يکشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۷ ,22 July 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۹
سفیر سابق ایران در افغانستان در گفتگو با عصرهامون
سکوت مدعیان حقوق بشر در خصوص نسل کشی مردم میرزااولنگ قابل پیش بینی بود/ ریشه این حوادث تروریستی به خارج افغانستان برمی گردد
 
سفیر سابق ایران در افغانستان سکوت مجامع بین المللی در خصوص نسل کشی شیعیان میرزااولنگ را ننگین دانست و گفت: ریشه این حوادث تروریستی را باید در خارج از افغانستان جستجو کرد.
به گزارش عصرهامون، عناصر تروریستی طالبان و داعش روز شنبه هفته گذشته در اقدامی هماهنگ به روستای میرزااولنگ در شهرستان صیاد ولایت سرپل یورش بردند و در اقدامی وحشیانه شروع به آتش‌زدن مساجد و تکیه‌خانه‌های روستا کردند، 50 تن از اهالی روستا از جمله کودکان و زنان را در دم سر بریدند یا تیرباران کردند و بیش از 150 خانواده را به گروگان گرفتند و یک تراژدی عظیم انسانی را رقم زدند.
در هر حال کشتار مظلومانه شیعیان در افغانستان پرده از حقیقتی دیگر نیز برداشت؛ این حقیقت که تمام گروهک‎های تروریستی در ماهیت وحشیانه‌شان هیچ تفاوتی با هم ندارند و همه در نهایت پیش‌برنده سیاست‎های دولت‎های متخاصم درمنطقه هستند،حتی اگر لوله‌های تفنگ را به ظاهر به روی هم بگیرند در برابر مظلومان متحد می‌شوند.
بسیاری از تحلیل‌گران بر این عقیده‌اند که موج جدید ناآرامی‌ها در افغانستان و جولان‌دادن طالبان و داعش توجیه‌کننده افزایش نیروهای نظامی کشورهای بیگانه و نفوذ هر چه بیشتر آنها در افغانستان به بهانه ناتوانی دولت در برقراری امنیت و مبارزه با تروریسم  است .
در همین خصوص فداحسین مالکی سفیر سابق ایران در افغانستان در گفتگویی با خبرنگار عصرهامون سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل کشی مردم در میرزااولنگ را ننگین توصیف کرد و گفت: اگر غربی ها این حادثه را محکوم می کردند جای تعجب بود، زیرا محکوم کردن این حادثه و همدردی با مردم بی دفاع افغانستان به معنای تایید سیاست و استراتژی های غلط آمریکا و غربی ها در افغانستان است.
وی ادامه داد: امروز شاهد شکست سیاست های 15 ساله آمریکا و هم قطارانش در افغانستان هستیم، امروز هرگونه اظهار نظر غربی ها در خصوص میرزااولنگ باعث رسوایی بیشتر آنها در مجامع بین المللی می شود.
سفیر سابق ایران در افغانستان با تاکید بر اینکه حضور آمریکایی در افغانستان این کشور بیش از گذشته ناامن کرده است ادامه داد: علاوه بر اینکه نیروهای آمریکا و ناتو نتوانسته اند در برابر طالبان توفیقی بدست آورند امروز نیز شاهد حضور داعش در منطقه هستیم و این مشکلات مردم این کشور را دوچندان می کند و نقش تفرقه انگیز غربی های را بیش از پیش در اتفاقات افغانستان عیان می کند.
وی با بیان اینکه طی سال‎های گذشته عناصر تروریستی حمله‌های زیادی برای اشغال منطقه راهبردی میرزااولنگ انجام داده‎ اما هر بار شکست خورده بودند، بیان کرد: منطقه شمال افغانستان منطقه ای فارسی زبان و جز مناطق امن افغانستان در دو دهه اخیر بوده است و از این بابت آنهایی که همواره به دنبال ناامنی افغانستان بوده اند به دنبال این هستند که این منطقه را نیز دچار بحران کنند.
وی ادامه داد: نیروهای ناتو و برخی از سرویس های اطلاعاتی کشورهای همسایه همواره به دنبال ناامن سازی این منطقه استراتژیک بوده اند تا از این طریق بتوانند شکاف قومی و مذهبی در این منطقه ایجاد کنند.
وی با اشاره به واکنش منفعلانه نیروهای نظامی افغانستان در اعزام نیرو به این منطقه گفت: کوتاهی دولت و نیروهای نظامی افغانستان در این حادثه هولناک در منطقه میرزااولنگ بر کسی پوشیده نیست، اما اینکه تعمدی از سوی دولت مرکزی افغانستان در این حادثه باشد چندان پذیرفتنی نیست زیرا در دولت این کشور، فارسی زبانان بسیار با نفوذی حضور دارند که در قبال حوادث این کشور بسیار هوشیار عمل می کنند.
مالکی همچنین افزود: این توطئه ها ریشه در خارج از افغانستان دارد، در یک جمله می توان گفت که آمریکا و ناتو اراده ای برای برقراری ثبات در افغانستان ندارند.
سفیر سابق افغانستان همچنین در پایان گفت: البته توجیه نیروهای نظامی افغانستان برای حضور دیرهنگام در این منطقه به دلیل کوهستانی بودن نیز پذیرفتنی نیست و به نظر می رسد سناریوی طراحی شده در پشت پرده این جنایت هولناک قرار داد زیرا امنیت این منطقه استراتژیک برای دشمنان افغانستان خوشایند نیست.
 
انتهای پیام//
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۷۳۵۱


ارسال