دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ,18 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۴۶
نخل کار نمونه ریگ ملک:
بیشترین سود خرما به جیب واسطه ها می رود/ جذب سرمایه گذار سبب توسعه اشتغال در صنعت خرما می شود
 
از نخل کاران نمونه بخش ریگ ملک شهرستان میرجاوه گفت: بیشترین سود خرما به جیب واسطه ها می رودشود بنابراین مسئولین باید تصمیمی اتخاذ کنند تا سود زحمت نخلکاران در جیب خود آنان برود نه دلالان.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون ،به نقل از پایگاه خبری لادیز؛خرما به این دلیل که سرشار از فیبرهای طبیعی و بسیار غنی از ویتامین‌ها و موادمعدنی است، فواید بیشماری برای سلامتی دارد، این محصولات طبیعی حاوی روغن، کلسیم، سولفور، آهن، پتاسیم، فسفر، منگنز، مس و منیزیم هستند که همه برای سلامتی بسیار مفیدند. گفته می‌شود که مصرف یک خرما در روز برای داشتن یک رژیم‌غذایی متعادل لازم است، فقط خود گوشت خرما فایده ندارد. بلکه هسته ی خرما هم فواید زیادی برای ما و درمان بیماری ها دارد، ائمه نیز ما را به خوردن خرما خیلی تشویق کرده اند.
کشت خرما در شهرستان میرجاوه و به خصوص بخش ریگ ملک به دليل موقعيت جغرافيايي و شرايط آب و هوايي مناسب سابقه بسيار طولاني دارد، به گونه‌اي که ويژگي‌هاي منحصر به فرد خرما و ارزش غذايي بالاي اين ماده غذايي، سبب شده است تا مردم اين شهرستان، همواره نگاه ويژه اي به توليد اين محصول داشته باشند اما نبود صنايع ‌تبديلي خرما این شهرستان موجب شده تا سود آوری این محصول با ارزش به سایر استانها برود و کشاورزان زحمتکش از عواید آن محروم بمانند.
محصول خرمای این شهرستان به صورت تازه خوری در بازار مصرف می شود و  یا کشاورزان عمده محصول خود را به دیگر شهرستان ها و یا سایراستانهای کشور برای فروش ببرند درواقع مسئولان می توانند با ايجاد بازار مناسب براي فروش خرما نقش بسيار مهمي را در افزایش تولید خرما و توسعه اقتصادی شهرستان و همچنین ایجاد صنایع تبدیلی ، فرآوری و ايجاد زيرساخت‌ هاي مناسب ایفا کنند و این حمایتها در سطح منطقه ای باعث افزايش كيفيت خرماي عرضه شده و تشويق نخل داران براي توسعه و توليد اين محصول با ارزش خواهد بود.

یکی از نخل کاران نمونه بخش ریگ ملک شهرستان میرجاوه در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: بیش از 1700 نخل خرما در نخلستان داریم که 300 نخل ربی و مابقی نخل مضافتی هستند.
ستار گمشادزهی افزود: برداشت محصول خرما از از نیمه مرداد شروع شد و تا پایان شهریور ادامه دارد و بیشترین سود خرما به جیب واسطه ها می رود به طوریکه خرمای مضافتی که در بازار 4هزار و 500 هزار تومان به فروش می رسد با واسطه از کیلویی 2هزار 300تومان خریداری می شود و خرمای ربی که در بازار به مبلغ 3هزار و 500 به فروش می رسد از نخلکاران 1800 خریداری می شود بنابراین مسئولین باید تصمیمی اتخاذ کنند تا سود زحمت نخلکاران در جیب خود آنان برود نه دلالان.
وی خاطرنشان کرد: مزیت‌های تولید محصول خرما در این شهرستان شامل تازه‌خوری و‌ فرآوری خرما به دلیل تولید محصولات شیره خرما و انواع فرآورده‌های جانبی است، شهرستان میرجاوه دارای پتانسیل های خوبی در بحث کشاورزی است.مدیر باغبانی جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان از نظر سطح زیر کشت خرما رتبه اول و از نظر تولید این محصول رتبه دوم را در کشور به خود اختصاص داده است و خرمای تولیدی سیستان وبلوچستان به دیگر کشور ها شامل پاکستان، کشورهای حوزه خلیج فارس، افغانستان، آسیای میانه و کشورهای اروپایی نیز صادر می شود.
اردشیر شهرکی با بیان اینکه برای توسعه اشتغال در صنعت خرما باید سرمایه گذارانی در این حوزه جذب شوند افزود: بحث فروش و بازار یابی نیز باید به گونه ای باشد که واسطه ها و دلالان کم شوند که کشاورزان بیشتر سود ببرند.

وی خاطرنشان کرد: حدود 100 نوع خرما در سیستان و بلوچستان تولید می شود که بیشترین سطح تولید این محصول به انواع ربی و مضافتی اختصاص دارد، خرمای نوع ربی منحصر به این استان با گستره تولید 20 هزار هکتار از بازار پسندی و کیفیت ممتازی برخوردار است.

انتهای پیام/ 4941
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۷۲۴۰


ارسال