سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ,18 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۷
مشکلات دنباله دار آلوده ترین شهر جهان؛
رکورداری سیستان در ابتلا به بیماری سل/ ریه هایی که به جای هوا، خاک نفس می کشند
 
با شدت یافتن پدیده ریزگردها در طول سالیان اخیر بیماری سل به یکی از بیماری های شایع در منطقه سیستان تبدیل شده است.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از پایگاه خبری اوشیدا؛ با خشکی تالاب هامون و افزایش طوفان های شن در منطقه بیماری های بسیاری در سطح سیستان شایع شده که در این راستا بیماری سل یکی از مهم ترین این بیماری ها به شمار می رود.

مدت زمان بادهای ۱۲۰ روزه در سال های اخیر افزایش یافته به طوری که به عقیده کارشناسان به بیش از ۱۵۰ روز رسیده است.

بسیاری از روزها شدت طوفان شن آنچنان در سیستان بالا می رود که افراد بدون ماسک حتی در خانه هم نمی توانند نفس بکشند.

طوفان های شن سبب رکوردار شدن تعداد مبتلایان سل در سیستان شده به طوری که به دلیل افزایش چشمگیر تعداد مبتلایان بیمارستان تخصصی سل در منطقه ایجاد شده است.

مردم سیستان آن چنان روزگار بدی را می گذرانند که تا کسی از نزدیک آن را مشاهده نکند نمی تواند به عمق فاجعه پی برد اما این مردم ولایتمدار همچنان صبورانه بدون هر گونه اعتراضی روزگار می گذرانند.

در صورت عدم درمان احتمال مرگ فرد بالاست

یکی از پزشکان و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهرستان زابل گفت: یک سوم جمعیت آلوده به این عفونت هستند و ۱۰% افراد در صورتی که به هر دلیلی ایمنی بدنشان ضعیف شود به این بیماری مبتلا می شوند.

قاسمی ادامه داد: در صورت عدم درمان بیماری، طی پنج سال ۵۰% بیماران فوت می شوند و ۲۵% بیماران هم مبتلا به سل مزمن عفونت زا می شوند و باسیل سل را به اطرافیان منتقل می کنند.

وی افزود: حدودا ۶۰ سال است که اصول درمان سل پیدا شده ولی همچنان ترسی غیر منطقی از آن بین مردم وجود دارد.

حسین قاسمی بیان کرد: سازمان جهانی بهداشت با توجه به صعودی شدن روند بیماری؛ بیماری سل را اورژانس جهانی اعلام کرده است.

وی با بیان اینکه سل هر جائی از بدن را درگیر می کند ،ولی در ۸۰% موارد ریه ها درگیر هستند، تاکید کرد: علائم بالینی این بیماری شامل سرفه طول کشیده بیش از دو هفته، تب، بی اشتهائی، کاهش وزن و تعریق شبانه است.

قاسمی با عنوان اینکه روش تشخیص سل نمونه گیری از خلط که در همه واحدهای بهداشتی انجام می شود می باشد، تصریح کرد: راه انتقال این بیماری سرفه و عطسه است.

وی اضافه کرد: درمان این بیماری حداقل ۶ ماه به طول می انجامد اما رژیم دارویی که در ایران استفاده می شود به روزترین روش درمانی موجود است و پس از دو هفته از شروع درمان سرایت پذیری بیماری از بین می رود.

قاسمی با اشاره به اینکه راه پیشگیری این بیماری پیدا کردن افراد مبتلا و درمان کامل آنها است، اظهار کرد: تمام مداخلات تشخیصی و درمانی سل رایگان می باشد.


انتهای پیام
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۲۰۰


ارسال