جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ,22 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
آیت الله کفعمی اولین امام جمعه زاهدان که در روزهای سخت حکومت پهلوی ضمن حفظ وحدت و میانه‌روی دست از مبارزات سیاسی با رژیم پهلوی بر نداشت، این عالم گرانقدر که محرومیت این استان را لمس می کرد از هیچ کوششی برای کاهش آلام مردم دست برنداشت.
به گزارش عصرهامون، آیت الله شیخ محمد کفعمی  از مبارزین برجسته انقلابی که از سالهای قبل از پیروزی انقلاب با نهضت امام خمینی (ره) همراه شده بود توانست نام خود را به عنوان یکی از برجسته ترین و از سوی دیگر تاثیرگذارترین همراهان امام در دفتر انقلاب به ثبت برساند.
مرحوم آیت الله شیخ محمدکفعمی خراسانی در سال 1320 در مشهد متولد شد، وی نخستین امام جمعه و جماعت مسجدجامع شهر زاهدان كه در سال 1312 پس از كسب درجه علمی اجتهاد از نجف اشرف نزد اساتیدی هم چون مرحوم آیت الله العظمی سیّدابوالحسن اصفهانی، هجرت به محروم ترین استان کشور -سیستان و بلوچستان- را برگزید و پس از 6سال اقامت در زابل به دعوت اولین اهالی زاهدان به آن جا مهاجرت و به ترویج وحدت و تربیت طلاب علوم دینی پرداخت.

مردم داری و توفیق در تألیف قلوب مسلمین شیعه و سنی چهره ای درخشان از ایشان در زمره سلسلۀ جلیلۀ روحانیت برجای گذاشت و حسن خلق و سیرۀ دعوت عملی به حق و انصاف، افراد زیادی از مردم كوچه و بازار تا فضلا و دانش پژوهان را به خود جذب و شیفته نمود.
قوام بخشیدن به دین و مکتب اهل بیت علیهم السلام در شرق کشور، بناگذاری حوزۀ علمیه و تربیت شاگردان فراوان، تحکیم وحدت اقوام و مذاهب استان، بنیان گذاری وقف ده ها مسجد و بنای خیر در استان، مبارزات پنهان و آشکار با رژیم ستم شاهی، ساماندهی تجمعات مردمی و حمایت از مبارزان تبعیدی به ویژه مقام معظم رهبری، رسیدگی به ایتام و نیازمندان و تکریم و خدمات گسترده به روحانیت و سادات منطقه و خدمات متعدد دینی، فرهنگی و اجتماعی او در حضور 50ساله اش در استان به وی جایگاه پدر معنوی مردم استان اعم از شیعه و سنی را عطا کرده و بیتش را به خانه امید معنون کرد.
این عالم گرانقدر ارتباط نزدیکی با علمای اهل سنت زاهدان برقرار کرد به طوری که ارتباط نزدیک وی با مولوی عبدالعزیز امام جمعه اهل سنت زاهدان زبانزد همه بود و بسیاری کفعمی را سنبل وحدت می دانستند.
در کنار تلاش های وحدت آفرین شیخ محمد نمی توان تلاش های بی شائبه این عالم خدوم در خدمت رسانی به محرومین را نادیده گرفت.
مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی در خصوص شخصیت آیت‌الله کفعمی اظهار داشت: آن مرحوم ساده زیست و نسبت به مردم دلسوز بود.
وی از مرحوم آیت الله کفعمی به عنوان عالم برجسته مردمی یاد کرد و افزود: ایشان در کنار مردم بود و نقش بزرگی در اتحاد و برادری در منطقه داشت.
مدیر مدرسه علوم دینی دارالعلوم زاهدان ادامه داد: مرحوم آیت‌الله کفعمی سال‌ها در این شهر زحمت کشید و مردم زاهدان از ایشان کسب فیض کردند.
وی یادآور شد: از همان دوران کودکی که برای تحصیل در یکی از مساجد به زاهدان آمدم، شاهد بودم که ایشان در شهر می‌درخشد و مردم زاهدان سعادت خوبی داشتند که در خدمت چنین چهره شاخص و عالم بزرگواری بودند.
مولوی عبدالحمید به روابط دوستانه و روحیه برادری بین مرحوم آیت‌الله کفعمی و مرحوم مولوی عبدالعزیز اشاره کرد و بیان داشت: این دو بزرگوار در کنار هم، پیوند عجیبی از دوستی بین شیعه و سنی را ایجاد کردند.
امام جمعه مسجد مکی زاهدان گفت: اهل سنت زاهدان به آیت‌الله کفعمی اعتقاد داشتند و اگر نزاعی پیش می‌آمد علاقه داشتند که برای حل نزاع خدمت ایشان برسند.
وی ادامه داد: ایشان مدتی پس از پیروزی انقلاب از دنیا رفت، اما خاطرات خوبی در میان مردم گذاشتند که از بهترین خاطرات ایشان، نور و هدایت، تفاهم و برادری بود که به یادگار گذاشتند.
مولوی عبدالحمید با اشاره به روش مرحوم کفعمی و مرحوم عبدالعزیز در ایجاد وحدت و برادری بین مردم تاکید کرد: در شرایط کنونی مسلمان‌ها بیش از همه نیازمند اخوت و همدلی هستند، مسلمان‌ها در اوضاع کنونی باید کنار هم بنشینند و خودشان مسائل  را حل کنند تا بیگانگان مجال فرصت‌طلبی نداشته باشند.
 
انتهای پیام//
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۸۱۸۷


ارسال