دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ,18 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
آفت زدگی محصول گندم از یک طرف و عدم پاسخگویی مسئولان نسبت به پرداخت خسارت بیمه محصولات آنها از طرف دیگر، موجب اظهار گلایه مندی کشاورزان دلگانی شده است.
به گزارش عصرهامون به نقل از دلگان پرس، روزگار کشاورزان شهرستان دلگان در کنار مشکلات این روزها و در کنارفراز و نشیب های تولید تمامی ندارد. با توجه به اینکه برداشت گندم در برخی از مزارع کشاورزی شهرستان دلگان آغاز شده است، برخی از کشاورزان این شهرستان در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری از آفت زدگی محصول گندم و جو خود خبر داده اند.
بامری یکی از کشاورزان این منطقه در گفتگو با خبرنگار دلگان پرس با بیان اینکه محصول گندم و جو وی دچار آفت زدگی شده است، اظهار کرد: گویا هر آفتی که به یک منطقه کشاورزی وارد شود برای همیشه مهمان آن مزرعه خواهد ماند.
وی با اشاره به اینکه محصولات کشاورزی از جمله گندم و جو را بیمه کرده ایم، بیان کرد: متاسفانه تاکنون بازدیدی و یا پرداخت خسارتی از طرف صندوق بیمه کشاورزی نشده است.
این کشاورز دلگانی با تاکید بر اینکه همه ساله مسوولان می گویند که طرح هایی برای مبارزه با آفت گندم و جو در این منطقه دارند، اضافه کرد: در عمل و واقعیت این امر محقق نمی شود و فقط در همان حرف باقی می ماند.
حسین بامری با بیان اینکه جهاد کشاورزی باید قبل از کشت خدمات و آموزش هایی را در خصوص مبارزه با این آفت ها بدهد، تصریح کرد: قطعا خدمات مطلوب و آموزش به کشاورزان بسیار موثر خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه امسال در هنگام رویش گندم و جو بارشهای زمستانی زیادی رخ داده است، اظهار کرد: این امر باعث آفت زدگی محصول شده است.
این کشاورز دلگانی خاطرنشان کرد: اگر کشاورز آموزش دیده باشد قطعا در این گونه موارد می داند از چه راهکاری استفاده کند.

محمد میرکی یکی دیگر از کشاورزان شهرستان دلگان در گفتگو با خبرنگار دلگان پرس با بیان اینکه کشاورزان امسال هزینه زیادی صرف محصول گندم(کاشت، داشت و برداشت) کرده اند، تصریح کرد: عمده این کشاورزان به دلایل مختلفی از جمله آفت زدگی محصول گندم خود، ضرر کرده اند.
وی افزود: چرا مسئولان و کارشناسان جهاد کشاورزی در مزارع کشاورزی حضور نیافته و مشاوره ای در خصوص نوع بذر، کود و زمین کاشت گندم به کشاورزان ارائه نداده اند؟
محمد میرکی اظهار کرد: مسئولان باید از کشاورزان این منطقه که نقش بسزایی در تولید ملی دارند، حمایت کنند.

حجت الاسلام والمسلمین عظیم بامری در همین راستا، به مراجعه برخی از کشاورزان این منطقه به دفتر امام جمعه دلگان اشاره کرد و گفت: با توجه به آفت زدگی که برخی از محصولات گندم کشاورزان داشته است، نیاز به رسیدگی دارند.
وی با بیان اینکه به معضلات کشاورزان توسط مسئولان رسیدگی نشده است، گفت: این در حالی است که محصولات گندم کشاورزان شهرستان دلگان بیمه شده و همچنین پول بیمه از آنها اخذ شده است.
امام جمعه دلگان با تاکید بر اینکه برای اقشار کم درآمد و کشاورزان اقدامی صورت نگرفته است، بیان کرد: مسئولان باید نسبت به رفع معضل کشاورزان و گندم کاران اقدام کنند تا این اقشار زحمت کش مایوس نشوند.
انتهای پیام/8306
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۳۶۴۱
مرجع : دلگان پرس


ارسال