دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ,10 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۳
گزارشی از مشکلات سر راه جوانان سیستان و بلوچستان در ورزش؛
کسب مدال های رنگی در سایه بی رنگی دولت/ ورزشکاران جنوب شرق چشم انتظار دریافت خدمات دولتی ها
 
ورزش و فعالیتهای ورزشی در شهرستان خاش در سایه کم توجهی و بی مهری های مسئولان رو به افول نهاده و ورزشکاران و تیم های پر توان ورزشی برای اعزام به مسابقات مختلف درمانده اند.
به گزارش سرویس ورزشی عصرهامون به نقل از تفتان ما، ورزش به عنوان یکی از مهمترین ارکان تأمین شادابی و سلامتی جسم و روح و نیز شاخص اصلی اجتماعی و فرهنگی در زندگی امروز نقشی اساسی و بنیادی دارد.
در این بین مربیان و کارشناسان با فعالیت های گسترده ای که در عرصه زیرساخت ها و ورزش همگانی انجام داده اند، توانسته نقش پررنگی در فراگیرکردن ورزش در سبد خانواده ها و فراهم کردن زمینه ای برای ورزش در دورترین و محروم ترین مناطق کشور داشته باشد.
با ادامه چنین فعالیت های بارزی که به همت کارشناسان، مربیان، علمی و آموزشی در سطح ورزش کشور در حال پیاده سازی است، می توان آینده روشنی را پیش روی ورزش کشور قرار داد، آینده ای که باعث بالا رفتن ضریب سلامتی و کاهش آسیب های اجتماعی کشور از پیامدهای مبارک آن باشد.
علی ای حال ورزش در جامعه نه تنها امروز باعث سلامتی و شادابی می شود بلکه توانسته مرزها را درهم بنوردد و سبب دوستی و وحدت شود به طوری که ورزش در دنیا رنگ، مذهب، جنسیت، جغرافیا و قومیت نمی شناسد و همه بدون هیچ دغدغه ای درکنار هم به رقابت می پردازند.
در استان پهناور و جوان سیستان و بلوچستان این موضوع پر رنگ تر است به گونه ای که توانسته اقوام مختلف شیعه و سنی را در سالن ها و اماکن ورزشی گرد هم آورد و سبب غرور ملی شود و ورزش می تواند از بیشتر مسائل و هنجارهای اجتماعی جلو گیری و سبب شخصیت اجتماعی و الگوسازی در میان مردم و جوانان شود.
 
در واقع حمایتهای بسیج، سپاه، شهرداری، بخشداری مرکزی و گاهاً کارخانه سیمان از ورزشکاران و تیم های ورزشی تا حد زیادی به فعالیت های ورزشی در شهرستان خاش جان داده اما دولت عملکردی شاخص در این حوزه نداشته است.
در مبحث ساخت و تجهیز اماکن ورزشی نیز عملکرد دولت زیاد ملموس نبوده و مردم ساکن در مناطق شهری، روستایی و عشایری همچنان در انتظار دریافت خدمات هستند.
 
فعالیتها در رشته های ورزشی کوهنوردی، صعود به تفتان، ورزشهای رزمی، همگانی، فوتبال، فوتسال، والیبال و غیره ویژه بانوان و آقایان باید پربارتر برگزار شوند تا شاخص های کار و حمایت های دولت از ورزشکاران و تیم های ورزشی در جامعه نمود داشته باشد.
در سالهای گذشته با تدابیر بخشداران زمینهای ورزشی و پارکهای مختلفی در نقاط روستایی ایجاد شده اما برای نصب چمن مصنوعی و ایجاد سرسراهای ورزشی و غیره اقدام موثری از سوی مسئولان اداره ورزش و جوانان صورت نگرفته است.
 
برگزاری مسابقات ورزشی مناسبتی در رشته های مختلف گرچه به ورزشکاران پرتوان در شهرستان خاش امید می دهد اما برای انجام فعالیت های مستمر ورزشی و حرفه ای کردن ورزش نیاز به حمایت های ویژه دولت به شدت احساس می شود.
کارخانه سیمان، شهرداری و سپاه خاش و جلب حمایتهای خیران از سوی بخشداری مرکزی در سالهای اخیر به داد ورزش خاش رسیده اند اما انتظار حمایت بیشتری از آنها می رود ولی انتظارات ویژه و گسترده تر از دولت است که بیشتر به نیازهای جامعه ورزشی خاش توجه کند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۲۰۲


ارسال