چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ,20 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۲
نظر علمای اهل سنت در خصوص برپایی مناسک حج:
عربستان فریضه حج را سیاسی نکند/ اگر حادثه منا بار دیگر تکرار شود عربستان باید پاسخگو باشد
 
نماینده مردم اهل سنت سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: عربستان باید حواسش جمع باشد تا امسال حادثه ناگواری رقم نخورد و حادثه منای دیگری تکرار نشود زیرا در غیر این صورت مسئول است و باید پاسخگو باشد.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، یکی از مسائل مهم و حساس مناسک حج، مسئله امنیت حجاج است که متأسفانه در چند سال اخیر این موضوع از سوی مسئولان عربستانی مورد غفلت قرار گرفته است.
فاجعه منا در سال 94 که منجر به شهادت 2 هزار و 950 نفر و مجروح شدن بیش از 416نفر شد یکی از دلایل بی کفایتی، بی لیاقتی و بی تدبیری دولت عربستان در اداره امور حج است که قربانیان این فاجعه از 39 کشور دنیا خاورمیانه، شبه قاره، آفریقا، شرق آسیا و اروپا را در بر می‌گیرد که ایران با 464 قربانی بیشترین آمار را داشته است.
از بی‌کفایتی آل سعود در اداره حج می‌توان به حوادث مختلف سه دهه‌ اخیر به‌طور مکرر اشاره کرد. از خدمات بد و برخوردهای بد با زوار و حاجیان گرفته تا مدیریت ناکارآمد که در حوادثی همچون حادثه رمی جمرات، آتش‌سوزی چادرهای منا، وقایع تأسف‌بار و جنایتکارانه کشتار حجاج مراسم برائت از مشرکین گرفته تا سقوط بالابر در خانه خدا و کشته شدن ملت مسلمان در منا به‌دلیل سوء مدیریت.
 
اگر حادثه منا بار دیگر تکرار شود عربستان باید پاسخگو باشد
مولوی نذیر احمد سلامی نماینده مردم اهل سنت سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون اظهار داشت: صحبت های اخیری که از تریبون ملی پخش می شود بازگوی این مهم است که امسال در تامین امنیت حجاج مشکلی وجود نخواهد آمد.
وی با اشاره به شهادت جمعی از مسلمانان به ویژه مردم ایران اسلامی در حادثه منا که در پی آن ملت ایران داغدار شدند، گفت: عربستان باید حواسش جمع باشد تا امسال حادثه ناگواری رقم نخورد و حادثه منای دیگری تکرار نشود زیرا در غیر این صورت مسئول است و باید پاسخگو باشد.
مولوی سلامی تاکید کرد: وقتی در حین بسته شدن قراردادها طرفین قول و قراری می گذارند انتظار عمل به آن خواسته ناممکنی نیست لذا ما توقع داریم در خصوص اعزام حجاج به عربستان مسئولان هر دو طرف به قول هایی که داده اند عمل کنند و آن را زیر پا نگذارند که اگر خدایی نکرده حادثه منا بار دیگر اتفاق افتد تمام مسئولیت آن بر عهده عربستان خواهد بود.
نماینده مردم اهل سنت سیستان وبلوچستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه عربستان قول کرامت و احترام و تامین امنیت حجاج را داده است، گفت: امید می رود با این قرارداری که در این رابطه بسته شده است امسال مشکلی در مراسم حج رخ ندهد و حجاج ایرانی با امنیت کامل به ادای این فرضیه شرعی خود بپردازند.
 
عربستان فریضه حج را سیاسی نکند
مولوی ریگیان پور امام جمعه اهل سنت میرجاوه نیز در این خصوص گفت: با توجه به صحبت هایی که اخیرا برای اعزام حجاج بین وزارت امور خارجه ایران و عربستان سعودی رد و بدل شده است وظیفه تامین امنیت حجاج ایرانی در مراسم حج بر عهده عربستان است.
وی با اشاره به وقوع حادثه سال 94 که در پی آن جمع کثیری از حجاج به فیض شهادت نائل آمدند، ادامه داد: این حادثه یک هشدار و درس برای سعودی ها برجای گذاشت تا فریضه حج را به مسائل سیاسی ربط ندهند و ضامن تامین امنیت حجاج باشند زیرا اگر بار دیگر چنین اتفاق ناگواری رخ دهد در آینده علاوه بر اینکه بسیاری از کشورها از اعزام حجاج به حج خودداری خواهند کرد بلکه عربستان باید پاسخگو این اقدام خود باشد.
مولوی ریگیان پرو ادامه داد: اعزام حجاج به عربستان علاوه بر جنبه معنوی که دارد هزینه آن به نفع عربستان در موضوع اقتصادی و غیره است لذا تامین امنیت آنها خواسته ای ناممکن نیست.
وی با بیان اینکه عربستان خود را ام القری جهان اسلام می داند، افزود: این کشور باید در منطقه به گونه ای عمل کند که در بحث های سیاسی منطقه و فرامنطقه ای دامن نزند.
امام جمعه اهل سنت میرجاوه در تکمیل مطلب فوق بیان کرد: امروز دشمنان اسلام و نظام از وجود رهبر معظم انقلاب، قدرت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، توان دفاعی، موشکی و نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ترس و وحشت دارند.
وی جلوگیری از اعزام حجاج ایرانی به حج و ایجاد تنش بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای همجوار و عربستان را سیاست آمریکا و اسرائیل دانست و گفت: این دشمنان سعی دارند از این طریق به منطقه ورود پیدا کرده و به اهداف شوم خود و حمایت از گروه های تروریستی بپردازند.
وی تاکید کرد: امید می رود امسال حج شکل سیاسی به خود نگیرد زیرا حج یکی از فرایض اسلام است و جنبه معنوی و عبادی دارد که عربستان سعودی در این رابطه وظیفه تامین امنیت را بر عهده دارد تا مشکلی برای حجاج پیش نیاید.
مولوی ریگیان پور ادامه داد: مسئولین داخلی رایزنی هایی برای تضمین حجاج ایرانی از آنها گرفته اند زیرا در غیر اینصورت دولتمردان اجازه اعزام حجاج به عربستان را نمی دادند.
امام جمعه اهل سنت میرجاوه خاطر نشان کرد: اگر امسال نیز ماجرای منا بار دیگر تکرار شود عربستان سعودی باید پاسخگو باشد.
گفتنی است مهرداد لاهوتی رئیس سازمان حج در تشریح جلسه فراکسیون مستقلین مجلس اظهار کرد که با توجه به مذاکرات انجام شده با عربستان جای هیچ نگرانی نیست و تاکید کرد که در قراردادهایی که سال های قبل بین ایران و عربستان در مورد اعزام حجاج بوده است بندی به عنوان تامین امنیت از طرف عربستان در نظر گرفته نمی شد اما امسال بند قانونی در این قرارداد از طرف عربستان پذیرفته شده است و آن هم بحث تامین امنیت حجاج است.
انتهای پیام/
 
 

 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۶۴۵۶


ارسال