سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ ,25 January 2022
0
Share/Save/Bookmark
۰
در حالی که استاندار سیستان و بلوچستان ادعا می کند که در سیل سیستان و بلوچستان بزرگنمایی شده است که سایر مسوولان این استان نظر متفاوتی با وی داشته اند.
به گزارش عصرهامون به نقل از دلگان پرس، از ابتدای بهمن ماه امسال بارش های زمستانه در جنوب غرب سیستان و بلوچستان باعث وقوع سیلاب در دلگان شده بود که این سیلاب ها باعث خسارت های گسترده ای به منازل مردم و حتی زیرساخت های شهری و روستایی این شهرستان شده بود.
علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در گفتگو با رسانه ها اما با بیان اینکه در سیل سیستان و بلوچستان بزرگنمایی شده است گفت: آنقدر که به سیل سیستان و بلوچستان رسانه ها ورود کردند، سیل فارس و بوشهر را پیگیری نکردند.
استاندار سیستان و بلوچستان به پیگیری خود از فرماندار دلگان در خصوص سیل اشاره کرد و گفت: فرماندار دلگان گفت اینجا خسارت ندیده و بنده خودم هم به آنجا سفر کردم و دیدم عده ای نوشته اند: آمدی اما حالا چرا؟
در خصوص آخرین اقدامات حمایتی دولت برای سیل زدگان استان، تصریح کرد: با توجه به آمارهای ارائه شده، بیش از 200میلیارد تومان خسارت به تاسیسات و زیرساخت هایی به مثل راه وارد و بیشتر دولت خسارت دیده است اما پیگیر برگزاری ستاد مدیریت بحران استان هستم تا آخرین اقدامات در این خصوص را بررسی کنم.

اما هوشنگ بامری فرماندار دلگان در هشتم بهمن ماه بعد از سیلاب اول این شهرستان در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفته بود: بیشترین خسارت وارده در پی سیلاب‌های جاری شده در شهرستان دلگان، با مبلغی معادل 15 میلیارد تومان مربوط به بخش راه‌ها و محورهای مواصلاتی است و پس از آن حوزه آبرسانی روستایی با خسارتی نزدیک به 6 میلیارد تومان بیشترین خسارت را داشته است.
وی افزود: حوزه آبرسانی شهری و برق شهرستان دلگان به ترتیب حدود 500 و 150 میلیون تومان خسارت دیده که البته این آمارها هنوز قطعی نشده و کارشناسان همچنان در مناطق آسیب دیده مستقر و در حال برآورد خسارات هستند.
بامری بیان کرد: 15 مدرسه دلگان با توجه به فرسودگی شدید پیش از وقوع سیل در دستور کار بازسازی قرار داشتند که در پی بارندگی شدید اخیر تخریب شده‌اند و همچنین ساختمان 20 مدرسه دیگر نیز در جریان این بارندگی دچار آسیب شده و نیازمند تعمیرات است.
فرماندار دلگان گفت: با توجه به آخرین برآورد انجام شده حدود 500 منزل شهری و روستایی در سطح شهرستان دلگان که اکثر آنها خشت و گلی هستند، در پی بارندگی اخیر آسیب دیده و نیازمند تعمیرات است.
وی با بیان اینکه طبق آخرین آمار تعداد منازلی که در پی این بارندگی به طور کلی تخریب شده به حدود 70 منزل رسیده، افزود: با توجه به نفوذ رطوبت به دیوار و سقف منازل گلی، این منازل به تدریج تخریب می‌شوند و حتی امروز هم چند مورد از تخریب جزئی منازل گزارش شده به همین دلیل برآورد نهایی تخریب‌های ایجاد شده در چند روز آینده اعلام می‌شود.
بامری اظهار داشت: بخش کشاورزی دلگان نیز آسیب‌های زیادی دیده و تعداد زیادی از موتوپمپ‌های آب زمین‌های کشاورزی مردم سوخته که کارشناسان در حال برآورد خسارات وارده به این بخش هستند.
فرماندار دلگان عنوان کرد: تاکنون 150 چادر توسط نیروهای امدادگر جهت اسکان موقت مردم آسیب دیده دلگان برپا شده و نیروهای امدادگر همچنان مشغول خدمت‌رسانی به مردم سیل‌زده هستند.

مرادی یکی از اهالی محله حسن آباد روز بعد از سیلاب اول بهمن ماه در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه تمام شب گذشته را در سرما گذرانده ایم، اظهار کرد: برای بیرون کردن آب از داخل محله به شهرداری و ادارات دیگری درخواست کمک دادیم ولی هیچ خبری نشد.
وی با تاکید بر اینکه خود مردم با اجاره کردن تراکتور راه های ورود آب را بسته اند، بیان کرد: برخی از اداراتی که دستگاه های سنگین مانند لودر دارند، ادعا کرده اند که این ماشین ها خراب و فاقد کارایی هستند.
مرادی با اشاره به اینکه 4 نفر از امدادگران جمعیت هلال احمر شهرستان دلگان بعد از چند ساعت با یک خودرو سبک که فاقد کارایی کمک رسانی بود، در منطقه حضور پیدا کردند، بیان کرد: که آنها هم فقط 3 تخته چادر نصب کرده و رفتند.
وی با بیان اینکه با توجه به اینکه امروز هم بارش باران در شهرستان دلگان وجود دارد و امکان وقوع سیل هست، اضافه کرد: تاکنون هیچ نهاد امدادی در محله حسن آباد شهرستان دلگان حضور نیافته اند.
مرادی خاطرنشان کرد: سردی هوا و نبود بخاری و سوخت یکی دیگر از معضلاتی است که مردم علاوه بر سیل باید تحمل کنند.
اما حجت الاسلام والمسلمین خطیب جمعه دلگان در همان ایام پس از سیلاب اول در خطبه های نماز جمعه این شهر با تاکید بر اینکه بارش های اخیر در این منطقه مشکلاتی را برای اقشار آسیب پذیر و مستضف بوجود آروده است، تصریح کرد: این مشکلات و آسیب ها بیشتر برای آنهایی بوده است که خانه های خشتی و گلی و یا خانه های ناایمن داشته اند، بوده است.
حجت الاسلام والمسلمین عظیم بامری با اشاره به اینکه بارش باران و وقوع سیلاب باعث سوختن وسایل برقی برخی از منازل در این منطقه شده است، تصریح کرد: مسوولان شهرستان دلگان و استان سیستان و بلوچستان برای حل مشکلات و معضلات خسارت دیدگان سیلاب منطقه اقدام کنند.
وی اضافه کرد: باید برای بیچارگانی که آب در خانه هایشان رفته و وسایل برقی منازلشان سوخته، یا اینکه سقف خانه هایشان ریخته است، توسط مسوولان چاره سازی شود.
امام جمعه دلگان با بیان اینکه هر چند برای افرادی که از سیلاب آسیب دیده اند، مصوباتی در استان سیستان و بلوچستان انجام شده است، گفت: باید هلال احمر در مناطق سیل زده بیشتر بررسی کند، تا همه کسانی که از سیل آسیب دیده اند، شناسایی شوند و به آنها امدادرسانی شود.

رضا اربابی مدیر کل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان یکی دیگر از مسوولانیاست که ایام پس از سیلاب های ماه گذشته در گفت و گو با یکی از رسانه ها با بیان اینکه بعد از 2 سال کاهش شدید بارندگی که سیستان و بلوچستان به عنوان کم بارش ترین استان کشور معرفی شده بود، اظهار کرد: مردم جنوب و مرکز این استان بارندگی های خوبی را در مدت پنج روز شاهد بودند به گونه ای که سبب بروز سیلاب و آبگرفتگی مسیرها، طغیان رودخانه ها و آبگرفتگی معابر شهرهای جنوبی استان شد.
وی تعطیلی مدارس، وارد شدن خسارات به بخش های کشاورزی و زیر بنایی، بسته شدن 16مسیرفرعی جنوب استان، قطعی برق ناشی از آسیب به شبکه برق رسانی، آبگرفتگی 9 روستا و تخلیه ساکنان آنها را از جمله مشکلات پیش آمده این مدت در سیستان و بلوچستان ذکر کرد.
وی تصریح کرد: در این مدت سه هزار و 600 واحد مسکونی نیز در سیستان و بلوچستان براثر سیلاب تخریب یا دچار آسیب شدند که برآورد خسارت های آنها توسط نهادهای دست اندرکار درحال انجام است.

علی ای حال مسوولان بجای اینکه فرافکنی کنند و از زیر بار مسوولیت خود شانه خالی کنند، در برابر مشکلاتی که در حوزه مسوولیتی آنها رخ می دهد مسوولیت پذیری داشته باشند چرا که مسوولیت پذیری از خصوصیات لازم برای کارگزاران و کسانی است که برای خدمت به مردم پست های مختلفی دارند.
چرا که از زیر بار مسوولیت شانه خالی کردن و متوجه کردن آن به دیگران از جمله مشکلات و بهانه هایی است که مردم آن را از مسوولان نمی پذیرند.
خبرنگار مجید بامری
انتهای پیام/8306
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۲۶۵۳
مرجع : دلگان پرس


ارسال