دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ,15 October 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۴
گزارشی از شبهات تمدید کارت های مرزی در شمال سیستان و بلوچستان؛
مرز سیستان در انحصار افراد خاص/دست های پشت پرده در شرکت های مرزنشینان
 
این روزها تجارت قانونی در مرز سیستان در حالی به نام مردم تمام می شود که سود حاصل از مراودات مرزی در دولت تدبیر و امید تنها یک بار به حساب خانوار ها واریز شده است.
به گزارش سرویس عصرهامون به نقل از  ندای هیرمند؛ پس از بسته شدن مرز جنوب شرق کشور به وسیله دیوار بتنی، بسیاری از فعالیت های موجود در مرز از جمله، تجارت، فروش سوخت به افغان ها، و ... نیز به پایان رسید.
برخی از صاحب نظران بر این باورند که دیوار مرزی، امنیت را در منطقه سیستان افزایش داده است، امنیتی که پیش از دیوار مرزی نیز به دلیل خویشاوندی و همچنین رفت و آمد مردم دو طرف مرز وجود داشت.
پس از دیوار بزرگ مرزی، مسئولین در صدد احیای دوباره تجارت بین دو کشور به وسیله قانونی بودند، صدور کارت های الکترونیکی مرزی امیدی در دل مردم روشن ساخت تا بتوانند هر کدام از آنها تا سقف معینی کالا خرید و فروش کنند.
در این بین شرکت تجاری مرزنشینان که هیئت مدیره آن ابتدا از طریق مردم انتخاب می شود  و در آینده به صورت انحصاری خود اعضای بالادستی انتخاب می کردند نیز  صدور کارت ها و همچنین تمدید آنها را برعهده داشت.
فرماندار هیرمند در خردادماه سال 94 طی گفت و گویی با باشگاه خبرنگاران جوان، خبر از فعال شدن کارت های الکترونیکی مرزی داد و گفته بود که مشکل معیشتی مردم به زودی حل خواهد شد.
محمد علی پیری ایجاد و تسهیل مبادلات، تجارت و بازرگانی سالم و قانونمند از طریق مرز را از اهداف اصلی فرمانداری این شهرستان عنوان کرد و گفت: در این طرح یک فرد به نمایندگی از چند خانواده سیستانی امکان ورود کالا تا حد مشخصی را دارد که پس از فروش سود حاصل از آنها بین خانوارها تقسیم می شود.
وی خاطر نشان کرد: دو بازارچه مرزی رسمی و مهم میلک و گمشاد در حوزه این شهرستان قرار دارد که ظرفیتهای خوبی برای تجارت و بازرگانی ایجاد کرده اند.
در طول عمر دولت تدبیر و امید تنها یک بار سود حاصل از مراودات مرزی به حساب خانوار های سیستانی واریز شده است؛ در این بین مسئولین و افرادی که در مرز با کارت های خانواده های سیستانی تجارت می کنند، تصمیم گرفتند تا یک سبد کالا به ارزش  10 الی 20 هزار تومان نیز اهدا کنند.

اما این روزها خبرها حاکی از آن است که کارت های الکترونیکی مرزی از خانواده هایی که تقدیم مسئولین نکرده اند به بهانه تمدید کارت از اخذ شده است.
یکی از شهروندان حوزه شهرستان هیرمند به خبرنگار ندای هیرمند گفت: در اسفند ماه سال 1394 کارت های الکترونیکی مرزی را جهت تمدید شورای روستا جمع آوری کرد.
وی با بیان اینکه پست بانک ها تنها با دریافت دو هزار تومان کارت های مرزی را تمدید می کنند افزود: در این بین به بهانه رایگان بودن تمدید کارتها از طریق شرکت مرزنشینان جمع عظیمی از خانواده های سیستانی کارتهای الکترونیکی خود را اهدا کردند.
این شهروند ادامه داد: اکنون پس از گذشت یک سال و چند ماه از تحویل کارتهای مرزی هنوز شرکت مرزنشینان هیرمند کارت ها را به دست خانواده های سیستانی نرسانده است، در صورتی که شنیده می شود در یکی از شعبات این شرکت با کارت های مرزی خانواده های سیستانی تجارت می شود.
وی گفت: بارها به فرمانداری شهرستان هیرمند مراجعه کرده ایم، اما مسئولین این اداره می گویند باید به نزد شورای روستا بروید و ما پاسخگوی شهروندان عادی نیستیم.
در طول تاسیس شرکت مرزنشینان ، تنها دو بار سود حاصل از مراودات مرزی به مردم شهرستان هیرمند پرداخت شده است که یک بار آن در دولت تدبیر و امید قرار داشته است.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۱۶۸


ارسال