جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ ,22 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۷
در اقدامی قابل تامل؛
حذف نام شهید زیر المان لوکوموتیو / تلاش عده ای برای از بین بردن نام شهدا
 
در حالی یکی از میدان اصلی شهر زاهدان در سالهای گذشته مزین به نام سرلشکر خلبان شهید امیر مرادقلی نام گرفته بود که در اقدامی تامل برانگیز، المان لوکوموتیو که سنخیتی با نام میدان ندارد جایگزین تصویر این شهید بزرگوار شده است.
به گزارش عصرهامون، نقشه جامع شهر زاهدان را که مرور می کنیم میدان ورودی زیباشهر زاهدان از سمت میدان خاتم الانبیا (ص) مزین به نام سرلشکر خلبان شهید امیر مرادقلی است و مدتهاست تصویر این شهید بزرگوار در این میدان قرار گرفته بود.
اما در این میان و با کج سلیقگی برخی از مسئولین تصویر این شهید از میدان حذف می شود و المان لوکوموتیو جایگزین آن شده است اقدامی که با اعتراض خانواده شهدا مواجه شد.
حذف نام شهید از این میدان زاهدان در حالی صورت گرفته است که قرارگاه عملیاتی لشگر 88 زرهی زاهدان در نامه ای در سالن 94 خطاب به استاندار سیستان و بلوچستان خواستار همکاری برای نصب ماکت هواپیمای جنگنده در این میدان شده بود.

 

 
گفتنی است در جلسه 83/2/17 شورای نامگذاری معابر شهر زاهدان و در بند 24 مصوبات جلسه مورد اشاره صراحتا بیان شده است که میدان ورودی زیباشهر از سمت میدان خاتم الانبیا (ص) بنام شهید سرلشکر خلبان امیر مرادقلی نامگذاری شد.
 
رئیس شورای شهر زاهدان: تغییر نام میدان شهید مرادقلی بدون هماهنگی شورای شهر انجام شده است/ آقایان پاسخگو باشند
مشتاق احمد ریگی رئیس شورای شهر زاهدان در خصوص تغییر نام میدان سرلشکر خلبان شهید امیر مرادقلی به خبرنگار عصرهامون گفت: حقیقتا نمی دانم بر چه اساسی این کار در این میدان صورت گرفته است و قاعده آن این است که مصوبه شورای شهر را در خصوص نامگذاری بگیرند.
وی با بیان اینکه نمی دانم با چه کسی برای تغییر المان میدان توافق شده است ادامه داد: در جلسه شورای شهر این موضوع را تذکر دادم و گفتم باید مصوبه آن در شورای شهر تصویب می شد.
رئیس شورای اسلامی شهر بیان کرد: هر ارگانی برای تغییر این میدان وارد عمل شده است باید پاسخگو باشد.
وی با بیان اینکه قبلا تمثال این شهید بزرگوار را در این میدان مشاهده کرده ام اظهار داشت: شورای شهر در این خصوص هیچ نقشی نداشته است و باید شهرداری و راه آهن در این موضوع با شورای شهر زاهدان هماهنگ باشد.
ریگی گفت: شهرداری زاهدان باید در این خصوص پاسخگو باشد که با چه مجوزی اجازه تغییر این میدان را داده است.
 
سرپرست اداره کل راه آهن جنوب شرق: با دستور آقای فرماندار المان لوکوموتیو را در این میدان نصب کردیم
محمد ارجونی سرپرست اداره کل راه آهن جنوب شرق نیز در گفتگو با عصرهامون بیان داشت: تابلویی در این میدان با تمثال شهید امیر مرادقلی وجود داشت اما میدان به نام ایشان نبود.
وی با بیان اینکه در شان این شهید بزرگوار نبود که با این وضعیت در طول چندین سال در این میدان قرار بگیرد گفت: بنده حاضر هستم عکس این شهید بزرگوار را در بالاترین نقطه این میدان نصب کنم.
این مسئول ادامه داد: برداشتن تابلوی این شهید بزرگوار به معنای حذف آن از میدان نیست و بعد از بهسازی در میدان راه آهن نصب می شود.
سرپرست اداره کل راه آهن جنوب شرق با اظهار بی اطلاعی از نامگذاری این میدان در سال 83 به نام سرلشکر خلبان شهید امیر مرادقلی گفت: نصب المان لوکوموتیو در این میدان دستور مستقیم فرماندار و شهرداری بوده است و بنده اطاعت امر کردم.
وی در خصوص گلایه رئیس شورای شهر زاهدان که می گویند تغییر نام میدان شهید مرادقلی بدون هماهنگی شورای شهر انجام شده است بیان داشت: آقای خاشی شهردار زاهدان در جریان این موضوع هستند و اگر شورای شهر در جریان این موضوع نیست بنده اطلاعی ندارم.
 
شهردار زاهدان: از نامگذاری میدان شهید مرادقلی در گذشته اطلاعی ندارم
محمد خاشی شهردار زاهدان در خصوص حاشیه های تغییر نام میدان شهید مرادقلی به راه آهن به خبرنگار عصرهامون گفت: نام این میدان هیچ مصوبه ای نداشته است و برای خلبانان شهید میدانی در نظر گرفته شده است و در حال نصب المان هستیم.
وی افزود: با مشورتی که داشتیم گفتند این میدان هیچگونه مصوبه ای برای نامگذاری ندارد
خاشی پس از اعلام شماره نامه و مصوبه نامگذاری به نام شهید مرادقلی از سوی خبرنگار عصر هامون بیان داشت:من از آن مصوبه بی اطلاع هستم و اگر مصوبه ای داشته باشد، قابل بحث است.
شهردار زاهدان با بیان اینکه این میدان موقت است  بیان داشت: در آینده نزدیک و براساس طرح تفصیل این میدان حذف خواهد شد.
وی در خصوص گلایه رئیس شورای شهر زاهدان که می گویند تغییر نام میدان شهید مرادقلی بدون هماهنگی شورای شهر انجام شده است بیان داشت: بنده در این خصوص نمی دانم اما تصمیمی است که گرفته شده و اجرا خواهد شد.
 
فرماندار زاهدان: مسئولیت کمیته نامگذاری با شورای شهر است
مجتبی خانجانی فرماندار زاهدان نیز در خصوص تغییر نام میدان شهید مرادقلی به راه آهن به عصرهامون گفت: بنده رئیس کمیته نیستم و کل مسئولیت آن با شورای شهر است و نظارت در مقام تطبیق قانون با فرمانداری است.
گفتنی است در پی تغییر نام میدان شهید مرادقلی مدیرکل بنیاد شهید با ارسال نامه ای به ریاست شورای شهر زاهدان خواستار پیگیری این موضوع و ارائه نتیجه شده است.
 

انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۲۶۵۰


ارسال