دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ,10 December 2018
1
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۶
یکسال از زمان وعده داده شده هم گذشت؛
انبار غله ایران چشم انتظار تحقق شعارهای انتخاباتی دولت دوازدهم
 
امروزه انبار غله ایران چشم انتظار تحقق وعده ای است که رئیس جمهور ایران اتمام آن را در سال گذشته وعده داده بود.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از  ندای هیرمند؛ طرح 46 هزار هکتار در سیستان، که جهت آبیاری مزارع کشاورزی استارت خورد؛ یکی از طرح های بزرگ و قابل ملاحضه در این منطقه است که می تواند در روند کشاورزی مردم سیستان که سالهاست از وجود خشکسالی رنج می برند مفید واقع شود.
در این بین با به تاخیر افتادن مدت زمان اجرایی شدن این طرح، بسیاری از کشاورزان بر این باورند که این طرح توسط دولت، به کندی پیش می رود، و توجه کمتری به آن می شود، در حالی که قرار بود در سال 95 یک سوم طرح را تحویل کشاورزان بدهند.
دولت به کشاورزان سیستانی وعده داده بود که تا سال 1395 تعداد ده هزار هکتار از این طرح را به کشاورزان سیستانی تحویل می دهد؛ روند لاکپشتی و کند لوله گذاری به طوری پیش می رود که اکنون پیشبینی می شو.د تا سال 1398 نیز سیستانی ها ده هزار هکتار از این طرح را نبینند.
با این حال کشاورزی و دامداری در سیستان تنها مشاغلی هستند که با شروع خشکسالی همچنان زنده مانده اند؛ گرچه نسبت به گذشته انبار غله ایران کمتر گندم تولید می کند اما ، اما مردمان دیار خطه آفتاب همچنان با حفاری چاه و یا هدایت سیلاب ها در فصول مختلفی از سال گندم و جالیز می کارند.
 امروزه انبار غله ایران چشم انتظار تحقق وعده ای است که رئیس جمهور ایران اتمام آن را در سال گذشته وعده داده بود.
حجت الاسلام گزمه امام جمعه شهرستان هیرمند نیز در این خصوص گفت: طرح  46هزار هکتار در سیستان قرار بود  ده هزار هکتار آن در سال 95 به بهره برداری برسد اما اکنون می گویند تا سال 97 تحویل داده می شود البته امیدوار هستیم تا در این سال تحویل بدهند زیرا روند کار کند و لاکپشتی پیش می رود.
وی افزود: با اینکه پول هنگفتی در این طرح خرج می شود اما مشخص نیست چرا مجریان طرح، روند آن را را کند و با تاخیر روبه رو ساخته اند.
یکی از کارگران این طرح با اعلام نارضایتی از مجریان غیر بومی طرح 46 هزار هکتار گفت: دوازده ساعت مفید کارگران در طرح 46 هزار هکتاری در طول شبانه روز کار می کنند، اما هیچگونه اضافه کاری برای آنان پرداخت نمی شود؛ ضمن اینکه مهندسین ناظر که از دیگر شهرستان ها وارد سیستان شده اند برخورد نا مناسبی با کارگران سیستانی دارند.
وی ادامه داد: کارگران این طرح حتی روزهای جمعه نیز مشغول کارند و ترس از اخراج شدن روزهای تعطیلی را از آنها سلب کرده است، مهندسین ناظر که گویا خونشان از کارگران رنگین تر است حقوق خود را در روز معینی دریافت می کنند اما کارگران که تمام زندگی آنها به این حقوق بستگی دارد نمی دانند که کی باید در انتظار واریز حقوق باشند.
وی همچنین گفت: ناظرین طرح که غیر بومی هستند می دانند که جوان بیکار در منطقه سیستان زیاد است، به همین دلیل حق اعتراض را از کارگران گرفته اند، اگر در این بین کسی اعتراض کند فوراً اخراج، و فرد دیگری جایگزین او خواهد شد، کارگران این طرح امنیت شغلی ندارند.
این کارگر طرح 46 هزار هکتاری خاطرنشان کرد: اگر بخواهند حقوق معوقه را واریز کنند تنها یک ماه آن را به حساب کارگر می ریزند؛ در صورتی که کارگران چهار ماه از آنها طلبکارند و معلوم نیست سه ماه دیگر را کی و چه موقه پرداخت کنند.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۸۷۶۰


ارسال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۰۷/۱۰ ۱۲:۵۱
ازی دولت امیدی نیه که بر مردم سیستو کاره انجام بدیه بیخود دل خه خوش نکنه دست بزانوی خودخه بگیره یا علی بگنو بدرگاه خدا دعا کنه که مشکلات مردم سیستونه رفع کنه انشا ا...