چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ,20 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۴
توصيه هاي بهداشتی در هنگام وقوع پدیده گرد و غبار در سیستان
 
با توجه به آغاز فصل طوفان های ۱۲۰ روزه در زابل و تاثیر مستقیم آن بربیماری ها توصیه های بهداشتی توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل ارائه شد.
به گزارش عصرهامون جواد اکبری زاده در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا ابراز کرد: افراد به ويژه بيماران، سالمندان، كودكان و مادران باردار حتي الامكان در زمان وقوع پديده گرد و غبار از منزل خارج نشوند.

وی افزود: بيماران و افراد آسيب پذير و همچنين افرادي كه به دليل اشتغال به اموري كه نيازمند به حضور مستمر در فضاهاي باز مي باشد، در زمان خروج از منزل از ماسك هاي فنجاني (P۱, P۲) استفاده کنند.

اکبری زاده خاطرنشان کرد: در زمان حضور در هواي آزاد و خارج از منزل از دويدن و فعاليت هايي كه منجر به افزايش تعداد تنفس فرد مي شود خودداري شود.

وی ادامه داد: بيماران مبتلا به آسم و افرادي كه به دليل گرد و غبار دچار تنگي نفس، سرفه هاي مكرر و درد قفسه سينه مي شوند، در صورت تداوم علائم به پزشك مراجعه نمايند و برنامه درماني خود را ادامه دهند.

اکبری زاده در ادامه گفت: گرد گيري و نظافت سطوح و اشياء در منزل با استفاده از پارچه مرطوب به صورت روزانه انجام گیرد.


وی تاکید کرد: بيماران و افراد آسيب پذير ( سالمندان، نوزادان، كودكان و ماردان باردار) از تحرک و فعالیت زیاد در منزل نیز بپرهیزند و درب و پنجره ها را بسته نگه دارند.

معاونت بهداشتی علوم پزشکی زابل بیان کرد: توصیه می شود در زمان ایجاد گرد و غبار از مایعات، میوه ها و سبزیجات با هدف افزایش سرعت و میزان دفع سموم بیشتر استفاده شود.


وی تصریح کرد: شستشوی دست ها و استحمام می تواند به زدودن ذرات گرد و غبار از سطح بدن و جلوگیری از انتقال آن هابه مجاری تنفسی و گوارشی کمک کند.


اکبری زاده اضافه کرد: از فعالیت های منجر به افزایش آلودگی هوا همچون روشن نمودن آتش، تردد خودروها و در معابر حتی المقدور خودداری شود.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گفت: به دلیل کاهش دید افقی و احتمال وقوع تصادفات و حوادث ترافیکی حتی الامکان از رانندگی و انجام اموری که نیازمند برخورداری از دقت و دید کافی می باشد خودداری شود.

انتهای پیام
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۶۵۱۱


ارسال