جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ,22 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۰
وعده های سر خرمن دولت در حل معضل بیکاری:
رکورد بیکاری بیش از ۳ میلیون جوان در دولت تدبیر
 
براساس گزارش مرکز آمارکشور، تعداد بیکاران در تابستان سال ۹۲ حدود ۲ میلیون و ۵۵۵ هزار و ۸۱۹ نفر بود که این رقم در تابستان سال جاری به رکورد ۳ میلیون و ۳۳۷ هزار نفر رسیده که در تاریخ کشور بی‌سابقه است.
به گزارش سرویس سیاسی عصرهامون، به نقل ازپایگاه خبری لادیز؛ بیکاری یکی از مشکلاتی است که  فقر، فساد، فروپاشی بنیان خانواده‌ها و اعتیاد و دیگر آسیب‌های اجتماعی را به همراه دارد،امروزه معضل بیکاری دغدغه جوانان و خانواده‌هاست و مقام معظم رهبری نیز در فرمایشات خود بر اهمیت این موضوع و تلاش دولت برای رفع آن تاکید داشته اند و حتی شعار امسال را به دلیل اهمیت موضوع تولید و اشتغال نامگذاری کنند، یکی از وعده های توخالی روحانی در تبلیغات انتخاباتی خود در سال 92 اشتغالزایی و کاهش نرخ بیکاری بود به طوریکه بارها کلیدواژه اشتغال را ملعبه سخنرانی های خود قرار داده و ادعا کرده بود که 4 میلیون شغل ایجاد می کند.
روحانی در یکی از وعده های انتخاباتی در سال 92 گفت: ما ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بیکار داریم و اگر تنها ۱۰ میلیون گردشگری وارد کشور شود بیش از ۱۳ میلیارد دلار درآمد ارزی و ۴ میلیون اشتغال درست می‌شود، اگر نتوانستیم برای جوانان این کشور شغل ایجاد کنیم انقلابی نیستیم.(وعده ی انتخاباتی، خرداد ۱۳۹۲)
اینها تنها تعدادی از وعده های پوچ رییس دولت یازدهم برای گرفتن رای مردم بود، اکنون در روزهای آخر عمر دولت روحانی، نه تنها خبری از ایجاد 4 میلیون شغل و ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیلکرده نیست بلکه به ادعای خود دولتی ها نرخ بیکاری در کشور افزایش داشته است، هدایت الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی دراین باره گفت: ۷۰ درصد جوانان بیکارند و وزارت کار در اشتغال زایی ناتوان بود.
حسن روحانی در یکی دیگر از وعده انتخاباتی خود در خرداد 1392 به مردم بیان کرد: برنامه اقتصادی من حل معضل اشتغال به خصوص برای تحصیل‌کرده‌است اما
 عبدالرضا عزیزی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت حتی یک ریال برای اشتغالزایی فارغ التحصیلان هزینه نکرده است، گفت: برداشت از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغالزایی تکرار طرح‌های قبلی است که منابع از دست رفت.
با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در نخستین روز سال ۱۳۹۶ بر همت دولت برای حل معضل «بیکاری بخصوص بیکاری جوانان تحصیلکرده» و تاکید بر  اهتمام جدی مسئولان در این زمینه ، تمام توجه و تلاش دولت یازدهم و دولت آینده باید معطوف به حل مشکل بیکاری جوانان و بهبود شرایط اقتصادی کشور شود تا وضعیت اقتصاد و اشتغال کشور بهبود یابد اما آمار بالای بیکاران کشور نشان از ناتوانی دولت و مسؤولان در حل مشکل اشتغال جوانان بوده است .
مرکز آمار ایران در آخرین گزارش‌ خود، تعداد شاغلان در سال ۹۴ را چیزی حدود ۲۱ میلیون و ۸۶۰ هزار و ۸۳۶ نفر اعلام کرده است، این رقم در ابتدای دولت تدبیر و امید چیزی حدود ۲۲ میلیون و ۱۹۱ هزار و ۱۴۴ نفر بوده که نشان از بیکار شدن خالص چیزی حدود ۳۳۰ هزار نفر در دولت یازدهم را دارد. با یک حساب سرانگشتی درباره میزان اشتغالزایی در دولت یازدهم می‌توان متوجه شد ۳۳۰ هزار نفر بیکارشده ۶ درصد کل افراد شاغل جامعه هستند، بنابراین می‌توان دریافت با توجه به روند منفی اشتغال در دولت تدبیر و امید وضعیت اشتغالزایی در دولت یازدهم چیزی حدود منفی ۶/۶ درصد بوده است. عدد منفی ۶/۶ درصد میزان اشتغال خالص در دولت یازدهم است، همچنین تعداد بیکاران در تابستان سال ۹۲،حدود ۲ میلیون و ۵۵۵ هزار و ۸۱۹ نفر بود که این رقم در تابستان سال جاری به رکورد ۳ میلیون و ۳۳۷ هزار نفر رسیده که در تاریخ کشور، بی‌سابقه است.
عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز انتظار اشتغال زایی از دولت یازدهم انتظار نابجا دانست و عنوان کرد: اگر رشد اقتصادی امسال ۵ درصد هم شود، شغل ایجاد نمی‌شود. روحانی امسال برای اشتغال آفرینی بودجه ای به ما نداد(خرداد ۱۳۹۵).
نرخ رشد بیکاری در سیستان و بلوچستان به 26 درصد رسیده است
"غلامرضا کاتب" عضو هیئت رئیسه مجلس نیز پیش ازاین در سفر به شهرستان میرجاوه اظهار کرد: بیکاری بزرگترین چالش پیش روی کشور است و نرخ رشد بیکاری در استان سیستان و بلوچستان رو به افزایش است نرخ بیکاری در سال 84 معادل 11 درصد بود، در سال 94 به 17 درصد و در حال حاضر به 26 درصد رسیده است و اگر این مشکل را مهار نکنیم آمار افراد بیکار به بالای 26 درصد نیز خواهد رسید و این زنگ خطری برای این استان است، آمار فارغ التحصیلان بیکار در کشور در سال 84معادل 20 درصد بوده است این آمار در سال  94 به 42 درصد رسید و اکنون به بیش از 45 درصد افزایش یافته است.
وی افزود: شهرستان میرجاوه منطقه ای مرزی و محروم است که اکثریت جمعیت آن روستایی هستند و باید برای روستاها برنامه ریزی ویژه داشته باشیم تا روستاییان بتوانند از وام های اشتغالزایی قرض الحسنه  استفاده کنند در همین راستا در بودجه امسال 3 میلیارد تومان اعتبار برای اعطای وام های اشتغالزایی به خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی پیش بینی شده است و حدود 130 هزار شغل باید در سال آینده ایجاد شود.


انتهای پیام/4941
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۴۵۴۸


ارسال