پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ,19 April 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۸
سنگ نگاره هایی با قدمتی 11هزار ساله در دل صخره های سرباز
 
سنگ نگاره های شهرستان سرباز با قدمتی چندین هزارساله یادگاری از تاریخ و آثار تاریخی نمادی از هویت مردم منطقه است.
به گزارش عصرهامون به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،
سنگ نگاره های شهرستان سرباز نمادی از هویت مردم این دیار محسوب می شوند و قرار گیری آنها در حاشیه رودخانه زیبا و همیشه جاری سرباز، یک موزه طبیعی در این منطقه ایجاد کرده است.
 
سنگ نگاره هایی با قدمتی 11هزار ساله در دل صخره های سرباز
براساس تحقیقات انجام شده باستان شناسی، سنگ نگاره ها یا هنرهای صخره ای کهن ترین آثار تاریخی و هنری هستند که از بشر به جا مانده و به تعبیر برخی صاحب نظران این سنگ نگاره ها و نقاشی های ابتدایی بودند که بستری برای به وجود آمدن حروف رمزی، خط، تبادل پیام، زبان، تاریخ، اسطوره ها، هنر و فرهنگ امروز همه جوامع بشری شدند و اینک نیز می توان از آنان به عنوان بهترین ابزارهای رمزگشایی زندگی و تمدن بشری در زمان دیرینه سنگی و ماقبل تاریخ استفاده کرد.
 
اوایل زمستان 93 بود که رئیس میراث فرهنگی وقت شهرستان سرباز خبر از کشف و شناسایی بیش از۱۰۰نوع سنگ نگاره با شکل ها و طرحهای مختلف و با قدمتی 11هزار ساله در حاشیه دره سرسبز سرباز داد و باعث شد تا سیل عظیمی از دوست داران آثار باستانی و مردم شهرستان به منطقه سرازیر شود.
 
اما اینک پس از گذشت کمتر از دو سال از شناسایی و کشف این سنگ نگاره های چندین هزار ساله، اخباری مبنی بر تخریب برخی از آنان در فضای مجازی منتشر شده است.
 
سرباز بهشت گردشگری و باستان شناسی است
 
برخی افراد که اطلاع درستی از قدمت و اهمیت آثار باستانی ندارند پس از بازدید از این محل ها با نوشتن یادگاری باعث تخریب آثاربه جا مانده از فرهنگ و تاریخ کشور می شوند.
 
حفاری های غیرمجاز نیز یکی دیگر از سرگرمی هایی است که برخی افراد به آن مشغول بوده و بدون اینکه اطلاعی از کار حرفه ای باستان شناسی داشته باشند در پاره ای از موارد باخیالی خام در نقاط خاص باستانی اقدام به حفاری و کاوش می کنند.
 
بسیاری از این تصاویر با نقوش کشف شده در شهرهای تربت، خضدار و پنجگور پاکستان یکسان است که نشان از بسیاری مشترکات و باورهای یکسان فرهنگی مردم این مناطق دارد.
سنگ نگاره هایی با قدمتی 11هزار ساله در دل صخره های سرباز
سنگ نگاره های سرباز نمادی از هویت مردم این دیار محسوب می شوند و تخریب آنها به معنای نابودی کهن ترین آثار هنری و تاریخی به جا مانده از گذشتگان این منطقه است و با توجه به اینکه این آثار نیز همچون دیگر بقایای تاریخی به جای مانده از گذشتگان، میراثی کهن برای شناخت باورها و فرهنگ مردم منطقه بلوچستان محسوب می شود بر همه مردم شهرستان لازم و واجب است تا از آنها پاسداری و مراقبت کنند.
 
ارتباط سنگ نگارهای سرباز با کشفیات  شهر سوخته سیستان
 
نقش بز کوهی  فراوان ترین نقش به کار رفته در سنگ نگاره های سرباز است، این نقش که به واقع برگرفته از کهن ترین اسطوره های ایران باستان است در بسیاری از وسایل مکشوفه در شهر سوخته منطقه سیستان نیز قابل رویت است.
 
سنگ نگاره هایی با قدمتی 11هزار ساله در دل صخره های سرباز
بعد از نقش بز کوهی بیشترین فراوانی نقوش مربوط به نقش انسان هایی است که بر روی اسب بوده و درحال شکار و یا در دست داشتن تیر و کمان بر روی سنگ ها حک شده و حتی در برخی نقاط تصاویری از حیواناتی مانند سگ سانان، گربه سانان و اسب های اهلی و وحشی و صحنه های مختلفی از شکار نیز در این سنگ نگاره ها ترسیم شده و به عقیده کارشناسان جای قرار گیری این نقوش نیز محلی است که شکارچیان برای شکار کمین کرده و روزهای زیادی را در آنجا سپری می کردند.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۳۴۸۵


ارسال