چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ,12 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۲
گزارشی از کوچ مرزنشینان از سیستان؛
زنگ انقراض روستاهای مرزی به صدا در آمد
 
مردم شمال استان سیستان و بلوچستان در طول 18 سال گذشته بیشترین آسیب های اجتماعی و فرهنگی را متحمل شده اند اما در مقابل کمترین امکانات و یا بودجه برای این منطقه در نظر گرفته شده است.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از  ندای هیرمند؛ یکی از عوامل مهاجرت از حاشیه مرزها را می توان فقر و همچنین عدم توجه به زیرساخت های شهری و روستایی در آن منطقه دانست، عواملی که به سرعت در برخی از مناطق مرزی کشور در حال شکل گیری است.
بدون شک بیکاری و عاملی همچون اعتیاد را می توان از دیگر عوامل تشدید فقر در جوامع دانست که امروزه بسیاری از ناهنجاری ها به دلیل اعتیاد بالای افراد رخ می دهد.
با این حال جمهوری اسلامی ایران که حکومت آن بر پایه و اساس مستضعفین شکل گرفته است، همواره یکی از بزرگترین حامیان مستضعفین نه تنها داخل کشور بلکه خارج از مرزهای ایران بوده است.
امروزه برخی از کارشناسان بسیاری از مشکلات اساسی در جامعه های بحران زاده را عدم رایزنی مسئولین محلی با دولت می دانند، این کارشناسان همچنین معتقدند که هزینه و اعتبارات در نظر گرفته شده برای یک منطقه به طور کامل مصرف نمی شود و بسیاری از هزینه های اضافی باعث می شود تا مجموعه در نظر گرفته شده در حد استاندارد احداث نشود.
مردم شمال استان سیستان و بلوچستان در طول 18 سال گذشته بیشترین آسیب های اجتماعی و فرهنگی را متحمل شده اند اما در مقابل کمترین امکانات و یا بودجه برای این منطقه در نظر گرفته شده است.
در این بین عدم پیگیری نمایندگان و همچنین، عدم نشان دادن واقعیت توسط نمایندگان دولت در شهرستان های مختلف سیستان باعث شده است تا وجود محرومیت در شمال استان سیستان و بلوچستان تشدید پیدا کند.

کلنگ احداث مدرسه 6 کلاسه در شمال شهرستان هیرمند
در چند روز گذشته یک موسسه خیریه از تهران به وسیله شبکه های اجتماعی با روستایی در مرز جنوب شرق کشور و در شمال استان سیستان و بلوچستان آشنا می شود تا حرکت وسیعی را در راستای کمک به محرومین برای روستائیان  این منطقه آغاز کند.
این گروه موسسه با همکاری گروه خیریه کودکان رنج سیستان قرار است در روستای تپه کنیز بخش قرقری شهرستان هیرمند مدرسه احداث کنند.
مسئول گروه خیریه کودکان رنج در این خصوص گفت: زمینی به مساحت دو هزار متر مربع از یک خیر بومی برای احداث مدرسه اهداء شده است.
حمید رضا گرگ افزود: این مدرسه 6 کلاسه در روستای تپه کنیز بخش قرقری شهرستان هیرمند احداث خواهد شد تا دانش آموزان این روستا برای رفتن به مدرسه مسیر 10 کیلومتری را پیاده طی نکنند.
وی همچنین گفت: در مدت احداث مدرسه نیز از کارگران خود روستا استفاده خواهد شد تا ضمن ایجاد یک مدرسه اشتغال مقطعی نیز در این روستا راه اندازی شود.
 

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۲۹۵


ارسال