جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ,22 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۲
رئیس هیات نظارت استان سیستان و بلوچستان:
شورای نگهبان حافظ اسلامیت و جمهوریت نظام است/ در همه کشورها نهادهای نظارتی با عناوین و شاخص های متفاوت وجود دارند
 
رئیس هیات نظارت استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه شورای نگهبان حافظ اسلامیت و جمهوریت نظام است، گفت: در همه کشورها نهادهای نظارتی با عناوین و شاخص های متفاوت وجود دارند.
محمد اسماعیل مجلسی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون ضمن تبریک سالروز تشکیل نهاد شورای نگهبان 2 کلید واژه مهم جمهوری اسلامی را جمهوریت و اسلامیت عنوان کرد و افزود: با توجه به تجربه و حساسیت این موضوع در ساختار نظام جمهوری اسلامی نهادی به نام شورای نگهبان تشکیل شد تا حافظ اسلامیت و جمهوریت نظام باشد.
 
وی ادامه داد: اسلامیت یعنی تعیین 6 فقیهی که در مجموعه شورای نگهبان هستند که قوانین را تطبیق می دهند و با مسائل شرعی و فقه نمی گذارند چیزی خلاف قانون تصویب شود و بر قوانین نظارت داشته باشند.
 
رئیس هیات نظارت استان سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: جمهوریت این نهاد با انجام مراتبی مثل نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، خبرگان رهبری و همه پرسی قانون اساسی داشته باشیم تا بتوانند از این طریق بر جمهوریت اشراف داشته باشند.
 
مجلسی نظارت را امری ضروری دانست و تصریح کرد: به طور طبیعی هر کاری که به عنوان کار بهینه بخواهیم انجام دهیم تلاش می کنیم موانعی که بر سر راه است تقویت کنیم و لاجرم باید بر آن نظارت داشته باشیم که بتوانیم کار را به نحو احسن انجام دهیم.
 
وی ادامه داد: علت نظارت خطاهای سهوی و تعمدی انسانی است که ممکن است کار را از مسیر اصلی اش منحرف کند و برای اینکه مسیر اصلی طی شود علاوه بر اینکه کاری را تدوین می کنیم باید بر آن نظارت و مدیریت کنیم.
 
رئیس هیات نظارت استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در همه کشور ها نهادی با مسئولیت شورای نگهبان وجود دارد و تنها عناوین آن متفاوت است، اظهار داشت: برای تدوین قانون و کارهای ریاست جمهوری و تایید  صلاحیت افرادی که وارد انتخابات می شوند افراد باید حداقل هایی را داشته باشند که امکان دارد این حداقل ها ورود در احزاب سیاسی رسمی کشور باشد یا شاخص های دیگر ولی حتما باید یک شاخص هایی را داشته باشند تا بتوانند وارد عرصه های انتخاباتی شوند.
 
مجلسی با بیان اینکه این چنین نیست که همه بتوانند به راحتی وارد عرصه انتخابات شوند، ادامه داد: گرچه در قوانین کشور نواقصی در این خصوص وجود دارد مثلا در انتخابات ریاست جمهوری اخیر تعداد زیادی با سلیقه های مختلف و حتی رعایت کوچکترین شرایط ثبت نام کردند لذا همه کشور ها این مبادی را دارند و نظارت و کنترل می کنند و برای ورود به این مباحث باید از کانال مخصوص بگذرند و وارد شوند.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۶۵۱۰


ارسال