پنجشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ,26 April 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۲
انتقاد نمایندگان مجلس به قرارداد توتال:
توتال در زمان تحریم ها پشت ایران را خالی کرد/ قرارگاه خاتم توان و دانش اجرای پروژه های نفتی را دارد
 
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از انعقاد قرارداد با شرکت توتال با بیان اینکه توتال در زمان تحریم ها پشت ایران را خالی کرد، عنوان کردند: قرارگاه خاتم توان و دانش اجرای پروژه های نفتی را دارد.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، طی روزهای گذشته قرارداد توسعه فاز یازدهم میدان گازی پارس‌جنوبی بین وزارت نفت و شرکت نفتی فرانسوی توتال که از قدیم الایام در پروژه های زیادی در ایران بوده منعقد شد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از انعقاد قرارداد با شرکت توتال با بیان اینکه توتال در زمان تحریم ها پشت ایران را خالی کرد، عنوان کردند: قرارگاه خاتم توان و دانش اجرای پروژه های نفتی را دارد .
 
حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با عصرهامون با بیان اینکه روز گذشته در خصوص قرارداد توتال به رئیس جمهور تذکر دادیم، اظهار داشت: قرارداد و سرمایه گذاری کشور های خارجی در کشور مانعی ندارد ولی قرارداد با شرکت توتال اشکال دارد به طوری که این قرارداد سبب خوشحالی قطر شده است.
 
توتال در زمان تحریم ها پشت ایران را خالی کرد
وی با بیان اینکه شریک قطری بیشتر از این قرارداد بهره برداری می کنند، تصریح کرد: این مشکل باید به هر شکلی حل شود چون این شرکت خوشنامی برای ایران نبوده و از سال 79 تا87 که قرار داد فاز 11 پارس جنوبی را منعقد کرد بدون انجام هیچ گونه کاری ، کار را رها کرد و بار دیگر در سال 87 تا 95 این فاز را به هیچ کسی نداد و بار دیگر در تیر ماه 96 قرارداد اصلی را با شرکت توتال بدون تائید شورای عالی امنیت ملی و رعایت 10 مورد از موارد در نامه مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و لاریجانی منعقد شد.
وی ادامه داد: این شرکت خارجی قرار است یک میلیارد دلار سرمایه گذاری کند اما این یک میلیارد دلار را بیمه کرده یعنی اگر بعد هم کار را رها کند شرکت توتال هیچ ضرری نمی کند و تنها برای ما مشکل ایجاد می شود.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قرارداد ها با فرانسه در دوران تحریم برای ما مشکل ایجاد کرد، خاطر نشان کرد: باید دید چه کسانی چه منافعی در قرارداد با فرانسه دارند.
شهریاری با بیان اینکه تنها نمایندگان و مردم ایران برای دولت نامحرم هستند، افزود: امیدواریم در تذکری که به رئیس جمهور دادیم جواب قانع کننده وزیر نفت با مستندات بدهند چرا که تمام صحبت هایی که تا کنون انجام شده همه به ضرر کشور ایران است.
وی با بیان اینکه آمریکایی ها شرکت های با مبالغ کمتر را اجازه سرمایه گذاری در ایران نمی دهند بعد به دنبال این است که توتال با ایران قرارداد ببندد، خاطر نشان کرد: باید دید پشت پرده این جریانات در کشور چه کسانی هستند.
 
قرارگاه خاتم توان و دانش اجرای پروژه های نفتی را دارد
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بسیاری از شرکت های ایرانی اعلام کردند که این توان را دارند ولی به بهانه اینکه کشور های فرانسوی دلار به داخل کشور می آورند این قرارداد را انجام دادند که از نظر ما این توافق با منافع ملی ، مصالح ، منویات و ابلاغیات مقام معظم رهبری ، اصول متعدد قانون اساسی و مبانی اقتصاد مقاومتی، قاعده فقهی نفی سبیل، قانون حداکثر استفاده ازتوان تولیدی و خدماتی در تامین نیاز های کشور، فلسفه ملی شدن صنعت نفت ایران و تصویب سند نمونه راز داری و محرمانه بودن منافات دارد.
شهریاری با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی وظایف خود را انجام داده، خاطر نشان کرد: قراردادی که بسته شده نه تنها به مصلحت کشور نیست بلکه منافع ملی ما را نیز به خطر می اندازد.
وی با بیان اینکه مجلس قدرت اجرایی ندارد، اظهار داشت: قدرت لابی گری دولت زیاد است، با این حال باید پاسخ قانع کننده ای به منتقدین این قرارداد بدهند.
حبیب الله دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با عصرهامون گفت: زمانی سرمایه گذاری خارجی در ایران قابل دفاع است که سرمایه گذار داخلی در این راستا نداشته باشیم یعنی از نظر توانمندی شرکت های ما توانمند نباشند و دانش آن را نداشته باشند و سرمایه نداشته باشند زمانی که این موارد نباشد ما سرمایه گذار خارجی دعوت می کنیم که هم دانش فنی داشته باشد که بعد دانش فنی برای ایران بماند و هم سرمایه سنگینی بیاورد.
وی ادامه داد: تعداد قابل توجهی از ایرانی ها من جمله قرارگاه خاتم نه تنها توان این کار را دارندبلکه دانش آن را هم دارند حق مطلب این بود که به این ها هم اطلاع رسانی می شد و این ها هم در این مناقصه شرکت می کردند اگر این ها شرکت می کردند و برنده نمی شدند ان موقع مسئله مطرح می شد .
دهمرده با بیان اینکه تنها یک کشور خارجی بیایید بدون مناقصه قابل دفاع نیست، گفت: با این حال وزیر نفت باید در مجلس پاسخ قانع کننده ای بدهد.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۶۴۰۳


ارسال