چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ ,24 October 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۵
گزارش تامل برانگیز از معضل بی آبی در شرق کشور؛
5 هزار روستایی در حسرت آب/ وقتی یارانه 45 هزار تومانی صرف خرید گالن آب می شود
 
آب واژه ای است که در عین سادگی تاثیر به سزایی در وضعیت و رفاه مردم هر منطقه دارد.
به گزارش عصرهامون به نقل از اوشیدا؛ نبود آب کافی و سالم سبب بروز انواع مشکلات به ویژه شیوع بیماری ها می شود بنابراین نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت.

علیرغم گذشت قریب به 40 سال از عمر با برکت انقلاب اسلامی و تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر رفع مشکلات مردم، اهالی دهستان سفیدآبه از نعمت آب محروم هستند.

دهستان سفید آبه با جمعیت حدود پنج هزار نفر در رنج بی آبی می سوزد به طوری که مردم آن آب آشامیدنی خود را با دبه هایی در دست خریداری و به منزل می آورند.

بخش زیادی از یارانه دریافتی صرف خرید آب می شود

یکی از اهالی دهستان سفیدآبه به خبرنگار اوشیدا؛ گفت: مشکل بی آبی سال هاست که با زندگی مردم این منطقه عجین شده اما متاسفانه کسی به فکر رفع این معضل نیست.

محمد افزود: بیشتر مردم منطقه دامدار هستند بنابراین آب نقش مهمی در زندگی آن ها بازی می کند به طوری که اگر حتی یک روز قادر به رفتن به مراکز فروش آب نباشند با مشکلات بیشتری نسبت به سایر افراد مواجه می شوند.

وی با بیان اینکه چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است، تصریح کرد: چگونه است که آب سیستان به زاهدان منتقل می شود اما سفید آبه به عنوان بخشی از سیستان از نعمت آب محروم است.

محمد تاکید کرد: شمار زیادی از مردم منطقه بیکار هستند و تنها از طریق یارانه امرار معاش می کنند اما با این حال سهم بالایی از پول یارانه را صرف خرید آب می کنند.

بی آبی همچنان گریبانگیر مردم دهستان سفیدابه 

یکی دیگر از اهالی سفیدآبه به خبرنگار اوشیدا گفت: سفید آبه دهستانی با جمعیتی پنج هزار نفره است که از 13 سال قبل تاکنون کمبود آب در آن به شدت احساس و امان مردم را بریده است.

عبدالباسط افزود: به دلیل نبود آب در این دهستان اهالی این منطقه زندگی سختی را می گذرانند به طوری که مجبوریم هر مشک آب را به قیمت ۲۰ هزار تومان برای مصرف خریداری کنیم اما با این حال هیچ کس به فکر اهالی این منطقه نیست.

وی ادامه داد: فقط تابستان آبی شور و تلخ که از قنات برای کشاورزی استفاده می شود به منبع آب وصل می کنند و در زمستان این آب بی کیفیت هم قطع می شود چرا که برای زمینهای کشاورزی استفاده می شود.

عبدالباسط تاکید کرد: خانواده‌های بسیاری هستند که اصلا توان خریداری آب را ندارند و با موتورسیکلت روزانه چند گالن از جای دیگر تهیه می کنند و با سختی فراوان به منزل می آورند.
وی تصریح کرد: مسیولان مربوطه وضعیت موجود سفیدآبه را بررسی کنند چرا که حتی یک لایه روبی ساده در آنجا انجام نمی شود هرچند بعضی وقتها هم که انجام می دهند چندین ماه به طول می انجامد که نشان از عدم نظارت کافی از سوی مسیولان دارد.

عبدالباسط اضافه کرد: مشک آبی که خریداری می کنیم فقط برای شتسشو به کار می رود نه برای خوردن، چون آب خوردن را که شیرین است به قیمت هر گالن هزار تومان تهیه می کنیم.

وی در پایان گفت: بسیاری از منازل لوله کشی هستند اما تاکنون آبی در لوله ها مشاهده نشده است.


انتهای پیام
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۱۶۹


ارسال