جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ,22 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۸
مرگ دست جمعی میگوها در چابهار/ شایعه شیوع بیماری لکه سفید صحت ندارد
 
همزمان با انتشار تصاویری از مرگ دست جمعی میگوها در چابهار شایعاتی مبنی بر انتشار بیماری لکه سفید در مزارع میگو منتشر شد که در پی آن مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان این اخبار را تکذیب کرد.
به گزارش عصرهامون، سیستان و بلوچستان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان میگو در کشور است و با اقدامات مناسب اداره کل شیلات و همچنین دامپزشکی سیستان و بلوچستان مرگ و میر میگوها بر اثر بیماری لکه سفید در سه سال اخیر به شدت کاهش یافته است.
اخیرا برخی از شبکه های اجتماعی با انتشار تصاویری از مرگ دست جمعی میگوها در چابهار از شیوع بیماری لکه سفید خبر داده اند که هدایت الله میرمرادزهی رئیس شیلات سیستان و بلوچستان ضمن تکذیب این خبر به عصرهامون گفت: مرگ دست جمعی میگوها در مزارع پرورش میگو بر اثر بیماری لکه سفید صحت ندارد و تلف شدن آنها به دلیل کمبود اکسیژن بوده است.
این مسئول، مرجع اعلام بیماری لکه سفید را دامپزشکی سیستان و بلوچستان دانست و ادامه داد: اداره کل دامپزشکی استان نیز وجود بیماری لکه سفید را تکذیب کرده است، البته با افرادی که این شایعه را منتشر کرده اند از طریق مراجع قانونی برخورد خواهد شد.
میرمرادزهی میزان تولید میگوی امسال استان را 1020 تن عنوان کرد و افزود: با توجه به تولید 570 تنی میگو در سال گذشته تولید میگو در سال 96 رشدی نزدیک به دو برابر داشته است.

رئیس شیلات استان در ادامه گفت: بسیاری از میگوی تولیدی سیستان و بلوچستان به کشورهای مختلف دنیا صادر می شوند که از این حیث نیز در جایگاه مناسبی قرار داریم.
در تماسی که  خبرنگار اجتماعی عصرهامون با مهدی حسینی مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان داشت، وی با بیان اینکه در 3 سال اخیر هیچ مزرعه پرورش میگویی در استان تعطیل نشده است، گفت: به دلیل نظارت هایی که روی این بیماری در استان بوده سال 94 و 95 و همچنین 96 هیچ بیماری از لکه سفید در استان مشاهده نشده است.
وی ادامه داد: در هماهنگی هایی که با اداره شیلات، دامپزشکی و پرورش دهندگان انجام شده ذخیره سازی در استخرهای پرورش تا 31 اردیبهشت صورت گرفته است.

حسینی اضافه کرد: اگر زمان انتقال لارو از پست لارو به مزارع دیر انجام شود سرمای هوا که یک استرس برای میگو ها می باشد باعث بروز علایم بیماری می شود که خوشبختانه به دلیل رعایت ضوابط بهداشتی توسط پرورش دهندگان در 2 سال اخیر علی رغم ردیابی ویروس اما موردی از بیماری لکه سفید مشاهده نشده است.
وی در ادامه گفت: هیچ گونه اثری از بیماری لکه سفید در مزارع پرورش میگو مشاهده نشده است و مرگ این میگو در چابهار نیز کمبود اکسیژن بوده است.
مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان در پایان گفت: در 3 سال اخیر به دلیل نظارت بر این بیماری هیچ موردی در استان مشاهده نشده است.
 
انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۸۱۹۷


ارسال