چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ,25 April 2018
3
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۵
گفتگو خواندنی با بانوی دندانپزشک سیستانی؛
مواد تقلبی و قاچاق در بازار به ضرر بیمار است/خطر ،آینده شغلی دندان پزشکان را تهدید می کند
 
فائقه فیروزی جهانتیغ بانوی دندان پزشک سیستانی است که با تلاش و همت مضاعف توانسته موفقیت و مهارت های بالایی کسب کند.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از ندای هیرمند؛ بیست و سوم فروردین ماه هر ساله روز دندانپزشکی در سراسر ایران اسلامی گرامی داشته می شود  تا به نحوی بتوان از زحمات این قشر کوشا و زحمت کش تقدیر کرد.
به همین بهانه خبرنگار پایگاه خبری ندای هیرمند به سراغ بانوی دندان پزشک سیستانی رفته است که با تلاش و کوشش مضاعف پس از سال ها کسب تجربه و تحصیل توانسته است یکی از موفقترین دندانپزشکان در سطح سیستان شود.
این بانوی موفق سیستانی با تلاش مضاعف آنقدر در کارش موفق بوده است که بیماران او به وی مهندس لبخند لقب داده اند و او را یکی از بهترین پزشکان در سطح حوزه سیستان می نامند.
هر چند که سختی های کار دندانپزشکی برای اکثر مردم به چشم نمی آید اما در این گزارش سعی شده است تا افراد را با سختی های کار و همچنین عدم درآمد کافی این قشر زحمت کش آشنا کرد.
دکتر فائقه فیروزی جهانتیغ پزشک متخصص دندان پزشکی در گفتگو با خبرنگار ندای هیرمند اذعان داشت: در واقع شغل دندانپزشکی یه شغل فوق العاده حساس هست که از دور ساده به نظر میرسد، ولی وقتی که واردش شدیم تازه با انوع سختی ها آشنا میشویم.
وی افزود: حتی در برخی از درمانها در دندانپزشکی مانند درمان ریشه، دست کمی از جراحی مغز ندارد و اگر بخواهیم این درمان را به نحو احسن انجام بدهیم فوق العاده حساس و سخت می باشد متاسفانه برای مراجعه کننده ها، سخت بودن دندانپزشکی جا نیوفتاده است.
جهانتیغ افزود: دندانپزشکی یک از مشاغل سنگین به شمار می رود ودارای تاریخ انقضا است و پزشک پس از سال ها فعالیت با آسیبهای جدی ناحیه گردن، کمر و مچ دست مواجه خواهد شد.
این بانوی موفق سیستانی تصریح کرد: بانوان دندانپزشک در واقع در برخی از تخصص های دندانپزشکی موفق تر از آقایان هستند به فرض مثال در مورد درمانهای تخصصی ترمیمی و زیبایی، خانم ها از دقت بیشتری برخوردار هستند. ولی موفقیت آقایان بیشتر در زمینه ی جراحی می باشد.
دکتر فیروزی جهانتیغ با بیان اینکه در منطقه سیستان برخی از افراد به دلیل فقر کمتر به بهداشت دهان و دندان اهمیت می دهند افزود:  از خاطرات خوبم میتوانم به چهره ی خندان و راضی بیمارانم و دعای خیرشان اشاره کنم که قوت قلب من در کارم میباشد و از خاطرات بدم  چهره ی  بیماران کم سن و سالم که بخاطر عدم اگاهی و فقر. در وضعیت بد دهان و دندان و سلامت جسمی به من مراجعه میکردند.
 
 
 
 
 
 
 
 
وی همچنین ادامه داد:  آینده ی این شغل متاسفانه شدیدا به خطر افتاده است، با توجه به آنکه هزینه ها مدام بالا میرود. درصد پوسیدگی ها کم شده و تعداد فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی رو به فزونی است از طرفی عده ای فکر میکنند این شغل درآمد بالایی دارند، همه به این رشته رو میاورند حتی بخاطر این رشته، ممکن است وارد دانشگاه های درجه دوم و سوم دندانپزشکی دنیا در هند، اکراین یا فیلیپین شوند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه چنین فارغ التحصیلانی در طی دوره تحصیلی بیماران خیلی کمی می بینند و دستشان به این شغل عادت نکرده، خسارات جبران ناپذیری را به بیمار وارد میکنند از طرفی هزینه تجهیز کردن یک کلینیک و مطب بالاست. مهمتر از همه هزینه تبلیغات و جذب مریض این رشته کار سختی است. دوستان دندانپزشکی میشناسم که به سختی از پس هزینه های شخصی و مطب برمی آیند.
دکتر فیروزی جهانتیغ تصریح کرد: طبیعتا با توجه به عدم اعتماد به دندانپزشکان و جوی که درست شده است هر یک از افراد حتما هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مورد اعتماد و خوب جهت معاینه مراجعه کنند و سعی کنند اول از همه روش صحیح مسواک زدن را با یک خمیردندان و مسواک استاندارد یاد بگیرند به جرات میتوان گفت اکثر مردم روش صحیح مسواک زدن را نمی دانند.
این بانوی سیستانی خاطرنشان کرد:  از سری معایب این شغل میتوان به وجود تجهیزات و مواد تقلبی که مورد تایید وزارت بهداشت نیست نام برد. چرا که مواد دندانپزشکی تقلبی در بازار به فراوانی یافت میشود، و ما باید اصل از تقلبی را تشخیص دهیم. و از همه مهمتر چیزی که بنده را نگران کرده، وجود دستگاههای استریل غیر استاندارد در اکثر مطب های دندانپزشکی هست که دانسته یا نادانسته همکارانم خریداری کرده اند.
وی در پاسخ به این سوال که محاسن و معایت شغل دندانپزشکی چه می تواند باشد گفت:  از محاسنی که این شغل دارد، میتوانم به هنری بودن این شغل اشاره کنم و درآمد بالا، هرچند درآمد شما به هیچ عنوان تضمین شده نیست.
دکتر فیروزی جهانتیغ با بیان اینکه در روز بین هفت الی 9 ساعت کار در مطب را تجربه می کند گفت: در مورد درمانهای ترمیمی و زیباسازی دندانها طبق گفته ی بیمارانی که داشتم، حرف اول را میزنم هرچند در زمینه درمان ریشه و جراحی نیز به درجه بالایی نسبت به سایر همکارانم رسیده ام که این پیشرفت ار مدیون دعای مادر و تلاش مضاعف خود می دانم.
این بانوی موفق سیستانی برای دانشجویان علاقه مند به رشته دندان پزشکی توصیه کرد: اگر عاشق این رشته باشند توصیه ای ندارم، اما اگر عاشق این رشته نباشند بهتر است از این رشته فاصله بگیرند، وگرنه شکست میخورند.
دکتر فیروزی جهانتیغ اذعان کرد: معمولا اکثر دندانپزشک ها دوست ندارند مردم با روند کار درمانی آشنا شوند فکر میکنند اینگونه میتوانند درآمد بیشتری داشته باشند. به نظرم هیچ چیز بهتر از صداقت در گفتار نیست و خداوند روزی رسان است. به هرحال توصیه من به مردم این است که رسیدگی به دندانها رو حتما جدی بگیرند. عدم رسیدگی به دندانها میتواند پیش درآمد بیماری های قلبی عروقی نیز باشد.
وی در پاسخ به اینکه عکس العمل بانوان در هنگام دیدن خون چگونه است اظهار داشت:  به هر حال خون جزئی از رشته ی ماست و یکی از واحدهایی که باید پاس کنیم، تشریح کردن جنازه می باشد، که خیلی ها این مورد را دوست ندارند. به هرحال علاقه داشتم که وارد این رشته شدم.
وی با رضایت مندی از این رشته پزشکی عنوان داشت: به خاطر علاقه ای که دارم راضی هستم، اما از آینده شغلی ام ترس دارم سختی های کار میتوان از بیمارانی یاد کرد که در طول درمان همکاری لازم را نمیکنند. به هرحال بیماران معلول، اطفال یا افراد کم توان هستند که سختی کار مارا دوچندان میکند.
فیروزی جهانتیغ خاطرنشان کرد: دقت و ظرافت کار از اهمیت زیادی برخوردار است در ترمیم یک دندان میتوان طوری دندان را ترمیم کرد که بین 5 تا 15 سال کار کند برخی از همکاران هم به طرزی ترمیم میکنند که کمتر از 5 سال دوام دارد. متاسفانه دوباره خاطر نشان میکنم که سختی کار ما هنوز برای بیمار جا نیوفتاده است.
وی در پایان توصیه ای نیز به مردم استان کرد و گفت: از مردم شریف استانم تقاضا دارم تا در ارتقا سطح فرهنگ و بهداشت همراه ما گامی مثبت و محکم بردارند و فرهنگ سازی را از خودشان شروع نمایند در پایان روز دندانپزشک را به همه ی همکاران  عزیز و کرامی ام که افریننده ی زیباترین خط منحنی دنیا که لبخند بیماران است تبریک عرض مینمایم.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۳۲۸۸


ارسال
Germany
۱۳۹۶/۰۱/۳۰ ۰۱:۲۰
ژباسلام و احترام ،بسیار مصاحبه پر محتوا و کارشناسی شده و مفید و صادقانه ای است .از سرکار خانم دکتر فائقه فیروزی جهانتیغ و شبکه عصر هامون بسیار سپاسگزارم بابت ابن مصاحبه صادقانه و مفید .با تشکر