شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ ,22 September 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۲
گزارش عصرهامون از فاجعه بیکاری در ایران؛
رشد غول بیکاری در کشور/ سهم سیستان و بلوچستان، نرخ 80 درصدی خانه نشین ها
 
در روز های اخیر مسئولان کشوری از فاجعه بیکاری در کشور پرده برداشتند که شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس ،سیستان و بلوچستان را رکوردار بالاترین نرخ بیکاری در کشور عنوان کرد.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، در حالی اخبار ضد و نقیضی از نرخ بیکاری در استان در حال انتشار است که برخی مسئولان کشوری از افزایش نرخ بیکاری در کشور پرده برداشتند.
 
در روز های اخیر مدیرکل توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه گفت: ۳۶۰هزار بیکار به کشور اضافه شد.
وی با بیان اینکه حدود 20 درصد جوانان کشور بیکارند، گفت: نرخ بیکاری 11.7 درصد معادل سه میلیون و 100 هزار نفر است.
آذر رئیس مرکز آمار ایران نیز سال گذشته نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را ۱۸.۵درصد اعلام کرد و گفت: حدود یک‌میلیون نفر از تحصیل‌کرده‌های فوق‌دیپلم به بالا بیکارند.
 
وی گفته بود که حدود 882 هزار نفر به جمعیت فعالان اقتصادی ما اضافه شده است که از این تعداد 688 هزار نفر شاغل شدند و 214 هزار نفر هم به افراد بیکار اضافه شدند به همین علت نرخ بیکاری 10.6درصدی سال 1393 به 11 درصد در سال 1394 رسیده است.
 
رئیس مرکز آمار ایران ادامه داد: نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله 26.1 درصد و جوانان 15 تا 29 ساله 23.3 درصد است.
چندی پیش نیز قاليباف در جمع دانشجويان دانشگاه شهيد بهشتي عنوان کرده بود که امروز قریب 50 درصد از فارغ التحصیلان ما بیکار هستند و عده اي كه شغلي دارند متناسب با رشته تحصيليشان نيست. اين گونه مسائل كشور با شعار حل نمي شود.
 
سال گذشته میرشکاری معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: نرخ رشد بیکاری این استان نه بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده بلکه با توجه به شرایط موجود حدود ۴۰ درصد است.
 
حسینی نماینده سابق مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی نیز نرخ بیکاری در منطقه سیستان را در سال گذشته بین ۴۲ تا ۴۶ درصد عنوان کرده بود که عملا این میزان بیش از ۸۰ درصد است.
 
چندی پیش ایرنا نوشت: تعداد شاغلان در سیستان و بلوچستان 493هزار و 195 نفر و تعداد جویندگان کار 56هزار و 717 نفر است.
 
در ادامه در تماسی که خبرنگار اجتماعی عصرهامون با محمد باسط درازهی نماینده مردم سراوان و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس شورای اسلامی داشت، وی با بیان اینکه اطلاعات ضد و نقیضی وجود دارد که در برر سی های بنده استان ما جز اولین استان های بیکار در کشور است، اظهار داشت: نرخ بیکاری در شهرستان سراوان بالای 60 درصد است که وضعیت نامناسبی در این خصوص وجود دارد.
 
وی با بیان اینکه دولت در زمینه اشتغالزایی توفیقی کسب نکرده است، افزود: دولت علی رغم اهم برنامه هایی که داشته نتوانسته به گزارش خوبی در این بخش برسد لذا به تلاش بهتر و بیشتری نیاز دارد.
 
درازهی خاطر نشان کرد: در گزارشی که نوبخت از اشتغالزایی اعلام کرد رشد اشتغالزایی را یک درصد عنوان کرد که این یک درصد هم سهم استان های برخوردار بوده است لذا در بحث اشتغالزایی دولت به تلاش و مجاهدت بهتر و بیشتری نیاز دارد تا بتواند مشکل بیکاری را تا حدی رفع کند.
 
نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در حال حاضر مجمع نمایندگان استان پیگیر رفع مشکل بیکاری هستند که به دنبال آغاز به کار سواحل مکران و معادن استان هستیم که ان شالله به نتیجه برسد.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۸۹۳۹


ارسال