جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ,3 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۷
یادداشت/ حجت الاسلام والمسلمین نجف بامری
در مقابله با دین ستیزان باید روش و سیره امام علی (ع) را سرلوحه قرار داد
 
دین ستیزان و دین گریزان همیشه امت اسلام را تهدید کرده و خسارت های بسیاری به پیکر اسلام وارد کرده اند، در برابر این هجمه ها باید سیره و روش حضرت علی (ع) را سرلوحه زندگی قرار داد.
به گزارش عصرهامون به نقل از  دلگان پرس، حجت الاسلام والمسلمین نجف بامری کارشناس مذهبی و علوم حوزوی با موضوع ابعاد شخصیت امام علی (ع) یادداشتی به این پایگاه خبری ارسال کرده است:
 در بررسی شخصیت امام (ع) تاریخ چنین حکایت می کند که حضرت علی (علیه السلام) از لحظه‌ ولادت تا هنگام شهادت، در تمام ادوار زندگی یک شخصیت استثنائی است.
ولادت او در خانه کعبه است، که نه قبل از آن حضرت و نه بعد از آن حضرت تا امروز چنین چیزی اتفاق نیفتاده است و شهادت آن پیشوای معصوم در مسجد و محراب عبادت است، بین این دو نقطه هم، همه‌ زندگی حضرت امیر (علیه السلام): ایثار، جهاد، صبر، معرفت، بصیرت و حرکت در راه رضای الهی است. 
در واقع سراسر زندگی آن مولود کعبه از همه جوانب درس است، یکی از ویژگیهای مهمی که در سیره امام علی (علیه السلام) که شامل همه‌ خصلتهای نیک یک انسان کامل و یک زمامدار است، مسئله‌ بصیرت‌بخشی و بصیرت‌دهی به کسانی است که نیاز به بصیرت دارند؛ یعنی روشن کردن فضا. در همه‌ ادوار، این شجاعت و فداکاری، در خدمت آگاه کردن مردم، عمق دادن به اندیشه‌ مردم و ایمان مردم به کار رفته است.
در جنگ صفین وقتی طرف مقابل که احساس می کرد دارد شکست می خورد، برای اینکه جنگ را متوقف کند، قرآنها را سر نیزه کرد، یک عده‌ای آمدند دور امیرالمومنین (علیه السلام) را گرفتند و فشار آوردند که باید تسلیم شوی و جنگ را تمام کنی؛ اینها قرآن را مطرح کردند. کار عجیبی بود، حضرت فرمود: شما اشتباه می کنید؛ شما اینها را نمی شناسید. این کسانی که امروز قرآن را به عنوان حَکم مطرح می کنند، به قرآن اعتقاد ندارند. من اینها را می شناسم، «انّی عرفتهم اطفالا و رجالا"»؛ من دوره‌ی کودکی اینها را دیدم، دوره‌ی بزرگی اینها را هم دیدم. «فکانوا شرّ اطفال و شرّ رجال»؛ بدترین‌ها بودند، اینها به قرآن اعتقادی ندارند. وقتی در تنگنا گیر می کنند، قرآن را مطرح می کنند.
البته آنها گوش نکردند، اصرار ورزیدند و دنیای اسلام خسارتش را خورد، ما در جامعه امروز هم نیاز به بصیرت افزایی داریم. در طول تاریخ اسلام، دین ستیزان و دین گریزان همیشه امت اسلام را تهدید کرده و ضربات و خسارت های فراوانی به پیکر اسلام وارد کرده اند، در برابر این هجمه ها باید سیره و روش مولایمان حضرت علی (علیه السلام) را سرلوحه زندگی قرار داد.
نجف بامری
انتهای پیام/8306
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۳۲۵۴
مرجع : دلگان پرس


ارسال