دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ,13 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۴
عصرهامون گزارش می دهد:
صنعت نفت 66 ساله شد/ ماجرای ملی شدن نفت در آخرین روز سال
 
صنعت نفت و گاز ایران در حالی شصت و ششمین سالگرد خود را جشن می گیرد که این وزنه اقتصادی در سال‌های اخیر با فراز و فرودهایی زیادی دست و پنجه نرم کرده است.
به گزارش عصرهامون، در حال حاضر با گذشت 66 سال از ملی شدن صنعت نفت ایران در آخرین روز سال، صنعت نفت به عنوان لوکوموتیو توسعه صنایع و پیشران اقتصاد کشور با فراز و فرودهای متعددی روبرو است.

البته ایران با در اختیار داشتن بیش از 33 تریلیون مترمکعب ذخایر گاز طبیعی و 157 میلیارد بشکه ذخایر نفت خام بزرگترین دارنده مجموع ذخایر هیدروکربوری جهان است و قطعا تا یک قرن آینده و همزمان با اتمام ذخیره نفت و گاز جهان، هیدروکربور برای تولید و صادرات در اختیار دارد. 

دکتر احمد علی خسروی در خصوص  اینکه برخی از حمایت آمریکا از ایران در جریان ملی شدن صنعت نفت سخن می گویند در گفتگو با 
عصرهامون اظهار  کرد: اگر فکر کنیم که آمریکایها به حمایت از ایران در مقابل انگلیس ایستاند کاملا اشتباه است چرا که دکتر مصدق به دفاع از حق و حقوق ایران که به شورای امنیت رفته بود بعد از ملاقاتی با مقامات امریکایی، آنها به مصدق قول داده بودند به همراهی با ایران بیایند، اما انگلیسی ها متوجه شدند و به سراغ امریکایی ها رفتند.

وی افزود: در واقع آمریکا و انگلیس در این مورد با هم متحد شدند و در آن برهه مقامات آمریکا دکتر مصدق را در مقابل انگلیس تنها گذاشتند و به نوعی می توان گفت یکی از دلایل اصلی شکست نهضت نفت، اعتماد بیش از حد مصدق به آمریکایی ها بود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه آمریکایی‌ها هیچ وقت برای دفاع از حقوق دولت های ضعیف خودشان را با قدرت های جهانی درگیر نکرده و نخواهند کرد گفت: یکی دیگر از عوامل شکست نهضت نفت اعتماد بیش از حد و بی جای ملی گراها به آمریکا بود و یکی دیگر از عوامل این بود که وقتی  آقای مصدق روی کار آمد افرادی را به کار گرفت که اعتقاد به ملی شدن نهضت نفت و مبارزه با بیگانگان نداشتند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان در ادامه با بیان نقش بیگانگان در ملی شدن صنعت نفت گفت: عواملی که دکتر مصدق به عنوان عوامل اجرایی در ساختار قدرت ایران به کار گرفت، افرادی انقلابی و دلسوز منافع ملی نبودند، به نوعی گرایش به امریکا و انگلیس داشتند که همین افراد نفوذی مکمل اقدامات امثال انگلیس و امریکا در واقعه کودتای 28 مرداد بودند.

وی افزود: در داخل یک سری از افراد بودند که در ساختار قدرت به عنوان زیر مجموعه نهاد سلطنتی وجود داشتند مانند ژنرال رزم آرا که قبل از دکتر مصدق رئیس جمهور بود، او در مجلس با سر سپردگی و وابستگی به دنیای غرب خطاب به نمایندگان مجلس می‌گوید ما لوله آفتابه گلی هم نمی توانیم بسازیم  چه برسد به اینکه بتوانیم صنعت نفت را اداره کنیم.

خسروی ادامه داد: این افراد عوامل نفوذی انگلیس بودند، کسانی بودند که هیچ گونه خودباوری و اعتماد به ‌نفس نداشتند.

دکتر احمد علی خسروی با بیان اینکه اولین بار ایده ملی شدن صنعت نفت توسط آیت الله کاشانی مطرح شد گفت: اگر حمایت جریان مذهبی در راس آن آیت الله کاشانی نبود به هیچ عنوان تحقق ملی شدن صنعت نفت محقق نمی شد.

وی ادامه داد: مخصوصاً آن موقع که یک چالش میان مصدق و دربار پیش آمد و آقای مصدق بدون اطلاع جریان ملی گرا و حتی مذهبی از نخست وزیری استعفا داد اما برزگشت مصدق به قدرت صرفاً با حمایت جریان مذهبی و در راس آن آیت الله کاشانی بود اگر این اتفاق نمی افتاد امکان نداشت آقای مصدق بتواند به قدرت برگردد و بحث ملی شدن صنعت نفت را با موفقیت دنبال بکند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: یکی از اشکالات جدی بود که به آقای مصدق وارد بود اینکه بدون مشورت با جریان مذهبی و حتی جریان ملی گرا صحنه قدرت را ترک کرد و خانه نشینی را اختیار کرد.

استاد علوم سیاسی دانشگاه آزاد در پاسخ به سوال اینکه طرفداران مصدق آن را نماد ملی گرایی دانسته اند بیان داشت: من این حرف را قبول ندارم،  ملی گرایی یعنی چه؟ اگر ملی گرایی را تعبیر عشق به وطن، دفاع از خاک، داشتن روحیه ایثار و فداکاری و خلق حماسه در دفاع از استقلال بدانیم ما بالاترین هزینه را برای دفاع از استقلال و تمامیت ارضی و اعتلای ایران را جریان مذهبی در نهضت های متعددی در تاریخ با رهبری علما اتفاق افتاده و در راس آن حضرت امام(ره) و نمونه بارزش دفاع مقدس است.

خسروی در پایان گفت: اگر آنها واقعا ادعای ملی گرایی دارند که همین هم دروغ است و شما نگاه کنید که چند شهید دادند یا اصلا ندادند اما در مقابل خیل شهداء ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگانی که از اقشار مختلف این ملت از جمله اقشار مستضعف و محروم با انگیزه های اعتقادی به تبعیت از ولایت فقیه و علما در بستر اندیشه دینی حضور یافتند این می شود ملی گرایی واقعی نه آن چیزی که برخی ادعا می کنند.   
         
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۲۹۰۳


ارسال