يکشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۷ ,22 July 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۵
در همایش استانی ائمه جمعه و جماعات و اساتید حوزه علمیه مطرح شد؛
جهاد کبیر؛ حرکت در مسیر تقریب، وحدت و برادری است/ علما جریانهای افراط گرایانه جهاد را تبیین کنند
 
مسئول سازمان بسیج طلاب و روحانیون سپاه سلمان سیستان و بلوچستان گفت: جهاد کبیر؛ حرکت در مسیر تقریب، وحدت و برادری است.
به گزارش عصر هامون، حجه الاسلام مجتبی بامری مسئول سازمان بسیج طلاب و روحانیون سپاه سلمان سیستان وبلوچستان در همایش استانی ائمه جمعه و جماعات و اساتید حوزه های علمیه که با محوریت جهاد کبیر صبح امروز در مجتمع شهید عالی زاهدان برگزار شد اظهار داشت: جهاد کبیر یکی از مسایلی است که دنیای اسلام باید به آن توجه داشته باشد زمانیکه این ندا به پیامبر داده شد پیامبر در مکه تشریف داشتند و یاران چندانی برای جهاد فیزیکی نداشتند اما خداوند به ایشان امر کردند که با آرمان و  رسالت و اندیشه ی درونی خود و با تمام وجود در مقابل کفار جهاد فکری و فرهنگی بکند و یارانش را به این سمت و سو حرکت دهد.
وی با اشاره به جهاد اکبر و جهاد اضعر افزود:  جهاد اکبر جهاد با نفس جهاد با شیطان دورن و شفافیت درون و تزکیه نفس است و انسان باید خود را از آلودگیها پاک کند و به خداوند نزدیک شود؛ در این راه هر چه ارتباط با خدا نزدیک تر و ارتباط قویتر شود آمادگی برای بندگی بهتر صورت خواهد گرفت.
وی بیان داشت: اگر کسی در جهاد اکبر نتواند به خود برسد قطعا شکست خورده خواهد بود این برای اهل دین ضروریست؛ جهاد اکبر در تمام مسایل خدایی بودن و راه صحیح رفتن و بر خلاف هواهای نفسانی عمل کردن است.
حجه الاسلام بامری  جهاد اکبر را برای هر فردی ضروری دانست و ادامه داد:  اگر اندیشه درون مان همراه با دین نباشد قطعا خسران خواهیم دید و نمی توانیم فردای قیامت روی سفید داشته باشیم.
وی اذعان داشت: عمل کسانی که امروز به اسم مسلمان و با هر گرایشی دست به اسلحه می شوند و به ناموس مسلمان تجاوز می کنند و کودک کشی می کنند در نتیجه ی  عدم ایستادگی در مقابل نفس اماره است؛ انها نتوانستند خود را اصلاح کنند و در مسیر شیطان قرار گرفتند.
وی با تاکید بر اینکه امروز نیاز انسان جهاد اکبر است به تبیین جهاد اصغر نیز پرداخت و گفت: جهاد اصغر همان جنگیدن در میدان نبرد و با کفار حقیقی برای احیای اسلام نه برای احیای هوای نفس و مسایل سیاسی است.
وی افزود: ما باید در جهاد کبیر از جهت سیاسی، فرهنگی، هنری و از جهات مختلف بر اساس دستورات اسلام قدم براریم و از بیگانه اطاعت نکنیم قران امر می کند ما در مقابل کفار آنچنان باید قد علم کینم که آنها طمع پیروی ما از خود را نداشته باشند بر خلاف آنچه که اکنون هست و بسیاری از افراد برده سر سخت کفار شدند و در پازل آنها  بازی می کنند تا دنیای اسلام را از بین ببرند.
وی ادامه داد: اگر در دنیای اسلام تابعیت و شناخت قران و سیره نبوی بود اکنون به این در به دری ها مبتلا نمی شدیم؛ دنیای اسلام گرفتار افرادیست که بر خلاف این آیه در حال پیروی سیاسی، فرهنگی هنری و هر مسیله دیگری از کفار  هستند.
مسئول سازمان بسیج طلاب با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری اذعان داشت: اطاعت نکردن از کفار همان چیزی است که خداوند متعال آنرا جهاد کبیر نامیدند.
وی جهاد کبیر را در مقابل دشمن ایستادن و آرمانهای و ارزشهای دین اسلام را حفظ کردن دانست و افزود: اگر ما طبق قران عمل کنیم تمام جنگهای دنیای اسلام  از بین خواهد رفت و همگرایی ای بوجود خواهد آمد که قدرت اسلام فوق قدرتها ی جهان خواهد شد.
وی تاکید کرد: قران می فرماید ما باید آنچنان وحدت و برداری در بین خود داشته باشیم تا دشمن نتواند طمع کند و نباید کاری کرد که بر ذائقه ی دشمن شیرین آید و این مصادق جهاد کبیر است.
وی ادامه داد: هم در صدر انقلاب امام خمینی(ره) و هم در حال حاضرحضرت آیت الله خامنه ای نیز در مسیر ارزشها قدم برداشتند و اگر امروز قدرتمند هستیم به پاس این ارزشهاست و اینکه جهاد کبیر انجام دادیم والا با سستی راه به جایی نخواهیم برد.
وی در پایان یادآور شد: جهاد کبیر یعنی در تریبونهای خود دشمن شناسی کنیم و  نادانی نکنیم. وظیفه ما امروز این است تا تمام حرکاتمان را بر اساس تقریب  و برادری و وحدت پایه گذاری کنیم و  مانع نفوذ دشمنان نظام و ترقی نظام بشویم.
علما جریانهای غیر واقعی جهاد را تبیین و نقش وحدت گرایانه را بین امت اسلامی ایفا کنند
مولوی عبد الستار حسین زهی امام جمعه حنفاء  شهرستان خاش در این همایش به تبیین نقش علما در جهاد کبیر پرداخت و  اظهار داشت: در عرصه جهاد اکبر و جهاد اصغر سخنان زیاد است و علما، مفسران،  محدثین و محققین در این دو عرصه آنچه را که در توانشان بوده پا گذاشتند.
وی افزود: اغلب مسلمانان دنیا حتی آنهایی که آشنایی کمی با دین داشتند آشنایی کامل و وافی  با این دو عنوان را دارند. در جهاد اکبر تهذیب نفس و مبارزه با هواهای نفسانی و در جهاد اصغر هر گونه مقابله و مبارزه  بیرونی با دشمنان و هرگونه مقابله و مبارزه اقتصادی، فرهنگی سیاسی و نظامی با منافقان و کافران خلاصه می شود.
وی افزود: این دو مقوله در فرهنگ دینی ما جا بازکردند و برداشتها از این دو عنوان توسط علما و فرهیختگان دینی ما به راه مستقیم بوده است.
وی بیان داشت: از عصر پیغمبر تا کنون  کسانی که بصیرت کافی در علوم قرانی داشته اند در باب جهاد اکبر و اصغر حقش را ادا نمودند و از این دو مفهوم برداشتهای درستی را به امت عرضه داشتند و در کنار آن نیز افرادی کج اندیش به دور از فهم صحیح و بصیرت واقعی در دین ظهور کردند و از اتفاقاتی که در جهان اسلام افتاد برداشتهای غلطی کردند که باعث ایجاد تفکر داعشی، افراط گرایی و تفرقه انگیزی بین امت اسلام و تنش بین مذاهب و احزاب و دسته های اسلامی شد و نفوذ دشمن در بین مذاهب و احزاب توانست خط و مشی جهاد اکبر و اصغر را تغییر بدهد و نوعی افراط گرایی را جایگزین آن بکند.
وی ادامه داد: نیاز مبرم برای علما و اندیشمندان عصر حاضر این بود که جریانهایی که از سمت دشمن در بین صفوف مسلمین ورود پیدا کردند تبیین کنند و نقش وحدت گرایانه را بین امت اسلام ایفا نمایند.
وی اضافه کرد: متاسفانه در عرصه های مختلفی که در دولتهای اسلامی دور و اطراف از جمله عراق، یمن و افغانستان و ... بود  نقش علما برای ایجاد وحدت بین احزاب اسلامی و دسته های مبارز مسلمان کمرنگ شد و دشمن توانست نفوذ بسزایی بین آنها انجام دهد.
مولوی حسین زهی جهاد کبیر را نیاز امت در این زمان دانست و با اشاره به آیات قران گفت: مومن آماده باشد که دشمن تا دندان مسلح کفر هیج نفوذی در بین آنها ایجاد نکند.
وی با اشاره به آیات قران افزود: جهاد کبیر عدم تسلیم در مقابل خواسته های نامشروع دشمن است اصطلاح جهاد کبیر در آیات متعدد قران بدون لفظ و با معنا ذکر شده است. راه ایمان و اسلام مسیری است پر از خار که تحمل این خارها و سختیهای راه رسیدن به نور است.
وی ادامه داد: در جهاد کبیر صف بندی ها و تشخیص اهداف نیاز به بصیرت و تخصص دارد و هر کس نمی توند در این عرصه پا نهد؛  نخبگان جامعه و علما و کسانی که اهل بصیرت هستند می توانند در این راه قدم بردارند.
وی دو شرط اساسی در تحقق جهاد کبیر را قصد و تقرب الی الله برشمرد و اذعان داشت: کسی که در این راه پا می گذارد هدفش رشد و شکوفایی مالی و منطقه ای نباشد بلکه رضایت خدا و حاکمیت دین خدا و ایجاد دوستی و پیروی از دین خدا باشد.
وی برهم زدن نقشه ی دشمن را شرط دوم تحقق جهاد کبیر دانست و افزود: دشمنان اسلام به سوی امت اسلامی دست دوستی داز می کنند اما هرکز تصیمشان تسلیم نیست بلکه هدف تحمیل کردن خواسته های خود برای تضعیف صفوف جهان اسلام بر جهان اسلام است.
وی ادامه داد: امت اسلام هر چه دست محبت دراز کند به دست دشمنان انها رحمی برای امت اسلام به دل راه نخواهند داد.
وی در پایان یاداور شد: مقاومت در برابر دشمنان دین اسلام شامل عرصه های مختلفی است که این عرصه ها توسط علما تبیین می شود و همچنین خنثی کردن تهاجم فرهنگی بر عهده علماست.
جهاد کبیر در بعد نامریی قرار دارد و نیازمند تلاش زیادی است
حجت الاسلام احمد راهداری امام جمعه موقت زاهدان در این همایش با اشاره به آیات قران اظهار داشت: جهاد کبیر در بعد نامریی است و باید در این راه تلاش زیادی شود.
وی در پایان بر  جنگ نفس تاکید کرد تا زمینه ساز حکومت اسلامی شویم و روحی زیبا و آرام داشته باشیم.
انتهای پیام
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۷۲۵۳


ارسال