقیصه چاره اندیشی نمایند.
با این حال در سال های اخیر محمدشریف ملک زاده، معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور دولت قبل در جمع خبرنگاران، نبود سرویس های بهداشتی مناسب برای گردشگری و بخصوص گردشگران خارجی را با موضوع آبروی ملی گره زد و گفته بود که: «شرایط تا حدی نامطلوب است که گاهی راهنمایان تور به محض پیدا کردن سرویس بهداشتی در یک قهوه خانه قدیمی بین راهی زودتر از گردشگر خارجی به سرویس بهداشتی می روند و آنجا را نظافت می کنند».
هر چند مدیران زیادی آمدند و رفتند و وعده  ساخت دادند با این حال این معضل همچنان در جاده های کشور وجود دارد و مورد انتقاد گردشگران داخلی و خارجی بوده است.
علی ای حال کمبود سرویس بهداشتی در جاده های کشور این روز ها انتقاد نمایندگان مجلس را نیزدر برداشته به طوری که علی کرد نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی از کمبود و عدم ساماندهی سرویس های بهداشتی در سطح شهرها و اماکن بین راهی انتقاد و از متولیان امر خواستار رفع سریع‌تر این مشکل شد.
وی گفت: متاسفانه کمبود سرویس های بهداشتی در سطح شهرها و اماکن بین راهی کشور معضلی بزرگ است که به آن توجهی نشده این در حالی است که این کمبود در ایامی مانند سفرهای نوروزی برای مسافران مشکلات بهداشتی فراوانی ایجاد می کند.
 
نبود سرویس بهداشتی بین راهی یکی از معضلات بزرگ در گردشگری است
نماینده مردم خاش و میرجاوه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم ساماندهی سرویس های بهداشتی سطح شهر و بین راهی پیش از آغاز سفرهای نوروزی، یادآور شد: در دسترس نبودن سرویس‌های بهداشتی و عدم رعایت بهداشت  احتمال شیوع بیماری های واگیر را افزایش داده و با توجه به تعدد تردد ضرورت دارد مسئولان مربوطه برنامه ریزی های لازم را داشته باشند.
این نماینده مردم در مجلس دهم، بر لزوم اتخاذ تدابیر ویژه برای بسترسازی به منظور ارایه خدمات رفاهی به مسافران تاکید کرد و ادامه داد: ایجاد سرویس های بهداشتی در مناطق پرتردد و اماکن بین راهی امری ضروری است که نسبت به آن غفلت شده است این در حالی است که نبود زیرساخت های لازم در هر منطقه ای زمینه ساز بروز مشکلات بزرگی برای شهروندان می شود.
 
دستگاه های مربوطه برای ایام نوروز تدابیر ویژه را اتخاذ کنند
وی با بیان اینکه شرایط بهداشتی و نظافت حاکم بر سرویس های بهداشتی ارتباط مستقیمی با سلامت مردم دارد، تصریح کرد: به صورت جدی نیاز است پیش از فرارسیدن ایام عید وضعیت سرویس های بهداشتی مورد ارزیابی سازمان گردشگری، محیط زیست و کارشناسان بهداشت محیط قرار گیرد.
نماینده مردم خاش و میرجاوه در مجلس دهم با بیان اینکه کمبود سرویس های بهداشتی در اماکن زیارتی و تفریحی استان سیستان و بلوچستان به خوبی دیده می شود، گفت: متاسفانه مردم و مسافران نوروزی همواره با این مشکل مواجه بودند و این مشکل و کمبود هنوز رفع نشده  که به صورت جدی نیاز است این مشکل رفع شود.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، از عدم پرداختن رسانه ها به موضوع سرویس های بهداشتی انتقاد کرد و ادامه داد: متاسفانه رسانه ها به این موضوع مهم که سلامت مردم را در معرض خطر قرار می دهد نپرداخته و پرداختن به این موضوع را به نوعی کسر شان می دانند این در حالی است که دستگاه های مربوطه باید در این بخش اقدامات لازم را به ویژه برای ایام نوروز که اوج ترافیک سفر است در دستور کار قرار دهند.
با این حال سیستان و بلوچستان نیز از این قاعده مستثنی نبوده، با این وجود سال  96 سیستان و بلوچستان به عنوان مقصد گردشگری ایرانیان معرفی شده است که باید هر چه سریعتر مسئولین امر برای رفع این معضل چاره اندیشی نمایند.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۲۶۲۵


ارسال