شنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ ,4 April 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۲
شرحی از آخرین نقطه پایانی جنگ تحمیلی؛
نقش پررنگ سردار وحدت جنوب شرق در عملیات مرصاد/ شکست حماقت درکمین گاه خدا
 
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس سیستان و بلوچستان گفت: در عملیات مرصاد سردار شوشتری ماموریت هدایت نیروهای سپاه و کار هدایت نیروهای مردمی و سردار نوروزی نیز مأموریت کمیته انقلاب اسلامی را بر عهده داشت.
به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت عصرهامون، پنجم مرداد ماه سالروز آغاز عمليات مرصاد در سال67 است. در اين عمليات رزمندگان ايراني با فرماندهي سپاه پاسداران و پشتيباني هوانيروز ارتش، تجاوز نيروهاي ضدانقلاب گروهك منافقين را به مرزهاي جمهوري اسلامي ايران سركوب كردند.
گفته می شود در این عملیات بیش از 1500 نفر از منافقین کشته و 2300 نفر زخمی  و بالغ بر 300 نفر اسیر شدند.
غلام نبی کوهکن مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ایثار و شهادت عصرهامون با اشاره به اینکه در دهه سوم تیرماه سال 67 قطع نامه توسط ایران پذیرفته شد، گفت: قاعدتاً انتظار بر این است موقعی که قرارداد صلحی پذیرفته می شود هر دو طرف به آن پایبند باشد.
 

دشمن همان موقعی که انتظارش را نداریم به ما ضربه بزند
وی با بیان اینکه دشمن همان موقعی که انتظارش را نداریم و فکر می کنیم صلح کرده یا پیشگام در درخواست صلح است ممکن است به ما ضربه بزند، گفت: پس از پذیرش قطعنامه صدام یک سخنرانی کرد که در آن عنوان می‌کند "شما به زودی می بینید منافقین چطور به داخل کشور نفوذ پیدا کرده و چگونه مردم از آنها استقبال می‌کنند" این صحبت را هفت روز قبل از عملیات مرصاد بعد از پذیرش قطعنامه انجام داد که متعاقب این کار یک عملیات بسیار گسترده دیگر در جنوب آغاز می‌کند.
این مسئول ادامه داد: به قدری فشار عملیاتی و این عملیات سنگین بود که متاسفانه در این پذیرش دشمن امتیازات زیادی ازما گرفت و تعداد زیادی اسیر شدند.
 
وی در تکمیل مطلب فوق بیان کرد: درسی که از این دوران می توان گرفت این است که همیشه باید مواظب باشیم دشمن در همان موقع که لبخند می‌زند مشکل ایجاد می کند.
کوهکن با بیان اینکه در پنجم مرداد عملیات فروغ جاویدان از سوی منافقین در مرزهای غرب کشور شروع شد، خاطر نشان کرد: اتکای اصلی این عملیات بر عملیات نیروی هوایی و هوانیروز صدام بود که بخش زیادی از نیروهای منافقین رادر مرزهای ما پشتیبانی عملیاتی کرد، با پشتیبانی نیروهای هوایی و هوانیروز صدام نیروهای منافقین با توجه به حضوری که نیروهای عمده ما در جنوب تجمع کرده بودند از این محور رخنه ای باز و وارد مرزهای کشور شدند.
وی تصریح کرد:  وسعت این کار را باید در صحبت های آن موقعیت رجبی دید که در سخنرانی شروع عملیات گفت برنامه‌ریزی ما در تقسیم بندی کار که صورت گرفته به این نحو است که ۴۸ ساعت به تهران برسیم که احتمالاً همان موقع مطرح می‌شود که شما نیروی هوایی ایران را نادیده گرفتید که وی برای اطمینان خاطر به منافق می‌گوید شما نگران پایگاه هوایی همدان و تبریز نباشید ما هماهنگی های لازم را کرده و دستور دادیم که نیروی هوایی صدام هر سه ساعت یکبار پایگاه هوایی آنجا را بمباران کند تا آنها قدرت عملیاتی شدن نداشته باشد؛ نگران نباشید شما وارد هر شهری شدید مردم به حمایت شما حاضر خواهند شد.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان در تکمیل مطلب فوق گفت: لطف خدا و عملیاتی که تحت عملیات مرصاد طراحی شد منجر به این شد تا منافقین به واسطه جنایت هایی که انجام داده بودند تنبیه و به هلاکت برسند.

دشمن در موقع لبخند زدن مشکل ایجاد می کند

وی با بیان اینکه بعد از پذیرش قطعنامه صدام اقداماتی را در جنوب انجام داد، افزود: در این زمان برای تحصیل به دانشگاه کمیته انقلاب اسلامی در تهران رفته بودیم که این عملیات پیش آمد، فرماندهان ما در آنجا تصمیم گرفتند اتوبوس آمد و ما راهی اهواز شدیم، در اهواز در مقر لشکر۲۸ روح الله دیداری با سردار سرتیپ سید مجتبی عبداللهی که فرمانده این مقر بود داشتیم؛ در حال تقسیم بندی بودیم که خبر عملیات مرصاد در اهواز رسید و لشکر  ۲۸ روح الله و پاسداران کمیته مامور برای کرمانشاه شدند.
این مسئول در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: با توجه به اینکه تعداد زیادی از منافقین در کرمانشاه و شهرهای طی مسیر که تا تهران بود برای جاده صاف کنی حضور پیدا کرده بودند نیروهای کمیته انقلاب اسلامی به آنجا برای دو منظور اعزام شدند، این نیروها که در بین مردم پخش شدند با توجه به تجربه ای که پاسداران کمیته انقلاب اسلامی در برخورد با گروهک منافقین در تهران داشتند قرار بود اقدام به شناسایی و دستگیری نیروهای منافقین کنند که وقتی رسیدیم تعدادی از نیروها اقدام به برپایی ایست و بازرسی و گشت‌های شناسایی در داخل شهرها کرده و بخش دیگر هم اعزام به خط و مقابله با گروهک ها شده بودند.
وی با بیان اینکه نقش سردار شوشتری در این عملیات نقش محوری و بسیار موثر بود، ادامه داد: سردار شوشتری ماموریت هدایت نیروهای سپاه و کار هدایت نیروهای مردمی را برعهده داشت و سردار نوروزی نیز مأموریت کمیته انقلاب اسلامی را بر عهده داشت که با آنها در این عملیات دیدار داشته اما توفیق زیارت امیر صیاد شیرازی را نداشتم.
کوهکن در ادامه بیان کرد: صیاد شیرازی با این عملیات منحصر به فرد هوایی و هوانیروز که انجام داد منافقین را تارومار کرد.
وی با اشاره به حضور پررنگ و همیشگی مردم در صحنه اظهار کرد: یکی از اتفاقات این بود که به محض ورود به کرمان و جاده چهارزبر درخت کم بود آدم ها زیاد، مردم با دست خالی در این درختان به دنبال منافقین می‌گشتند، حضور مردم صحنه جالبی بود در جبهه که به لطف خدا باعث شد عملیات کاملا منهدم شود.
این مسئول با بیان اینکه خداوند دشمنان را کور و کر آفریده است، افزود: عملیاتی که قرار بود در آن منافقین خود را 48 ساعته به تهران برسانند تمام اینها دقیقا روی خط محور (جاده) زده شدند، در این عملیات منافقین کوچک ترین حرکتی برای اینکه مواضع پدافندی و جایگاهی برای خود درست کنند را در سر نیاندیشیده بودند و به ذهن آنها نمی‌رسید که جمهوری اسلامی ایران بر علیه آنها اقدامی انجام دهد بر همین اساس ستون اصلی دشمن روی جاده منهدم شد و هیچکس راهی برای فرار نداشت.
وی یکی دیگر از درس های آموزنده اینگونه عملیات ها را اینگونه وصف کرد که اگر ما غفلت کنیم دشمن هیچ رحم و ترحمی به ما نخواهند کرد، لذا اگر چه عملیات مرصاد را صدام و منافقین طرح ریزی کرده بودند که تهران را در ۴۸ ساعت فتح کنند  اما درسی به دشمنان داد که در هیچ شرایطی ایرانیان از خاک و ناموس خود نخواهند گذشت.
وی  با بیان اینکه این عملیات نمونه ای از عملیات هایی بود که دشمن بر علیه ما انجام داد، ادامه داد: الان هم آمریکا و اسرائیل می‌گویند ایرانیان را با جنگ و تهدید تحریک نکنید باید از راه‌های دیگر که با پنبه سر بریدن است در مقابل آنها استفاده کرد.
کوهکن با اشاره به صحنه های بسیار تلخ و دردناک بیارستان خاطر نشان کرد: صحنه بیماران در بیمارستان اسلام آباد که منافقین وقتی وارد شهر شده بودند گفتند اینها از طرفداران نظام هستند همه بیماران را روی هم تلمبار و به شدیدترین وجه به شهادت رساندند این صحنه ها هیچگاه نباید به فراموشی سپرده شود.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان در پایان گفت: حضور مردم و رزمندگان بعد از فرمان امام راحل صدام را متوجه این موضوع کرد که نه تنها چیزی از شور و حرارت مردم کم نخواهد شد و اگر مسئولین کم آوردند مردم زنده و پای کار هستند بلکه از سویی باعث منهدم شدن منافقین و از سوی دیگر بخش‌های زیادی از مرزهایی که لشکر صدام در آن پیشروی کرده بودند مجدداً به جای خود بازگردانده شد.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۶۸۲۷


ارسال