سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ,26 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۶
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر داد
پیشرفت فیزیکی 70 درصدی مرمت سه اثر تاریخی چابهار/ تکمیل بازسازي قلعه پرتغالی ها 840 میلیون ریال اعتبار نیاز دارد
 
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: کار مرمت و بازسازی قلعه پرتغالی‌ها بر روی تپه مشرف‌به روستای تاریخی تیس با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان با هزینه ای بالغ بر 840 میلیون ریالی به اتمام می رسد.
به گزارش عصرهامون، به نقل از چهاربهاران، عبدالحمید بلوچ زاده اظهار کرد: بازسازی و مرمت قلعه پرتغالی ها و 2 اثر تاریخی و باستانی چابهار شامل ساختمان پست و ساختمان قدیم پست در حال انجام است.

وی ادامه داد: مرمت این سه اثر تاریخی و باستانی شهرستان چابهار 60 تا 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارند

مدیر امور گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران، با اشاره به ثبت ملی قلعه پرتغالی ها در چابهار گفت: قلعه پرتغالی ها مرداد ماه سال 1354 به شماره 555 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

طاهره شهرکی افزود: این بنای تاریخی دارای چهار برج نیمه مدور است که کاملا دفاع از قلعه را ممکن ساخته و با 15 متر ارتفاع علاوه بر دیده بانی در مواقع طوفان به عنوان چراغ دریایی عمل می کرد و وظیفه هدایت کشتی ها را عهده دار بوده است.

وی در خصوص مرمت این بنای تاریخی بیان کرد: بازسازی کامل برج‌های شماره یک و دو، سه، پنج و شش، دیوار شمالی، پایه‌های اتاق سمت چپ ورودی، دیوارهای شاه‌نشین رو به حیاط و دیوار غربی انجام‌شده است.

شهرکی ادامه داد: مرمت ورودی قلعه و همچنین تسطیح مسیر قلعه جهت سهولت در رفت‌وآمد گردشگران و مسافران از دیگر کارهایی بوده که در این راستا صورت پذیرفته است.

 مدیر امور گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: قلعه پرتغالی ها بر فراز تپه ای مشرف به خلیج چابهار و در یک کیلومتری روستا و بندر صیادی تیس واقع شده است.

وی خاطرنشان کرد: امور گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار کار احیاء و بازسازی غارهای سه‌گانه بان مسیتی و خانه دلوشی در روستای تاریخی تیس را برای مرمت در دستور کار خود دارد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۱۸۴


ارسال