شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ,6 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۶
بی مهری بانوی سبز پوش کابینه دولت تدبیر به مردم سیستان؛
ابتکار در واپسین روزهای دولت یازدهم هم سری به آلوده ترین شهر جهان نزد/ سید باقر حسینی: سفر رییس سازمان محیط زیست به چابهار جنبه تبلیغاتی دارد
 
بانوی سبز پوش دولت تدبیر و امید در سفر دو روزه خود به سیستان و بلوچستان همانند همیشه آلوده ترین شهر جهان را از خاطر برد.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از  اوشیدا؛ در حالی مردم سیستان به ویژه زابل روزهای دشواری را در طی سال های اخیر به دلیل وقوع ریزگردها و خشکی تالاب هامون سپری کرده اند که گویی تنگه احد بخشی از خاک ایران نیست چرا که دولتمردان آن را به وادی فراموشی سپرده اند.

در طی سال های اخیر با خشکی تالاب هامون روزهای بسیار سختی را مردم این دیار از سر گذرانده اند بنابراین شمار زیادی از مردم مهاجرت را در پیش گرفتند به طوری که بسیاری از روستاها در حال حاضر خالی از سکنه شده است.

خشکی تالاب هامون علاوه بر افزایش بیماری هایی از قبیل چشمی و ریوی سبب رکورددار شدن سیستان به جهت بیماران سلی شده به طوری که در حال حاضر وجود بیمارستان سل در سیستان افتخاری دیگر بر پیشانی مردم این دیار است!

فقر و بیکاری منطقه تنها حاصل خشکی تالاب هامون است و نبود آب بسیاری از مشاغل را از بین برده بنابراین جوانان و نوجوانان به جای کار در شهر خود یا مشغول مصرف مواد مخدر هستند یا حیران در سایر نقاط کشور در جستجوی کار می باشند.


گردوغبار بخشی از زندگی مردم سیستان شده است

یکی شهروندان زابلی به خیرنگار اوشیدا گفت: سال هاست ریه های مردم دیار رستم به گردوغباری که هیچ نقشی در ایجاد آن ندارند خوی گرفته به طوری که این ریزگردها بخشی از زندگی دردتاک آنان شده است.

سارانی ادامه داد: وقتی سیستان و مرز آن خالی از سکنه شد مسولان دیگر به هیچ قیمتی نمی توانند مردم را به منطقه بازگردانند پس امروز بایددتدبیر کرد تا شاهد چنین روزی نباشیم.

وی افزود: خشکسالی ها توان مردم را بریده به طوری که حتی کارگری هم در منطقه سیستان وجود ندارد تا جوانان لااقل به آن روی بیاورند و این معضل سبب کوچ گسترده مردم شده و تنها افرادی که محکوم به ماندن هستند در این دیار باقی مانده اند.

سارانی تصریح کرد: به رغم وجود انواع مشکلات در منطقه به دلیل خشکسالی باز هم عده ای در زابل باقی مانده اند اما دولتمردان نه تنها سپاسگذار آنان نیستند بلکه به کلی گرفتن حقابه را فراموش کرده اند به طوری که چندی پیش در میان بهت و حیرت مردم سیستان، افغانستان عنوان کرد که دولت ایران دریافت حق آبه خود را اعلام کرده که جای بسی تاسف دارد.

وی خاطرنشان کرد: هیچ زمانی به اندازه امروز تعداد معتادان در منطقه سیستان گسترده نبود که این معضل تنها ثمره بیکاری ناشی از خشکسالی است.

سارانی همچنین گفت: امروز جوانان بسیاری را در اقصی نقاط سیستان در حال زباله گردی می توان دید جوانانی که برای امرار معاش مجبور به این کار کثیف هستند اما گویی مسولان مربوطه نمی خواهند از خواب غفلت بیدار شوند.

سفر خانم ابتکار تنها تبلیغاتی بود

نماینده سابق مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: سفر خانم ابتکار به سیستان و بلوچستان تنها جنبه تبلیغاتی داشت و همانند همیشه هیچ دستاورد ارزشمندی نخواهد داشت.

سید باقر حسینی ادامه داد: سازمان محیط زیست نیز همانند سایر سازمان ها و ارگان های دولتی دارای کارنامه بسیار سیاهی در شمال استان هستند بنابراین جایگاهی برای آمدن به منطقه سیستان ندارند چرا که هیچ کاری برای مردم این دیار انجام نداده اند.

وی افزود: همین مقدار آبی که در حال حاضر به سیستان وارد شده حاصل سرریز از سدهای موجود در افغانستان است و تنها لطف خدا باعث ورود آب به سیستان شده است.

نماینده سابق مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هیچ اقدام عملی توسط سازمان محیط زیست و دولت روحانی برای احیا و نجات تالاب هامون انجام نشده به طوری که به جرات می توان گفت که تالاب هامون هیچ اهمیتی برای آنان ندارد.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید تنها به دنبال مسائل حاشیه ای است تصریح کرد: چهار سال از عمر دولت گذشت اما هیچ اقدام عملی از سوی آنان انجام نشده چرا که از نظرات مردم و نمایندگان استفاده نکردند.

حسینی در پایان ابراز داشت: امید مردم تنها به خدا باشد و انتظاری از دولت نداشته باشند چرا علیرغم نام دولت تدبیر و امید هیچ تدبیری از آنان دیده نشده بنابراین امیدی نیز در آن وجود ندارد.

انتهای پیام /
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۳۵۳۹


ارسال