پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ,15 November 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۸
در گفتگو با عصرهامون به مناسبت روز "عصای سفید" مطرح شد:
وجود 1600 روشندل در سیستان و بلوچستان/ حق استخدامی نابینایان تاکنون محقق نشده
 
معاون توانبخشی بهزیستی سیستان و بلوچستان گفت: 3 درصد حق استخدامی نابینایان تا کنون محقق نشده است در حالیکه در حال حاضر تعدادی دانشجوی نابینا و کم بینا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند.
امین الله هاشمزهی معاون توانبخشی سازمان بهزیستی استان سیستان و بلوچستان در گفتگو با عصرهامون ضمن اشاره به حمایت های سازمان بهزیستی و کمیته مناسب سازی محیط ویژه معلولین در شهرداری افزود: همکاران ما در انجمن نابینایان به صورت پویا، پیگیر خدمت رسانی به معلولین استان به خصوص نابینایان و کم بینایان در سطح استان سیستان و بلوچستان هستند.

وی بهسازی معابر ویژه معلولین، ایجاد دسترسی به اماکن برای آن ها، تأمین وسایل از قبیل ویس رکوردر و ساعت گویا را از جمله حمایت ها و اقدامات کمیته مناسب سازی شهرداری و سازمان بهزیستی عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: ضمن تأمین این ملزومات و انجام اقدامات حمایتی از معلولین نابینا، آن دسته از این افراد که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه ها را دارند به صورت رایگان با حمایت سازمان بهزیستی مشغول به تحصیل هستند که این مهم نیاز به حمایت از سوی مسئولان دارد چون یک دست صدا ندارد.

معاون توانبخشی استان تعداد معلولان تحت پوشش بهزیستی در حوزه نابینایان و کم بینایان را یکهزار 600 نفر برشمرد و تصریح کرد: از این تعداد حدود 60 درصد را مردان و 40 درصد را زنان تشکیل می دهند و تمامی افراد کم بینا و نابینا در گروه نابینایان جمع بندی می شوند.

هاشمزهی همچنین با اشاره به ظرفیت 3 درصدی حق استخدام برای روشندلان اذعان داشت: در حالیکه در حال حاضر تعدادی دانشجوی نابینا و کم بینا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند و توان خود را نشان داده اند، غیر از تعداد اندکی که در برخی ادارات جذب شده اند هنوز 3 درصد حق استخدامی این عزیزان محقق نشده که توجه بیشتری از مسئولان را طلب می کند. 

وی در خصوص تأمین مسکن معلولین نیز اظهار کرد: آن چه که برای تأمین مسکن خانوارهای 2 معلول به بالا در نظر گرفته شده در حال اجراست اما برای خانواده های تک معلول مسکن اجتماعی مدنظر است که در حال برنامه ریزی در این خصوص هستیم./
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۸۹۸۵


ارسال