چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ,12 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۱
در ادامه روز های خاکستری درختان خرما در سیستان و بلوچستان؛
آتش به جان نخیلات جنوب شرق افتاد/ هشتمین آتش سوزی، آمار نخل های خاکستر را بیش از 2 هزار اصله رساند
 
در ماه های اخیر شهرستان های جالق و گشت شاهد آتش سوزی های گسترده ای بودند که هزاران نخل جنوب استان در سایه بی توجهی در آتش سوخت.
به گزارش خبرنگار حوادث عصرهامون، افزایش دمای هوا، عدم هرس درختان ، کمبود ایستگاه آتش نشانی و حضور معتادین همواره از جمله علت های آتش سوزی نخیلات خرما در ماه های اخیر در جنوب استان بودند.
اما این روز ها که آمار آتش سوزی ها افزایش یافته است شاهمیری بخشدار جالق شهرستان سراوان به شستون گفته است که حجم زیاد آتش سوزی ها در بخش جالق مشکوک است و ما در حال بررسی این معضل هستیم.
وی در ادامه از نخل داران خواسته بود که: از نخلستان های خود سرکشی کنند و اداره کشاورزی در هرس نخیلات امکانات لازم را در اختیار کشاورزان قرار دهد.
علی ای حال روز گذشته برای چندمین بار پیاپی طی دو ماهه اخیر بخش مهمی از نخلستان های سیستان و بلوچستان در آتش سوخت که بازهم نبود امکانات به این بحران در استان دامن زد.
البته این قصه امروز و دیروز استان سیستان وبلوچستان نیست، این قصه چند ساله ای است که آتش سوزی از یک طرف و بی تدبیری و بی توجهی به ارتقای امکانات استان از طرف دیگر دامن گیر استان شده است.
آنچه مسلم است قصه دراز آتش سوزی نخل های سیستان و بلوچستان چند سالی است در فصل تابستان نخلستان های استان را به کام مرگ می فرستد، به طوری که اگر این روند همچنان ادامه پیدا کند سیستان و بلوچستان علاوه بر خشکسالی به زودی شاهد از دست دادن مهمترین محصول خود یعنی درختان خرما خواهد بود.
عدم هرس نخیلات ۶۲۰ اصله درخت خرما را به کام مرگ کشاند
روز گذشته به علت عدم هرس نخیلات و خاموش نکردن آتش 620 اصله درخت خرمای بارور و پاجوش در شهر گشت و بخش جالق شهرستان سراوان طعمه حریق شد.
شاهمیری بخش دار جالق شهرستان سراوان در گفت و گو با شستون از طعمه حرق شدن 350 اصله درخت خرمای بارور و پاجوش در روستای ناهوک خبر داد و تصریح کرد: این آتش سوزی ساعت 4 بعدازظهر روز گذشته رخ داده است. 
بخش دار بخش جالق شهرستان سراوان در ادامه از طعمه حریق شدن 200 اصله درخت خرما در جالق خبر داد و خاطر نشان کرد: این آتش سوزی ساعت 4 و 30 دقیقه صبح امروز رخ داده است که علت عمده آن عدم ارس نخیلات و معتادان هستند.
 
بی توجهی گردشگران 70 اصله درخت را خاکستر کرد
سعید شیرخانی سرپرست شهرداری شهر گشت در این خصوص با بیان اینکه شب گذشته 70 اصله درخت خرما در شهر گشت طعمه حریق شده است، گفت: مسافران و گردشگران حتما آتش را خاموش کنند.
وی عدم هرس نخیلات و خاموش کردن آتش را علت عمده این آتش سوزی دانست و خاطر نشان کرد: توصیه می کنیم که کشاورزان نخلستان های خود را به موقع هرس کنند تا از آتش سوزی ها جلوگیری شود.
 
720 اصل درخت خرما در بخش جالق در آتش سوختند
 در آتش سوزی شب گذشته دهستان کله گان بخش جالق ۲۲۰ نخل بارور و ۵۰۰ نخل پاجوش در آتش سوختند.
عبدالحکیم شهمیری بخشدار بخش جالق شهرستان سراوان در گفت و گو با شستون با بیان اینکه در بیست روز گذشته چهارمین آتش سوزی است که در نخلستان های این بخش رخ می دهد، اظهار داشت: نخلستان دهستان کله گان این بخش از ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه نیمه شب گذشته دچار حریق شد و تا پنج صبح ادامه داشت که در این حادثه ۲۲۰ نخل بارور ‌ و  حدود ۵۰۰ نخل پاجوش طعمه حریق شدند.
 
خسارت چند میلیاردی به نخلستان های جنوب سیستان وبلوچستان
وی با بیان اینکه دهستان کله گان بالغ بر ۸ هزار نفر جمعیت دارد، ادامه داد:  با توجه به گستردگی مزارع و نخلستان های کله گان، این دهستان فاقد ماشین آتش نشانی است که می طلبد متولیان امر به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.
وی افزود: به طور میانگین در هر آتش سوزی ۲۰۰ نخل بارور در آتش از بین رفته است و اگر قیمت هر نخل را ۲ میلیون تومان در نظر بگیریم در چهار آتش سوزی رخ داده قریب به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد شده است.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۸۷۳۴


ارسال