سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ,7 April 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۴
پلمب مراکز توزیع قلیان در زاهدان
 
مدیر گروه بهداشت محیط وحرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تعداد 4 واحد مرکز عرضه قلیان در سطح شهر زاهدان پلمب‌ و به تعدادی از مراکز عرضه نیز تذکر داده شد.
به گزارش عصرهامون به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،عبدالرزاق پاکزاد مدیر گروه بهداشت محیط وحرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: مصرف دخانیات از طریق افزایش بار بیماری‌ها و هزینه مراقبت‌های بهداشتی و کاهش بهره‌وری باعث افزایش هزینه‌های اقتصادی خانواده‌ها می‌شود.
پاکزاد گفت: طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت هر وعده مصرف قلیان دودیمعادل مصرف حدود 200 نخ سیگار را وارد ریه افراد می‌کند.
رئیس گروه بهداشت محیط استان در ادامه هشدار داد: استفاده از تنباکوهای معطر که حاوی 70-80 درصد مواد افزودنی و اسانس و ترکیبات شیمیایی است، به دلیل ایجاد بو وطعم میوه‌ها و گیاهان‌، بسیاری از جوانان و افراد را با ایجاد تصور ذهنی غلط نسبت به مفید بودن مصرف آن گمراه می‌کند و در بررسی‌های انجام شده روی این تنباکوها مقادیر بسیاری مواد سمی و سرطان زا شناسایی شده است.
وی به باورهای نادرست در خصوص مصرف قلیان اشاره کرد و گفت: یکسری باورهای نادرست در باره مصرف قلیان وجود دارد که سبب افزایش مصرف آن شده است.
پاکزاد با اشاره به اینکه دود استفاده از قلیان بر روی تمام افراد خانواده تاثیر می‌گذارد، گفت:در صورتی که کودکی در محل کشیدن قلیان حضور داشته باشد، احتمال ایجاد عفونت‌های ریوی، آسم و سندرم مرگ ناگهانی در آنان افزایش می‌یابد.
 
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۶۳۶۴


ارسال