جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ,22 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۵
​سرنوشت مبهم آثار خبرنگاران در جشنواره مطبوعات محلی
سیاستی پنهان در تضعیف رسانه های بومی؛ فراموش یا بی توجهی!
 
اواخر سال 1394 با صدور فراخوانی از سوی ارشاد، فرایند برگزاری جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های سیستان و بلوچستان کلید خورد، در این فراخوان از خبرنگاران خواسته شد تا آثار خود را از طریق سامانه متمرکز جشنواره‌های رسانه‌های سراسر کشور به دبیرخانه ارسال کنند.
 به گزارش عصرهامون، پس از پایان فرایند ارسال آثار، فرهنگ و ارشاد اسلامی وعده داد که اختتامیه جشنواره مطبوعات را بعد از برگزاری نمایشگاه کتاب دراسفند سال 1394برگزار خواهد کرد، اما با گذشت بیش از یکسال از این زمان و برگزاری یک دوره دیگرِ نمایشگاه کتاب نه تنها برگزیدگان جشنواره معرفی نشده اند بلکه با پیگیری خبرنگار عصر هامون، مشخص شد اثار خبرنگاران گم شده و هنوز داوری نشده است.
 
گم شدن آثار خبرنگاران اواخر پارسال در رسانه های محلی استان بازتاب گسترده‌ای یافت، تا جایی که معاون فرهنگی ارشاد سیستان و بلوچستان نیز به صورت تلویحی گم شدن آثار را تایید کرد و به رسانه ها گفت: «ما الان اطلاع نداریم که چند اثربه جشنواره مطبوعات ارسال شده، خود ما تازه متوجه شدیم [که جشنواره برگزار کردیم]، داریم پیگیری می کنیم که چند تا اثر فرستاده شده، آیا آثار داوری شدند یا نه و اگر آثار داوری شدند، چه کسانی برگزیده شدند»
 
مرتضی سلطان نژاد در این باره به ایسنا گفته بود: حقیقت جشنواره مطبوعاتی که سال 1394 برگزار شده این است که دو نفر کارشناس اداره مطبوعات ارشاد استان که موضوع برگزاری جشنواره را دنبال می کردند، بازنشسته شده اند و اکنون هیچ اطلاعاتی از جشنواره گذشته در دست نیست!
این در حالی است که بازنشستگان بر اساس روال معمول باید قبل از تحویل کارشان برنامه های کاری را به جانشین خود انتقال دهند.
پیگیری خبرنگار عصر هامون نشان می دهد که حداقل 30 نفر از خبرنگاران استان در بخش های مختلف جشنواره شرکت کرده و منتظر برگزاری اختتامیه آن هستند. اما با گذشت حدود 2 ماه از وعده ارشاد و قول پیگیری موضوع، هنوز خبری از برگزاری جشنواره نیست.
 
شنیده ها از اداره کل ارشاد استان حاکی از آن است که هنوز آثار خبرنگاران پیدا نشده و  ارشاد تصمیم گرفته تا بجای تکمیل جشنواره قبلی، یک جشنواره مطبوعاتی جدید برگزار کند.
 
درصورت واقعی شدن این تصمیم، برخی کارشناسان فرهنگی معتقدند سیاست استانداری سیستان و بلوچستان درباره تضعیف رسانه های محلی رنگ واقعیت به خود گرفته و تقریبا اثبات می شود، چرا که در دوره مسئولیت علی اوسط هاشمی، استاندار دولت یازدهم در سیستان و بلوچستان  توهین ها و بی توجهی های زیادی به رسانه های محلی شده است.
 
این جشنواره در حالی قرار است در سکوت باقی بماند و اجرا نشود که حسین مسگرانی مدیرکل ارشاد سیستان و بلوچستان در تیرماه پارسال و در آستانه روز قلم در نشست با مدیران و سردبیران خبرگزاری‌ها و نشریات محلی سراسر استان به آنها قول داد که این جشنواره را به زودی برگزار کند، اما این جشنواره هنوز به پایان نرسیده است.
 
تعویق بیش از حد در اجرای اختتامیه جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های استان در شرایطی رقم خورده که اداره‌کل ارشاد سیستان و بلوچستان تاکنون جشنواره‌های فرهنگی زیادی نظیر تئاتر، پوشاک سنتی، فیلم فجر و شعر برگزار کرده که برخی از این جشنواره‌ها در کمتر از 2 سال اخیر، دوبار برگزار شده اما در این مدت حتی یک دوره جشنواره مطبوعاتی که آثار آن هم به دبیرخانه ارسال شده، برگزار نشده است.

انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۳۶۱۱


ارسال