سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ,18 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۵
گزارشی از وضعیت محیط زیست در جنوب شرق کشور؛
خطر در کمین سلامت شهروندان/ طلای کثیف بلای جان سیستانی ها شد
 
در حالی در کشورهای توسعه یافته با کمک فناوری های نوین زباله ها به ثروتی بالقوه مبدل شده تا جایی که از آن تحت عنوان طلای کثیف یاد می شود، اما این ظرفیت در کشور ما نه تنها هرز می رود بلکه بلای جان طبیعت هم شده است.
به گزارش عصرهامون، شیوه‌های نامناسب دفع زباله در شمال سیستان و بلوچستان همواره محل انتقاد فعالان محیط‌زیست و مردم بوده است تا در برخی مواقع شاهد کوهی از زباله‌ها باشیم که علاوه بر آلوده کردن آب‌وخاک، سلامت مردم را نیز به مخاطره انداخته است.
چالش محل دفع زباله‌های شهرهای سیستان و بلوچستان، بحران زباله‌ها در روستاها و مناطق گردشگری استان و ... هرکدام پرده‌ای از رنجی است که طلای کثیف به جان محیط‌زیست این دیار انداخته است.
 
خطر در کمین سلامت شهروندان
در همین خصوص فرامرز نهاری مدیریت پسماند شهرداری های منطقه سیستان به عصرهامون گفت: بالغ بر 350 تن زباله به صورت روزانه تولید می شود.
وی به آنالیز زباله های تولیدی این منطقه اشاره کرد و گفت: 67 درصد زباله این منطقه زباله تر است که قابلیت تبدیل کمپوست دارد.
وی ادامه داد: هیچ کارخانه تولید کمپوستی در منطقه شمال سیستان وجود ندارد و این زباله ها نیز بدون پیامد نیست.
مدیریت پسماند شهرداری های شمال استان ادامه داد: به دنبال ایجاد واحد تولید کمپوست در منطقه هستیم و امیدواریم در آینده نزدیک این مورد محقق شود.
 
 
 
 
 
اگر اعتراضی در خصوص مکان دفن زباله باشد پیگیری می‌کنیم
مدیرمحیط‌زیست زابل نیز در گفتگو با عصرهامون بابیان اینکه با متولیان تخریب محیط‌زیست برخورد قضایی می‌شود، بیان کرد: با پیگیری‌های محیط‌ زیست ، مکان دفن زباله هر چند مدت پاکسازی می‌شود.
الهام آبتین در خصوص دفن زباله نیز در منطقه سیستان گفت: اگر شهروندی نسبت به آلودگی این مکان اعتراض کند، محیط‌ زیست استان نیز پیگیر اعتراضات و حل مشکل موجود می‌شود.
وی ادامه داد: البته بارها در این خصوص به شهرداری های منطقه سیستان و تبعات حاصل از آن هشدار داده شده است که امیدواریم این موضوع در آینده ای نزدیک برطرف شود.
مدیر محیط زیست با بیان اینکه هنوز شکایت های در خصوص مکان های مختلف دفن زباله وجود دارد ادامه داد: اما هنوز هیچ اتفاق خاصی برای پیگری موضوع دفن زباله ها و حتی ایستگاه انتقال زباله وجود ندارد.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۰۵۲


ارسال