سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ,15 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
با شروع گرم شدن هوا در سیستان و بلوچستان بار دیگر تعداد زیادی از ملخ های بومی وارد شهرستان خاش شده اند که به گفته جهاد کشاورزی این ملخ ها به زودی در زاهدان هم رویت می شوند.
 به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، همه ساله شاهد هجوم ملخ ها از کشور های مختلف جهان به سیستان و بلوچستان هستیم در این بین ملخ های بومی نیز از غافله عقب نمانده و هر ازچند گاهی با هجوم به شهرها و مزارع باعث تخریب محصولات کشاورزان می شوند.

چندی پیش بود که ملخ های یمنی و افغانی خسارت زیادی به مزارع و باغات استان وارد کردند. با این وجود در روز های اخیر بار دیگر ملخ ها به شهرها و مزارع استان حمله کردند که به گفته کارشناسان این بار ملخ ها بومی استان می باشند.

این ملخ ها در هنگام غروب آفتاب و تاریک شدن هوا در روشنایی ها اتراق کرده و به محض باز بودن در و پنجره ها به داخل منازل هجوم برده و روی ظروف، مواد غذایی، رختخواب ها و در کف و سقف خانه ها جای می گیرند و برای ساکنان منازل ایجاد مزاحمت می کنند.

غلامحسین تیموری مدیر حفط نباتات جهاد کشاورزی استان در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی عصرهامون با بیان اینکه با گرم شدن هوا ملخ های بومی در اطراف تیرهای برق نمایان می شوند، گفت: این ملخ ها خسارات چندانی ندارند و ظرف مدت 10 تا 15 روز از بین خواهند رفت.
 
وی با بیان اینکه در سنوات گذشته این ملخ ها در زاهدان نیز رویت می شدند، افزود: سال 86 معاون استاندار در ستاد بحران اعلام کردند که اقدام به سم پاشی کنیم که گفتیم نیاز نیست و به محض گرم ترشدن هوا از بین خواهند رفت.

رييس اداره جهاد كشاورزي شهرستان خاش نیز در گفت و گو با خبرنگار  تفتان ما با بيان اينكه شرايط هجوم ملخ ها به اين شهرستان تحت كنترل است،  گفته بود که: ملخ هاي مهاجم خوشبختانه هنوز به سمت مزارع كشاورزي شهرستان خاش به صورت كامل نرفته اند و تنها در سطح شهر جمع شدند.

وي با بيان اينكه هرساله اين حشره ها به شهرستان خاش حمله مي كنند، گفت: كارشناسان جهاد كشاورزي شهرستان خاش با جديت پيگير هجوم اين ملخ ها هستند تا از افزايش تعداد آنها جلوگيري شود.
طوقي تصريح كرد: همه ساله اين آفت به شهرستان خاش حمله مي كند و امسال نيز انتظار اين شرايط را داشتيم و خوشبختانه در حال حاضر نتايج بسيار خوبي را در مبارزه با آن ها به دست آورديم و اين روند همچنان ادامه دارد و هيچگونه خساراتي تاكنون نداشتيم.
 انتهای پیام/
 
 
 
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۳۷۲۷


ارسال