چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ,20 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۶
دیدگاه علمای شیعه و سنی در خصوص دستاورد های برجام در دوسالگی؛
مردم از اثرات برجام ناامید هستند/ سفره مردم در پسابرجام به مراتب کوچک تر شده است
 
علمای شیعه و سنی با اشاره به اینکه برجام به دوسالگی خود رسیده است می گویند بدعهدی آمریکایی‌ها کماکان به قوت خویش باقی است و آنگونه که پیداست آمریکایی‌ها در حال تشدید تدابیر تحریمی خود علیه ایران هستند.
به گزارش عصرهامون، برجام دوساله شده است؛ از ۲۳ تیرماه سال ۹۴ که توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ امضا شده است؛ این توافق، زخم های زیادی دیده اما از نفس نیفتاده است ولی آنچه مسلم است اینکه آمريكایی ها همچنان ساز ناكوك مي‌زنند.
هدف اصلی که دولت تدبیر و امید را به سمت توافقی چون برجام برد، تنها و تنها لغو و برداشته شدن و نه تعلیق تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه کشورمان بود تا طبق وعده آقای روحانی در پساتحريم، با گشایش های روزانه برجام، وضعیت معیشتی جامعه، وضعیت بیکاری، وضعیت گرانی و حتی آب خوردن مردم بهتر شود!
علی ای حال امتیازات زیادی در قبال ایجاد برجام از کشور ما گرفته شد و درحالی که قرار بود برجام طوری بسته شود که طرفین توافق، تعهدات خود را مرحله به مرحله انجام دهند اما دولتی ها تمام تعهدات خود را یکجا و قبل از فرا رسیدن روز اجرای برجام به طور کامل انجام دادند! درواقع دولت همه چیز را پیش پرداخت کرد و طرف غربی آنچه را که میخواست به دست آورد لذا انگیزه ای برای ادای تعهدات خود نداشته و در برداشتن تحریم ها و موثر بودن آن در اقتصاد کشور، شروع به کارشکنی کرد.
در همین خصوص و در دوسالگی برجام برخی از علمای شیعه و سنی در گفتگو با رسانه های سیستان و بلوچستان از بدعهدی غربی ها در این توافق گفتند که در ادامه این صحبت ها را با هم می خوانیم.
 
دولتمردان از بزرگنمایی برجام خودداری کنند
حجت الاسلام ابراهیم گزمه امام جمعه شهرستان هیرمند در گفت و گو با پایگاه خبری ندای هیرمند گفت: برجام نه تنها اثر مثبتی بر زندگی مردم نگذاشته بلکه باعث شده تا سفره مردم کوچکتر هم بشود.
وی افزود: دولت مردان ما از بزرگ نمایی و برجسته کردن برجام خودداری کنند زیرا مسئله برجام تا کنون باعث رنگی شدن هیچ سفره ای نشده بلکه سفره ها را از گذشته هم خالی تر کرده است.
امام‌جمعه هیرمند با بیان اینکه عمل کردن به وعده ها در دولت تدبیر و امید امروز کمیاب شده است؛ اذعان داشت:  دولت هیچ کدام از وعده هایی که داده است عملی نکرده ؛ یکی از مسائلی  که در زمان مذاکرات به مردم وعده دادند رفع تمام تحریمها بود؛ اما امروز نه تنها تحریمها رفع نشد بلکه تحریمهای جدیدی بدتر از گذشته اعمال  شده است.
وی خاطرنشان کرد: وضعیت کشور با قبل از برجام هیچگونه تغییری نداشته است به جز عمل کردن صد در صدی ما به تعهدات برجام و کارشکنی های متعدد طرف مقابل؛ می توان گفت که هیچ چیزی از برجام، ملموس و عاید کشور نشده است.
حجت الاسلام گزمه تصریح کرد: آمریکایی ها که بی اعتمادی در طول تاریخ معروف هستند تا کنون بجز کار شکنی و مانع تراشی در تعهدات برجام کاردیگری نکرده اند.
وی عنوان کرد: کمر مردم زیر فشار مشکلات خم شده است برجام چهار سال مردم را معطل کرد؛ دولت بجای فشار به اجرای برجام از تولید داخلی حمایت کند.
امام جمعه شهرستان هیرمند خاطرنشان کرد: برخی از جوانان دوست دارند که روی پای خودشان بایستند و در تولیدات داخلی سهیم باشند اما متاسفانه عدم اطمینان دولتمردان از این امر مهم جلوگیری کرده است.
امام جمعه هیرمند ادامه داد: باید به توانمندی جوانان ایمان داشته باشیم و آنها را مورد حمایت در جهت تولیدات داخلی قرار دهیم٬ زیرا قطعا با این حمایت ها میتوان کالای با کیفتی برای فروش روانه بازار کنیم.
 
اعتماد به آمریکا اشتباهی غیرقابل جبران است
مولوی عبدالله حسن زهی در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا ابراز کرد: دولتمردان به امید برداشتن تحریم ها و رسیدن به اوضاع اقتصادی بهتر به سازش با آمریکا و غرب روی آوردند در حالیکه نه تنها تحریم ها برداشته نشد بلکه تحریم های جدیدتری وضع شد.
وی افزود: مقام معظم رهبری بارها تاکید فرمودند که به مذاکره با آمریکا خوشبین نیستند اما با این حال بدون توجه به هشدارهای رهبر انقلاب به مذاکره ادامه دادند اما در نهایت نه تنها چیزی عاید ایران نشد بلکه بسیاری از داشته ها زیر سوال رفت.
امام جمعه اهل سنت شهرستان هامون اظهار کرد: با برجام و پر شدن قلب راکتورهای هسته ای خون شهدای هسته ای کشور پایمال شد و این موضوع ناامیدی را در آزادگان و کسانی که قلب آن ها برای عزت و آبروی کشور می تپد ایجاد کرد.
وی ادامه داد: زمانی از برجام به عنوان یک تفاهم ارزشمند می توان یاد کرد که تاثیر آن بر سفره مردم دیده شود و عزت و آبروی پاسپورت ایرانیان باز گردد اما نه تنها شاهد این تغییرات نبودیم بلکه روز به روز زندگی بر مردم سخت تر شد.
مولوی حسن زهی خاطرنشان کرد: اینک که غیرقابل اعتماد بودن غرب بار دیگر به اثبات رسیده انتظار می رود این بار دولتمردان با گوش جان سپردن به بیانات مقام معظم رهبری به اقتصاد مقاومتی روی آورند و زمینه های رشد و شکوفایی کشور را فراهم آورند.
امام جمعه اهل سنت شهرستان هامون تاکید کرد: خوشبختانه به همت نیروهای نظامی کشور امروز ایران اسلامی قدرت اول منطقه است به طوری که بدون نظر گرفتن ایران هیچ کشوری نمی تواند برای منطقه برنامه ریزی کند و هیچ یک از دشمنان نظام جرات نگاه چپ کردن به کشور را ندارد.
وی تصریح کرد: با تکیه بر اقتصاد داخلی و تولید ملی می توان از کشورهای بیگانه و غرب کاملا بی نیاز شد و بر استقلال کشور بیش از پیش افزود که در این راستا همت مردم و مسولان مورد نیاز است.
 
برجام به جز خواری و زبونی چیز دیگری برایمان نداشت
مولوی عبدالرحمن ترنجزر در گفتگو با چهاربهاران گفت: ما باید به خودکفایی و خوداشتغالی بپردازیم نباید دست یاری کشورهای توسعه یافته را بطلبیم, آیا سامانه قدرتمند موشکی و علم شکافتن اتم در انرژی هسته ای را آمریکا, اسرائیل و انگلیس به ما داده یا خودمان به آن رسیده ایم.
وی افزود: چه شده که با این قدرت ذهنی جوانان ایرانی برای نان و آبمان می مانیم مسلما عدم بهره وری و اعتماد نیروهای اثربخش و عدم برنامه ریزی لازمه در حیطه های متورم کشوری چنین وضعیت های قرمزی را در برخی بخش ها بوجود آورده است.
وی ادامه داد: امروز تورم در کشور ثابت نیست و غیرقابل کنترل شده است بطوریکه هر لحظه شاهد نوسان قیمت ها هستیم.
امام جمعه اهلسنت مسجد امام حسین (ع) گفت: قبل از برجام قیمت آرد کمتر بود بطوریکه روستائیان چابهاری هر کیلو را 3 هزار و 800 خریداری می کردند ولی الان تقریبا به مرز 5 هزار تومان نزدیک شده است.
وی تشریح کرد: اگر مردم و اهلسنت به دولت رأی داده اند بخاطر برجام نبوده بلکه بخاطر وعده های انتخاباتی بوده است وعده هایی که امروز حرفی از آنها زده نمی شود و روند دولت درگیر حواشی شده است بجای اینکه بر روی کلیاتی مانند راههای مبارزه با تورم مسکن, کاهش حاشیه نشینی و قیمت خوراک و پوشاک تمرکز شود.
مولوی عبدالرحمن ترنجزر اذعان کرد: گرچه بسیاری از بزرگواران حرف از اشتغال می زنند ولی اگر یک آمارگیری کوچک از شهرها انجام شود سیلاب متقاضیان لیسانسه بیکار برای کار کردن موج می زند.
وی تصریح کرد: بسیاری از جوانان بیکار اهلسنت ما در چابهار به علت بیکاری نگران و ناراحت می باشند چرا در شهری با این ظرفیت ها, موقعیت شغلی به وفور برای نیروهای بومی ایجاد نمی شود.
 
وعده های دولت در برجام عملی نشده است
مولوي محمدعلي شهنوازي امام جمعه اهل سنت شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار كرد: نبايد سرنوشت و سازندگي ايران اسلامي را به مسئله برجام گره بزنيم چرا كه برجام هيچ دستاورد و نتيجه اي براي كشور ندارد.
وي با اشاره به فرمايشات رهبر انقلاب مبني بر اينكه "آمريكا و غرب مورد اعتماد نيست"، تصريح كرد: ادامه تحريم ها از سوي آمريكا بعد از توافق برجام مصداق بارز بي حيايي و بي اعتمادي به آمريكا است كه بايد دولت به اين مسئله توجه كند.
مولوي شهنوازي با بيان اينكه برجام هيچ دستاوردي براي مردم ايران نداشته است، گفت: برجام نه تنها تاثيري در زندگي مردم نداشته بلكه هر روز نسبت به گذشته سفره مردم را كوچك تر و نان را نيز از سفره ها بريده است.
وي ادامه داد: برجام سبب از دست رفتن بسياري از ارزش هاي ايران شده و دولتمردان بايد پنبه مذاكرات را از گوش هاي خود بيرون كنند و با تكيه بر اقتصادمقاومتي مشكلات كشور را حل كنند.
وي با بيان اينكه دولت بايد به فكر معشيت و زندگي مردم باشد، خاطرنشان كرد: برجام هرگز نمي تواند نيازهاي مردم را برطرف كند و ملت ايران به برجام نياز ندارند چرا كه تنها ايستادگي و مقاومت در مقابل دشمن براي ملت ايران عزت و سربلندي مي آورد.
امام جمعه اهل سنت شهرستان خاش با بيان اينكه وعده هاي دولت در خصوص برجام عملي نشده است، خاطرنشان كرد: وعده هاي دولت در مورد برجام به بوته فراموشي سپرده است و نه تنها چرخ سانتريفيوژها نچرخيد بلكه آن ها را تا 5 هزار كاهش داديم و قلب اراك را نيز با بتن پر كرديم و تحريم هاي بانكي افزايش پيدا كرد و با برجام هيچ وعده اي عملي نشد. 
وي با بيان اينكه در توافق برجام قرار بود بدون قيد و شرط همه تحريم ها برداشته شود اما در عمل اينگونه نبود، اظهار كرد: وزارت كشور نبايد در برابر غربی ها کرنش و سستی نشان بدهیم زیرا موضع منفعل، اهداف اسلام و انقلاب و تحقق خواسته های مردم را با مشکلات فراوانی مواجه می سازد.
 
واردات بی رویه هم آب حیاتی برای پیکر بی جان برجام نشد
در همین رابطه مولوی عنایت الله رسولی زاده در گفت و گو با خبرنگار پاپایا، با تاکید بر اینکه در دو سال گذشته توافق برجام تنها باعث مشکلات بوده نه خیر و برکات، اظهار داشت: گذشته از تمامی آسیب هایی که از سوی این توافق متوجه ملت و کشور ایران شد، باید گفت که اعتماد دولت و دستگاه دیپلماسی به استکبار از بزرگترین نکات منفی برجام بودچرا که این اعتماد بی جا و اصرار دولت مردان بر پایبندی غربی ها بود که باعث شد علاوه بر اینکه حق طبیعی ملت ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای ضایع شود تحریم های بس سنگین تری نیز  بر علیه ایران وضع شود و مشکلات اقتصادی مردم چند برابر شود.
وی افزود: از ابتدای منتشر شدن بندهای این توافق صدای اعتراض دلسوزان داخلی و حتی برخی کارشناسان خارجی بلند شده و نکات منفی آن گوشزد شد اما دولت بدون توجه به این سخنان و با این اعتقاد که "بستن با کدخدا بهترین راه است" وارد باتلاقی به نام برنامه جامع اقدام مشترک ایران و گروه 5+1 شد که سال ها تلاش و سرمایه ملت ایران را نابود کرده و قابل جبران نیست.
امام جمعه اهل سنت سرباز با تاکید بر اینکه اعتماد چشم بسته به غرب و پیروی از ضرب المثل "بستن با کدخدا" برای ایران گران تمام شده است، بیان کرد: ایران در اجرای بندهای برجام و قول های داده شده با صداقت پیش رفت حتی بسیاری از دست آورد های انرژی هسته ای دانشمندان شهیدمان را زیر پا گذاشته و برای جلب اعتماد غرب از هیچ تلاشی کوتاهی نکرد تا جایی که در اقدامی باور نکردنی  قلب راکتور هسته ای اراک را با سیمان پر کردند اما همچون همیشه در طرف مقابل غربی ها با عهد شکنی و بد قولی همیشگی، نه تنها هیچ قدم مثبت برای اجرایی کردن این برنامه جامع اقدام مشترک برنداشتند که با بهانه تراشی های واهی تحریم های بیشتری را بر ضد ملت ایران تصویب کرده و به راحتی از زیر اجرای برجام شانه خالی کردند.
وی ادامه داد: پس از تصویب برجام با تبلیغات پر سرو صدا شاهد حضور دلالان خارجی در کشور بودیم اما بازهم قراردادهای میلیارد دلاری دولت با غربی ها و واردات عجیب و پرشتاب کالاهای بی ارزش آنان نیز نتوانست آب حیاتی بر جنازه بی جان برجام بپاشد و غربی ها را برای رعایت مفاد آن ترغیب کند.
رسول زاده  با گلایه از اقدامات بدون فکر و شتاب زده دولت در سیاست خارجه، تصریح کرد: پس از این همه بلایی که سرمان آمده است دیگر نباید به غربی ها اعتماد کنیم،  آخر باید چند باز این مار پلید هفت رنگ به ما زخم بزند تا بفهمیم قابل اعتماد نبوده و دست دوستی به سوی آنان دراز نکنیم.
 
دیپلماسی تنها بخشیدن اموال و حقوق مردم نیست
وی با اشاره به اینکه در هفته ها و ماه های اخیر بارها واژه برجام منطقه ای و یا برجام های به این گونه به گوش میرسد، ادامه داد: دولت با اظهارات عجیب درباره برجام منطقه ای به دنبال فرار از پاسخ گویی نسبت به برنامه جامع اقدام مشترک ایران و گروه 5+1  است و در شرایطی که تروریست های تکفیری در تنگنا قرار گرفته و به نابودی کامل نزدیک شده اند میخواهد با قراردادی غیر الزام آور برای غربی ها و تروریست ها تمامی مبارزات مردم سوری و عراق را بی نتیجه گذاشته و باعث کشیده شدن باتلاق برجام به خاک این کشورهای مظلوم منطقه شود.
این مدرس حوزه علمیه اهل سنت سرباز با تاکید بر اینکه دیپلماسی تنها به معنای بخشیدن اموال عمومی و حقوق به حق مردم ایران نیست، خاطرنشان کرد: اگر همانگونه ای که در برابر کشورهای 5+1برخورد کردیم بخواهیم با برجام های منطقه ای و دیپلماسی عجیب بخشش اموال و حقوق پیش برویم پس بی شد در آینده نزدیک در این برجام باید جزایر سه گانه را به عربستان پیش کش کرده ، نام خلیج فارس را تغییر داده، استفاده از گاز پارس جنوبی را تعطیل کنیم و ناوهای آمریکایی را در بندرهای خود پذیرایی کنیم.
وی در پایان با درخواست از دولت برای تجدید نظر در دیپلماسی بین المللی خود، تصریح کرد:   مسئولین دولتی باید با صبر و استفاده از نظر دلسوزان انقلاب و رهنمودهای مقام معظم رهبری، قدمهای بعدی را بردارند و در هر اقدامی با ایشان مشورت داشته باشد تا علاوه بر اینکه حقوق ملت و عزت نفس مردم ایران در جهان حفظ شود دیگر با چنین قراردادهایی خود و ملت ایران را در باتلاقی دیگر فرو نبرند.
 
غربی ها هرگز به وعده های خود عمل نکرده اند
مولوی بلال مقدسیان امام جمعه اهل سنت اسفند شهرستان دلگان با بیان اینکه برجام هیچ تاثیری بر زندگی مردم محروم و مستضعفاین منطقه نداشته است، اظهار کرد: در طول تاریخ غربی ها هرگز به وعده های خود عمل عمل نکرده اند.
وی با اشاره به اینکه برجام تعهدی بین المللی است، تصریح کرد: اما آمریکا وغربی ها نه‌ تنها تحریم‌ها بر علیه جمهوری اسلامی را برنداشته اند که هرروز آنها به بهانه‌های جدیدی تحریم‌های مختلفی علیه ملت مسلمان ایران برقرار می کنند.
امام جمعه اهل سنت اسفند شهرستان دلگان اضافه کرد: تورم، رکود، گرانی، بیکاری، مشکلات اقتصادی و معیشتی، از دست دادن فعالیت‌های هسته‌ای و واگذاری ده‌ها امتیاز به آمریکایی‌ها حاصل توافق برجام بوده است.
مولوی بلال مقدسیان ادامه داد: مسئولان باید پاسخگو باشند با توجه به اینکه 2 سال از توافق برجام می گذرد چرا هیچ نغییری در وضع زندگی مردم ایجاد نشده است.
وی با تاکید بر اینکه در موضوع برجام نباید به غربی ها بیش از اندازه اعتماد می کردیم، خاطرنشان کرد: سیاست غرب نسبت به مسلمانان و مردم ایران همان سیاست و نگاه چند دهه گذشته است.
 

انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۶۴۵۸


ارسال