چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ ,8 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
در آذربایجان‌شرقی انواع گونه‌های گیاهی یافت می‌شود اما عدم نگاه اقتصادی کلان به این ظرفیت موجب شده تا نتوانیم از داشته‌هایمان به نحو احسن استفاده کنیم.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از  آناج، گیاهان داروئی برای درمان بیماری‌‌ها و تسکین دردها مورد استفاده قرار می‌گیرند اما در سه جنبه طبی، ادویه‌ای و عطری نیز کاربرد دارند. شناخت این گیاهان و آگاهی از خاصیت‌های آن‌ها ما را در استفاده صحیح و مناسب از آنها یاری می‌کند. چناچه ابوعلی سینا حکیم بزرگ ایرانی گفته است با شناخت خواص گیاهان هرکس می‌تواند پزشک خود باشد.
در آذربایجان‌شرقی 450 گیاه داروئی متنوع استحصال می‌شود و 25 درصد از گیاهان داروئی کشور را در خود جای داده است. علف چای، علف مار، مریم گلی، گل انگشتانه، پولک، بابونه، مرزه، پونه، آویشن، کاکوتی، خار مریم از جمله گیاهان کم یاب و حتی نایابی هستند که تنها در این استان یافت می‌شوند.
 آذربایجان‌شرقی به دلیل اقلیم مناسب و کوهستانی بودنش محل خوبی برای تولید گیاهان داروئی است اما متاسفانه از این نعمت خدادادی و سرمایه طبیعی غفلت شده و آنچنان که باید بهره برداری بهینه و مطلوب صورت نگرفته است. ثروتی که می‌تواند با سرمایه‌گذاری اصولی در تولید، بسته بندی و بازاریابی هم ارزآوری میلیونی برای استان داشته باشد و هم درآمدزائی و اشتغال برای هزاران نفر بیکار.
گیاهان داروئی آذربایجان شرقی در چنبره‌ای از مشکلات
محققان، عدم به‌کارگیری از روش‌های نوین اصلاح نباتات و کشت بافت برای تکثیر و تولید گونه‌های گیاهی دارویی را از مشکلات توسعه کشت گیاهان دارویی در آذربایجان‌‌شرقی می‌دانند. از طرف دیگر نبود استانداردهای تولید، فرآوری، بسته‌بندی و نگهداری گیاهان دارویی از مشکلات اساسی در توسعه کشت و تولید گیاهان دارویی در استان است.

برای بهره‌گیری و افزایش استفاده از گیاهان دارویی نیاز مبرم برای برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی در بین کارشناسان، کشاورزان و عطاران در زمینه‌های تولید، نگهداری، عرق‌گیری و اسانس گیری فرآورده‌های گیاهان دارویی ضروری به نظر می‌‌رسد. نبود ماشین آلات برداشت، فقدان نهال و بذر استاندارد از دیگر مشکلات گیاهان داروئی است که اگر این مشکلات با تدبیری حل شود شاهد افزایش تولید و بهره‌وری گیاهان دارویی در استان خواهیم بود.
آذربایجان‌شرقی قطب تولید و صادرات گیاهان داروئی
آب و هوای خوب، تنوع اقلیم، تنوع گیاهان دارویی و جوانان تحصیل کرده رشته کشاورزی، از ظرفیت‌‌های خوب آذربایجان‌شرقی هستند که با سرمایه‌گذاری در امر تولید، فرآوری، بسته‌بندی و بازاریابی مناسب گیاهان داروئی علاوه بر تامین نیاز داخل کشور زمینه برای درآمدزایی، اشتغال‌زائی و صادرات گیاهان داروئی به خارج فراهم می‌شود. اما متاسفانه تاکنون و به دلایل گوناگون این مقوله عملیاتی نشده و همچنان ظرفیت‌های متعدد گیاهان داروئی در آذربایجان‌شرقی بدون استفاده مانده است که در صورت تحقق این امر، استان می‌تواند به قطب تولید و صادرات گیاهان داروئی تبدیل شود.
ایجاد اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان گیاهان داروئی،ایجاد بانک ِژن گیاهان داروئی و ایجاد مرکز فراوری گیاهان داروئی برای نگهداری و تکثیر گیاهان داروئی در آذربایجان‌شرقی از جمله مهمترین راهکارهایی هستند که باعث می‌شوند علاوه بر برون رفت از مشکلات کنونی به توسعه گردشگری سلامت در استان منجر شوند.
داروخانه‌های گیاهی یا عطاری‌ها
در حالیکه این روزها زمزمه تاسیس داروخانه‌های گیاهی به گوش می‌رسد و وزارت بهداشت آئین نامه تاسیس آنها را ابلاغ کرده است، به نظر می‌رسد فرصت خوبی برای ساماندهی و شناسنامه‌دار کردن عطاری‌های موجود استان و آموزش و تربیت نیروهای متخصص برای عطاری‌ها باشد. به احتمال زیاد ظرف چند ماه آینده داروخانه‌های گیاهی فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

نکته حائز اهمیت در این میان این است که سرنوشت عطاری‌های موجود در سطح استان، به خصوص تبریز که به صورت غیرمجاز فعالیت می‌کنند و آشنایی و مهارت کافی در مورد گیاهان داروئی ندارند چه خواهد شد. 
به هر حال برخی به اشتباه تصور می‌کنند طب سنتی همان گیاهان داروئی است. در حالیکه این طور نیست و گیاهان داروئی بخشی از طب سنتی است. ما گونه‌های مختلف گیاهان داروئی را به خوبی نمی‌شناسیم و موارد استفاده آنان را نیز نمی‌دانیم. لذا به نظر می‌رسد با اطلاع رسانی و  فرهنگ سازی از طریق رسانه‌های مختلف، می‌توان مردم را به استفاده درست از گیاهان داروئی تشویق کرد.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۳۴۹۳


ارسال