شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ ,22 January 2022
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۶
وقتی سرقت، سین تلخ ایام عید می شود
شگردهای سارقان نوروزی/ چند راهکار ساده برای محافظت خانه
 
در روزهایی که شهروندان به مسافرت می روند سارقان ترجیح می دهند در شهر بمانند و کمی مال اندوزی کنند اما نه از راه درست، ایام تعطیلات نوروز فرصت مناسبی است تا شهروندانی که اصول ایمنی را رعایت نمی کنند مورد سوء استفاده قرار بگیرند.
به گزارش عصرهامون، اصل مهمی که شهروندان می‌توانند از آن استفاده کرده و سارقان را ناکام بگذارند، پیش‌بینی نحوه فعالیت آنهاست؛ زیرا آن‌طور که کارشناسان تاکید می‌کنند، سارقان منازل برای اجرا کردن نقشه خود غروب و ساعات حول و حوش پنج تا شش را انتخاب می‌کنند، در واقع آنها در این ساعات در اطراف خانه‌هایی که شناسایی کرده‌اند پرسه زده و منتظر می‌مانند تا صاحبخانه از منزلش خارج شود.
 
رئیس اداره پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: برخی از سارقین در پوشش کارگران خدماتی – نظافتی یا شرکتهای قالیشویی اقدام به سرقت می کنند، بنابراین باید از اصالت شرکت های خدماتی اطمینان حاصل کرد واز قرار دادن لوازم قیمتی منزل در معرض دید کارگران نظافتی اجتناب شود.
«غلامرضا باغ شیرین» رئیس اداره پیشگیری های امنیتی و انتظامی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان، در تشریح راهکارهای پیشگیری از وقوع سرقت در ایام نوروز گفت: با عنایت به خالی شدن منازل مسکونی درایام عید به واسطه سفرهای نوروزی، اغلب سارقین، سرقت از منازل را دراین ایام مدنظرقرار می‌دهند.

باغ شیرین با ضرورت اتخاذ هشدارهای انتظامی اظهار کرد: شهروندان نسبت به تعویض قفل‌هایی که کلید یدکی آن گم شده یا برای مدتی در اختیار دیگران بوده سریعاً اقدام کنند واگر افرادی به عنوان ماموران سازمان‌های حاکمیتی به منازلشان مراجعه کنند قبل از شناسایی کامل و رویت کارت ومدارک شناسایی از ورود وی اکیداً جلوگیری کنند. 

وی در ادامه افزود: با توجه به این امر که در ایام نوروز اکثر شهروندان به مسافرت رفته ومنازل خالی می‌شود ، حتماً منازل مسکونی خود را با هدف پیشگیری از سرقت به آشنایان وهمسایگان مورد اعتماد واگذار کنند.

باغ شیرین با تبیین راهکارهای نگهداری از اشیاء قیمتی منازل در ایام پیش رو بیان کرد: شهروندان مشخصات لوازم خانگی ارزشمند خود ازقبیل لوازم صوتی وتصویری ، فرش وعتیقه جات را یادداشت وحتی الامکان ازآنها عکس تهیه تادرصورت وقوع سرقت شناسایی و دستیابی مجدد به آنها امکانپذیر باشد .همچنین توصیه برآن است تا درصورت رفتن به مسافرت در ایام عید، اشیاء قیمتی خود را به اقوام مورد اطمینان بسپارند .

وی گفت: نزد افراد بیگانه از میزان دارایی واموال موجود در منزل صحبت نکرده و زمان رفتن به مسافرت را به افرادی که نیاز به دانستن ندارند بازگو نکنید.

رئیس اداره پیشگیری های امنیتی و انتظامی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان سازماندهی وطراحی محیطی وافزایش سطح نظارت طبیعی، نورپردازی و روشنایی کافی در منازل ، افزایش خطوط دید واز بین بردن خطوط کور منزل وساماندهی فضای خالی اطراف منزل را از راهکارهای موثر در خصوص پیشگیریهای وضعی از سرقت برشمرد .

باغ شیرین در پایان  با توصیه به زنان خانه دار گفت : برخی از سارقین در پوشش کارگران خدماتی – نظافتی یا شرکت های قالیشویی اقدام به سرقت می کنند . بنابراین همشهریان باید از اصالت شرکت های خدماتی  یا قالیشویی مدنظر اطمینان حاصل نموده واز قرار دادن لوازم قیمتی منزل در معرض دید کارگران نظافتی  اجتناب کنند.
 

انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۲۸۹۹


ارسال