دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ,18 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۳
​در آستانه سفر روحانی به سیستان و بلوچستان
کارنامه پر از خالی دولت در جنوب شرق/ وعده های فراموش شده روحانی به مردم سیستان چیست؟
 
روحانی در سفر سال 93 خود به سیستان وعده های بسیاری به مردم داد، در حالی به روزهای پایانی عمر دولت یازدهم نزدیک می شویم که سخنان دولتمردان نشان می دهد قریب به اتفاق این وعده ها عملیاتی نشده است.
 به گزارش عصرهامون، حسن روحانی اواخر فرودین ماه 93 با وعده های فراوان در جمع مردم سیستان حاضر شد، حالا اما با گذشت نزدیک به 3 سال، بیشتر این وعده ها عملیاتی نشده است و گویا کاروان دولت یازدهم برای جلب توجه مردم این خطه قصد سفر مجدد در روزهای آینده به دارالولایه را دارد.
در این گزارش تصمیم داریم عملیاتی شدن وعده های علنی روحانی که در جمع مردم مطرح شده بود را بررسی کنیم.

روحانی 27 فروردین ماه 93 با حضور در جمع مردم زابل با ابراز امیدواری نسبت به اجرای طرح انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان و پس از آن از زاهدان به زابل گفته بود: برای اجرای این خط لوله از زاهدان به زابل ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه نیاز است که دولت این مبلغ را طی ۲.۵ سال آینده تأمین خواهد کرد. روحانی ادامه داد: البته همزمان با طرح لوله گاز یک نیروگاه گازی نیز برای زابل اجرا می‌شود، اما ناظری فرماندار زابل در این خصوص به عصرهامون گفت: بحث نیروگاه های گاز در سطح استان مطرح است و همچنین نیروگاه تولید انرژی پاک نیز در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: چندین جلسه در این خصوص مطرح شده است که در حال اجرای مقدمات آن هستیم اما موضوع جز مصوبات ریاست جمهوری به زابل نیست!
سکاندار دولت یازدهم همچنین با اشاره به طرح دولت مبنی بر ساخت دو نیروگاه بادی به قدرت ۱۰۰ مگاوات و اجرای عملیات اجرایی این پروژه تا چند ماه آینده ادامه داد: امیدواریم این طرح تا پایان دولت یازدهم تمام شود. رئیس جمهور طرح دولت برای احیای بازارچه‌های مرزی را یادآور شد و افزود: همه مناطقی که بازارچه‌های آن تعطیل و یا نیمه تعطیل شده بود به زودی احیا خواهد شد.

ناظری همچین در خصوص نیرگاه انرژهای نو که جز وعده های رئیس جمهور به مردم زابل بود، نیز گفت: این موضوع با توجه به پتانسیل منطقه، سالهاست در استان مطرح است و این راهی جز ورود سرمایه گذار در این عرصه نیست.

وی ادامه داد: خوشبختانه چند سرمایه گذار داخلی و خارجی از کشورهای کره، ترکیه و استرالیا برای بازدید قابلیت های منطقه در خصوص پروژه انرژی های نو وارد استان شدند.

در این سفر حسن روحانی، وعده رساندن آب به مزارع سیستان در مدت سه سال را نیز مطرح کرده بودند که به گفته فرماندار زابل این طرح تا افتتاح کامل هنوز زمان نیاز دارد.

ناظری همچنین در خصوص وعده سه ساله روحانی برای افتتاح پروژه آب رسانی به دشت سیستان گفت: این پروژه در 18 ناحیه در حال فعالیت است و در خصوص بهره برداری از این 46 هزار هکتار نیاز به انرژی برق داریم که با قول های وزارت نیرو این موضوع نیز در حال پیگیری است.

فرماندار ویژه زابل با بیان اینکه پروژه به طور متوسط 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، بیان داشت: برای افتتاح این 46 هزار هکتار پروژه آب رسانی به مزارع دشت سیستان زمان 3 ساله پیش بینی شد، اما موضوع تامین برق، زمان را کمی طولانی کرده، اما یک بازه 4 ساله برای افتتاح آن در نظر گرفته شده است.

رئیس‌جمهور در جمع مردم منطقه زابل با اشاره به درخواست‌های مردم برای ایجاد منطقه آزاد تجاری در سیستان  خاطرنشان کرده بود: این مسئله در جلسه هیئت دولت در دستور کار قرار خواهد گرفت و بررسی می‌شود، موضعی که با پافشاری دولت و قانون گریزی فعلا بایکوت مانده است.

بررسی وعده های دولت یازدهم در منطقه سیستان حکایت از خلف وعده تدبیری ها با مردمانی را دارد که در سال 92 سبد رای روحانی را پر کردند.

حال اما با گذشت سه سال از سفر روحانی به زابل، گویا قرار است روحانی در چند روز آینده نیز به منطقه سفری داشته باشد، سفری که کارشناسان با توجه به زمان کوتاه تا انتخابات ریاست جمهوری 96 آن را تبلیغاتی می دانند.

علی ای حال باید منتظر ماند و دید که دولت برای این خلف وعده های گسترده خود در سیستان و بلوچستان چه پاسخی خواهد داشت.
 
 انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۳۴۲۷


ارسال