يکشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ,22 April 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۰
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان:
توفان۸۱ کیلومتری در سیستان/ کاهش شعاع دید به ۴۰۰ متر رسید
 
سرعت توفان گرد و خاک که از صبح امروز در شمال استان شدت گرفته هم اینک در منطقه سیستان به ۸۱ کیلومتر بر ساعت و شعاع دید نیز به ۴۰۰ متر رسیده است.
به گزارش عصرهامون به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،علی ملاشاهی کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت:بعد از ظهر از شدت توفان در منطقه سیستان کاسته می‌شود و از روز پنجشنبه تا شنبه هفته آینده روند سرعت باد کاهشی است.
وی با اظهار اینکه مجددا از روز یکشنبه تا سه شنبه هفته آینده وزش باد شدید همراه با گرد و خاک منطقه سیستان در شمال استان را فرا می‌گیرد افزود: برای مرکز و جنوب استان نیز بعد از ظهر افزایش غبار همراه با باد و گرد و خاک با شدت کمتر پیش بینی می‌شود.
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در جنوب استان در ساعات بعد از ظهر شرایط برای رشد ابر، رگبار‌های پراکنده باران و گاهی رعد و برق فراهم است که روز‌های پنجشنبه تا شنبه تقویت می‌شود.
وی اظهار داشت: دریای عمان به ویژه در نواحی شرقی مواج و متلاطم است.
ملاشاهی افزود: گرمای هوا با شدت کمتر در استان تداوم دارد و حداقل دما با ۲۲ درجه سانتیگراد و حداکثر دما با ۴۸ درجه بالای صفر در شبانه روز گذشته به ترتیب مربوط به زاهدان و دلگان بوده است.
هر ساله وزش باد‌های ۱۲۰ روزه در سیستان از نیمه دوم خرداد ماه آغاز می‌شود و با نوسان تا اوایل مهر ادامه دارد . منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.
سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود ۱۸۷ هزار و ۵۰۲ کیلومتر مربع (معادل ۵/۱۱ درصد مساحت کشور) و ۱۹ شهرستان و بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می‌شود که امکان دارد همزمان چندین پدیده از جمله توفان، بارندگی، سیل، خشکسالی و مواج شدن دریا را تجربه کند.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۶۳۹۹


ارسال