شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ ,26 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۱۷
پیام امام خمینی(ره) به ملت ایران در اولین انتخابات ریاست جمهوری
 
در این نوشتار به بازخوانی فرمایشات امام خمینی (ره) در اولین انتخابات ریاست جمهوری می پردازیم.
بسم الله الرحمن الرحیم
در این موقع که به خواست خداوند متعال یکی دیگر از مراحل استقرار نظام جمهوری اسلامی در دست تحقق است و ملت مبارز بیدار ایران در صدد تعیین و انتخاب رییس جمهور می باشد، لازم است تذکراتی داده شود:

در این دوره انتخاب به من واگذار شده است و من به ملت می سپارم

بااینکه در این دوره به حسب قانون اساسی مصوب از ناحیه ملت، تصدیق صلاحیت  رییس جمهور و واجد بودن شرایط او به عهده اینجانب است، بواسطه بعضی مصالح و جهات لازم المراعات، از آن جمله وضع استثنایی که کشور دارد، لازم است در این امر مهم حیاتی تاخیر نشود؛ از طرفی شناسایی بیش از 120 نفر محتاج به زمان طولانی است؛ و تاخیر در این حال استثنایی به صلاح ملت و کشور نیست، به این جهت و جهات دیگر این جانب امر صلاحیت و انتخاب را به ملت واگذار نمودم که خود سرنوشت خود را تعیین کنند.
بعد از این احراز صلاحیت برعهده شورای نگهبان است
در دوره های آینده که انشاءالله استقرار کامل حاصل شد، به حسب قانون اساسی باید این امر به وسیله شورای نگهبان عمل، و آنان هستند که باید تشخیص صلاحیت رییس جمهور را به حسب موازین قانونی بدهند.
ملت سستی نکند
این جانب از ملت شریف ایران تقاضا می کنم که در این امر مهم و حیاتی ، سستی و بی تفاوتی از خود نشان ندهند؛ و انتظار دارم همان طوری که با شور و شعف به پای صندوق های رای برای تصویب جمهوری اسلامی رفتند، در این امر نیز با جدیت و علاقه به اسلام شرکت کنند؛ که خداوند متعال با آنان است و پیروزی نصیب ملت شریف مسلمان است.
مراعات قانون را بکنید تا توطئه دشمنان خنثی شود
ملت شریف با کمال هوشیاری و توجه به توطئه ها و بند و بست ها که در دست اجراست، و می خواهند نگذارند ملت در این مرحله مهم پیروز شود و در صدد ایجاد انحراف هستند، مراعات شرایطی را که در قانون اساسی ذکر شده است با کمال دقت بنمایند.
تخریب ممنوع
از آقایان کاندیداها و دوستان آنان انتظار دارم که اخلاق اسلامی انسانی را در تبلیغ برای کاندیدای خود مراعات و از هرگونه انتقاد ازطرف مقابل که موجب اختلاف و هتک حرمت باشد خودداری نمایند، که برای پیشبرد مقصود ولو اسلامی باشد، ارتکاب خلاف اخلاق و فرهنگ ، مطرود و از انگیزه های غیر اسلامی است.
من فقط یک رای دارم  کسی را نه تایید می کنم و نه تکذیب
این جانب بنا ندارم از کسی تایید نمایم، چنانکه بنا ندارم کسی را رد کنم و از تمام احزاب و گروهها و افراد می خواهم از نسبت دادن کاندیدای خود به من که از آن استفاده تایید و یا تعیین و یا رد شود خودداری کنند.
14دی ماه 1358
روح الله الموسوی الخمینی

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۷۴
مرجع : صحیفه جلد12 ص11


ارسال