جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ,22 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
فقر در انبار غله ایران بی داد می کند و کودکان کار روز به روز بیشتر می شوند؛ بسیاری از خانواده ها از روستاها رفته اند و اندک باقی مانده های در مرز اعتیاد دارند و نان شب خود را نمی تواندد تهیه کنند.
به گزارش عصرهامون به نقل از  ندای هیرمند؛ شمال استان سیستان و بلوچستان که با آغاز تابستان و شروع طوفان های 120 روزه فصل جدیدی از معضلات و مشکلات را آغاز کرده است؛ همچنان در انتظار تدبیری از سوی دولت است.
مشکلات در منطقه سیستان به گونه ای در حال افزایش است که زندگی مردم در این منطقه را با شرایط دشوار تری از قبل مواجه کرده و توان زندکی و معیشت خانواده ها را به شدت کاهش داده است.
فقر در  انبار قله ایران بی داد می کند و کودکان کار روز به روز بیشتر می شوند؛ بسیاری از خانواده ها از روستاها رفته اند و اندک باقی مانده های در مرز اعتیاد دارند و نان شب خود را نمی تواندد تهیه کنند.
این ها شرح احوالات مردم سیستان است که علاوه بر مشکلات و معضلات؛ طبیعت نیز با آنها قهر کرده تا کوهی از درد را برای شرق کشور به ارمغان  آورد.
وضعیت اسف بار کودکی که در سطل های زباله به دنبال پسمانده غذا می گردد دل هر بیننده ای را به درد خواهد آورد؛ این تصویر برای اولین بار نیست که در زابل مشاهده می شود؛ بسیاری از کودکان در این استان زیر خط فقر هستند.
روز گذشته تصویری در فضای مجاری نشر داده شد که در شهرستان مرزی هیرمند کودکی در سطل های زباله به دنبال رفع گرسنگی می گشت؛ او که در دوربین فراری بود و تنها به فکر سیر شدن شکم بود.

قوطی های پلاستکی را در گوشه ای جدا و پسمانده غذاها را نیز در پاکتی جدا جمع می کرد تا با فروش قوطی های پلاستیکی اندک پولی در جیب بزند و با پسمانده غذاها نیز شکم خود و شاید چند نفر دیگر را سیر گرداند.
شهرستان مرزی هیرمند یکی از پنج شهر منطقه سیستان است که وجود چندین بازارچه در این شهرستان آن را از سایر شهرهای دیگر منطقه سیستان متمایز کرده است؛ شهرستانی که روزانه میلیون ها تن کالا و ارز جا به جا می کند اما وضعیت مردمانش بد از بدتر است.
با انسداد مرز این شهرستان ؛ کار و کاسبی ها خوابید به گونه ای که طی مدت کوتاهی به شدت فقر گسترش یافت و مردم را از این شهرستان بیرون راند.
پاس مرزی را می توان مهمترین خواسته مردم سیستان نامید؛ پاسی که در سه سال پیش از سوی پیری فرماندار شهرستان هیرمند قول داده شد اما هیچ گاه تا به امروز عملی نشد؛ تا مردم از دولت تدبیر و امید تا کنون هیچ چیزی عایدشان نشود.
امروز در حالی دو سالگی برجام را دولت مردان جشن می گیرند که مردم سیستان در روزهای پسابرجام به وضعیت بد معیشتی دچار شده اند و روز به روز اندک اندوخته آنان نیز رو به اتمام است.
رای مردم سیستان در انتخابات ریاست جمهوری نشان داد که مردم از وضعیت کنونی دولت رازی نیستند؛ اما همین رای آنها باعث شده است تا دولت کمتر به زابل توجه نشان دهد؛ و درآمد هایی که حاصل از مرز نصیب این منطقه می شود در خود شهرهای سیستان بکار نگیرد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۶۴۸۳


ارسال