شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ,19 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
اولین پرورش دهنده زنبور عسل گفت: در ابتدا با دو کندو کار را شروع و سال بعد با گرفتن وام؛ 70 کندوی دیگر خریداری کردم تا اینکه اکنون هزار و 630 کندو دارم.
به گزارش عصرهامون؛ گل محمد اربابی کارآفرینان نمونه ایرانشهر در گفت وگو با پهره با بیان اینکه اولین زنبوردار این منطقه است که توانسته حرفه پرورش زنبور عسل را در بین مردم استان فرهنگ سازی کند، اظهار داشت: گرچه 65 سال سن دارم اما حاضرم در این زمینه با جوانان 20 ساله به رقابت بپردازم.
وی درآمدزایی از این عرصه را هدف اصلی خود مطرح کرد و گفت: برای اولین بار در سال 59 که تعدادی مهاجر از استان خراسان برای تغذیه زنبورهایشان به بمپور ایرانشهر سفر کردند با دیدن نحوه کار آنها، تحقیقات در این زمینه و تطبیق قیمت خرید یک ظرف عسل با یک کندو به صورت جدی تصمصم گرفتم در این حیطه گام بردارم بر همین اساس در ابتدا با دو کندو کار را شروع و سال بعد با گرفتن وام؛ 70 کندوی دیگر خریداری کردم تا اینکه اکنون هزار و 630 کندو دارم.
 

 
این کارآفرین نمونه با بیان اینکه تاکنون تجربیاتش را در اختیار علاقمندان به این حوزه قرار داده است، افزود: در این زمینه بیش از هزار نفر آموزش های لازم را فراگرفتند.
وی ادامه داد: در این زمینه علاوه بر اشتغالزایی چهار خانواده امکان فعالیت و کسب درآمد برای تعداد زیادی از افراد جویای کار نیز فراهم شده است.
اربابی با اشاره به اینکه این نمونه عسل منحصر به فرد است، بیان کرد: ایرانشهر با توجه به شرایط آب وهوایی گرم و خشک و منبع مغذی درختان اکالیپتوس دارنده بهترین و مرغوب ترین عسل دنیا است چرا که بر اثر شدت گرمای هوا هر گونه آب موجود در عسل تبخیر می شود که به نوعی می توان گفت این عسل منحصر به فرد است.
 

کارآفرین نمونه ایرانشهر با تشویق جوانان این شهرستان برای روی آوردن به این حرفه به جای برخی کارهای خلاف مانند قاچاق سوخت گفت: درست است که نیش زنبور کمی آزاردهنده است اما سودآوری که از هر کیلو عسل در پایان هر دوره برداشت حاصل می شود همه این مشقات را شیرین می کند.
وی با اشاره به این نکته که خوشبختانه برخی ارگان ها مثل سپاه پاسداران ایرانشهر با توزیع کندوهای عسل در منطقه بلوچستان این ظرفیت بکر را باور کرده اند، افزود: به طور میانگین از هر کندو 25 تا 30 کیلو عسل برداشت می شود اما در برداشتی که اخیرا از یکی از این کندوها داشتم با کمال شگفتی صد کیلو عسل برداشت کردم .
اربابی با توصیه به کسانی که مشتاق رو آوردن به این حرفه هستند، اظهار کرد: در حال حاضر قیمت هر کندو با جمعیتش بالغ بر 250 الی 300 هزار تومان است که برای شروع اصولی این حرفه نیاز به حداقل 10 کندو است که بدون نیاز به داشتن محل خاصی برای نگه داری آن ها می توان کار را آغاز کرد.
لازم به ذکر است این مزرعه زنبور داری در کیلومتر پنج مسیر ایرانشهر به سرباز واقع شده که علاقمندان می توانند برای کسب تجربه به آن مراجعه کنند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۴۷۹۸
مرجع : پهره


ارسال