يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ,18 August 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۸
تهران رکورددار صدور مجوز سقط جنین
 
در سال گذشته 12 هزار و 281 متقاضی سقط جنین درمانی به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند که از این تعداد برای 8 هزار و 537 نفر مجوز سقط درمانی صادر شد.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، مجوز سقط درمانی بر اساس ماده واحده قانون سقط جنین درمانی مصوب سال ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی آن بر عهده سازمان پزشکی قانونی کشور است و بر اساس آنچه در قانون مورد تأکید قرار گرفته تن‌ها در صورت داشتن شرایط خاص برای مادر باردار صادر می‌شود که مهم‌ترین آن سن بارداری کمتر از ۱۹ هفته است به بیان دیگر اگر سن باردای از ۱۹ هفته گذشته باشد به دلیل ولوج روح در جنین، امکان صدور مجوز سقط به هیج وجه وجود نخواهد داشت. علاوه بر سن بارداری باید وجود ناهنجاری در جنین که بعد از تولد موجب حرج مادر شود و یا بیماری مادر به نحوی که ادامه بارداری برای او خطر جانی به همراه داشته باشد توسط 3 پزشک متخصص به تأیید برسد تا پزشکی قانونی نسبت به صدور مجوز اقدام کند.
 
بنابراین، این تصور که تمام ناهنجاری‌های موجود در جنین و یا هر بیماری مادر به صدور مجوز سقط می‌انجامد تصوری کاملا نادرست است زیرا تنها ناهنجاری‌های جنینی که موجب حرج مادر شود و یا بیماری‌هایی که در صورت ادامه بارداری برای مادر خطر جانی به همراه داشته باشد به صدور مجوز منجر خواهد شد.
 
بر همین اساس همه ساله تعدادی از متقاضیان سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی در کشور مراجعه می‌کنند که ضمن بررسی شرایط و مدارک پزشکی برای تعداد قابل توجهی از آنان مجوز سقط صادر می‌شود.
 
در سال گذشته نیز تعداد کل متقاضیان سقط جنین درمانی که برای دریافت مجوز به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند، ۱۲ هزار و ۲۸۱ نفر بود که تعداد این افراد در مقایسه با سال قبل از آن 23.4 درصد افزایش یافت.
 
از کل مراجعان سقط درمانی در سال گذشته 8 هزار و ۵۳۷ نفر حائز شرایط دریافت مجوز سقط جنینن درمانی تشخیص داده شدند و برای آنان مجوز صادر شد که نسبت به سال قبل از آن تعداد مجوزهای سقط جنین درمانی صادر شده 19.8 درصد بیشتر شد.
 
بر اساس این گزارش از کل افرادی که در سال گذشته متقاضی دریافت مجوز سقط درمانی بودند، برای 2 هزار و ۶۴۲ نفر به دلیل نداشتن شرایط لازم مجوز صادر نشد و یک هزار و ۱۰۲ نفر بعد از اولین مراجعه درخواست خود را پیگیری نکردند.
 
همچنین بر اساس آمارهای موجود در سال ۱۳۹۴، استان‌های تهران با 2 هزار و ۷۱ مراجعه (یک هزار و ۱۴۵ مجوز)، خراسان رضوی با یک هزار و ۱۵۴ مراجعه (۹۶۶ مجوز) و خوزستان با یک هزار و ۹۰ مراجعه (۹۱۱) مجوز بیشتر آمار متقاضیان سقط جنین درمانی را داشته اند.
 
استان‌های سمنان با ۱۰۲ مراجعه (۶۰ مجوز)، ایلام با ۱۰۸ مراجعه (۴۰ مجوز) و خراسان جنوبی با ۱۲۱ مراجعه (۷۷ مجوز) کمترین آمار متقاضیان سقط جنین درمانی را در سال گذشته داشتند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۵۲۹۶


ارسال